Construction Equipment Slovensko

Spoločnosť Volvo CE predstavila na výstave bauma elektrické kompaktné rýpadlo a kolesový nakladač

Spoločnosť Volvo Construction Equipment predstavila dva stroje z radu elektrických kompaktných strojov s nulovými emisiami: rýpadlo ECR25 a kolesový nakladač L25.

Spoločnosť Volvo Construction Equipment (Volvo CE) si plní svoj záväzok budovania zajtrajškov predstavením prvého komerčného elektrického kompaktného rýpadla a kolesového nakladača s nulovými emisiami na výstave bauma v Mníchove. Prvé predstavené stroje z nového radu elektrických kompaktných rýpadiel a kolesových nakladačov Volvo majú nulové emisie výfukových plynov, výrazne nižšiu hlučnosť, nižšie náklady na energiu, vyššiu výkonnosť a menšie nároky na údržbu v porovnaní s konvenčnými strojmi. Od polovice roku 2020 začne spoločnosť Volvo CE postupne predstavovať svoj rad elektrických kompaktných rýpadiel (EC15 až EC27) a kolesových nakladačov (L20 až L28) a zároveň ukončí vývoj týchto modelov s naftovými motormi.

Elektrický pohon

Spaľovacie motory boli v modeloch ECR25 a L25 nahradené lítium-iónovými batériami. Model ECR25 je vybavený lítium-iónovými batériami a elektrickým motorom, ktorý poháňa hydrauliku pohybujúcu stroj a prípojné zariadenia. Batérie stroja dokážu uchovať dostatok elektrickej energie na to, aby mohol stroj ECR25 pracovať osem hodín pri najbežnejšom použití, aký sú výkopové práce. Stroj L25 je vybavený lítium-iónovými batériami, ktoré umožňujú stroju pracovať osem hodín pri bežnou používaní vrátane ľahkých prác na infraštruktúre, v záhradníctve, na úprave terénu a v poľnohospodárstve. Stroj L25 je navyše vybavený dvoma špeciálnymi elektrickými motormi, pričom jeden slúži na pojazd a jeden na pohon hydrauliky. Rozpojením podsystémov sa dosiahla vyššia účinnosť oboch systémov a zároveň aj celého stroja. Oba stroje sú vybavené integrovanými nabíjačkami, ktorými je možné stroj nabíjať cez noc prostredníctvom klasickej domácej elektrickej zásuvky. K dispozícii bude aj možnosť rýchleho nabíjania, ktorá bude vyžadovať výkonnejší sieťový zdroj.

„ECR25 a L25 sú revolučné stroje, ktoré sú dôkazom, že si spoločnosť Volvo CE plní záväzky v oblasti technológií budúcnosti,“ hovorí Scott Young, riaditeľ divízie elektromobility a automatizácie. „Keďže sú oba stroje elektrické, do prostredia neuvoľňujú žiadne pevné častice, oxid dusíka ani oxid uhličitý. Vďaka tomu a taktiež vďaka extrémne nízkej hlučnosti sú ideálne na používanie v mestách a v husto osídlených oblastiach.“

Od konceptu po skutočnosť

Predstavenie strojov ECR25 a L25 nasledovalo po pozitívnych reakciách na konceptové stroje spoločnosti Volvo CE vytvorené za posledných niekoľko rokov. Patrí medzi ne prototyp plne elektrického kompaktného rýpadla EX2 a prototyp elektrického kompaktného kolesového nakladača LX2. „Aj keď sú ECR25 a L25 iné stroje, poznatky z týchto výskumných projektov nám pomohli vytvoriť základy nového radu elektrických kompaktných strojov,“ vysvetľuje Young. „Technológiu je v súčasnosti dostatočne vyvinutá a vďaka nej a vďaka zmenám v správaní zákazníkov a väčšej regulácii nastal čas predstaviť elektrické kompaktné stroje.“

Po predstavení prvých elektrických kompaktných strojov budú pred začatím výroby v polovici roka 2020 niekoľko strojov používať a testovať zákazníci v rámci pilotných projektov.

Inovácie pre udržateľnú budúcnosť

„Predstavením prvých komerčných elektrických strojov je významným momentom na ceste spoločnosti Volvo CE smerom k budovaniu udržateľnejšej budúcnosti,“ hovorí Melker Jernberg, prezident spoločnosti Volvo CE. „V súlade so strategickým zameraním spoločnosti Volvo Group na elektromobilitu v rámci všetkých odvetví stojíme v čele vývoja v oblasti elektromobility a poskytujeme udržateľné riešenia, ktoré podporujú úspechy našich zákazníkov. Elektrifikácia stavebných zariadení povedie k čistejším, tichším a účinnejším strojom – toto predstavuje budúcnosť nášho odvetvia.“

Viac informácií nájdete na adrese https://www.volvoce.com/global/en/this-is-volvo-ce/what-we-believe-in/innovation/electrifying-the-future.

Obrázok 1: Dva stroje s nulovými emisiami, ktoré sa dokonale hodia na používanie v meste.
Obrázok 2: Predstavujeme elektrický stroj ECR25.
Obrázok 3: Predstavujeme elektrický stroj L25.