Construction Equipment Slovensko

Demolačné rýpadlo s najvyšším prevádzkovým dosahom od spoločnosti Volvo pomáha firme Veidekke dosahovať nevídané výsledky

Nórsky stavebný gigant Veidekke zapojil rýpadlo Volvo EC750E HR s vysokým dosahom do demolácie 11-poschodovej budovy nákupného centra House of Oslo, jednej z najväčších stavieb hlavného mesta.

Keď dostal nórsky zmluvný partner Veidekke zákazku na demoláciu budovy House of Oslo, nákupného strediska týčiaceho sa nad samotným centrom hlavného mesta, bolo mu hneď jasné, že takýto projekt bude mimoriadne náročný.

Nielenže samotná budova o rozlohe 55 000 m2 stojí na mieste, ktoré je obklopené rušnými ulicami s množstvom chodcov, automobilov a električiek, jej 11 poschodí predstavuje výzvu aj pre najskúsenejšie partnerské firmy zaoberajúce sa demolačnými prácami.

Zákazka v takomto rozsahu si bude určite vyžadovať oveľa väčší stroj – taký, ktorý dokáže úlohu splniť bezpečne a rámci časového plánu.

Riešenie na mieru zákazníkovi

Keďže spoločnosť Veidekke mala z minulosti dobré skúsenosti so siedmimi inými demolačnými rýpadlami Volvo s vysokým dosahom, rozhodli sa aj tentokrát kontaktovať dodávateľov Volvo CE a požiadať ich, aby im dodali stroj s takým technickým vybavením, s ktorým bude možné tento projekt úspešne dokončiť.

Zmluvný partner vysvetlil spoločnosti Volvo CE požadované technické parametre a vlastnosti. Na základe spätnej väzby od firmy Veidekke a iných zákazníkov z celého sveta potom spoločnosť Volvo CE uviedla v roku 2018 na trh model EC750E HR.

„Potrebovali sme stroj s dlhým dosahom a presne to sme aj dostali,“ hovorí Jon Nässelquist, manažér nákupu strojov vo Veidekke. „To, že zákazník môže spoločnosti Volvo nielen predostrieť svoje konkrétne predstavy o produkte a Volvo ho následne aj vyrobí, považujem za výnimočné.“

Maximálny dosah ramena nového EC750E HR siaha do výšky až 36 metrov pri hmotnosti kola až 3,6 tony. Tieto jeho parametre znamenajú, že v porovnaní so svojím predchodcom EC700C HR má až o 4 metre vyšší dosah a až o 44 % ťažší nástroj.

Skalopevné základy

Keďže toto rýpadlo bolo zostrojené špeciálne na demolačné práce, jeho dizajn je v prvom rade založený na stabilite a bezpečnosti.

EC750E HR je vybavený najmodernejším podvozkom špeciálne navrhnutým pre aplikáciu v odvetví demolácie. Je masívnejší a širší, dokonca aj v porovnaní s väčším rýpadlom Volvo EC950E, pričom v porovnaní s EC750E je jeho podvozok až o 0,5 metra dlhší a o 1 meter širší. Okrem toho má maximálny rozchod pásov neuveriteľných 4,3 metra.

Vďaka dodatočnému 4-tonovému protizávažiu sa podarilo hmotnosť EC750E HR zvýšiť na 104 ton, pričom zvýšená stabilita umožňuje stroju pevne zakotviť a dosahovať maximálny výkon, ktorý v tejto kategórii nemá konkurenciu.

„Stroj dosahuje vynikajúcu stabilitu predovšetkým vďaka svojej šírke a jeho protizávažiu,“ vysvetľuje Nässelquist. „Stojí pevne ako skala. Dokonca aj pri práci vo veľkých výškach si stroj zachováva pevný postoj a nekolíše sa, čo je pri takejto činnosti nevyhnutnosťou.“

Prvoradá je bezpečnosť

Model EC750E HR je okrem toho vybavený niekoľkými bezpečnostnými prvkami, vďaka ktorým sú operátor spoločnosti Veidekke i samotný stroj dokonale chránení pri takých náročných prácach, ako napríklad odstraňovanie 60 až 70 000 ton betónového odpadu zo staveniska House of Oslo.

Tie obsahujú kompletnú ochrannú konštrukciu s robustným prvkom ochrany pred padajúcimi predmetmi (FOG), vďaka čomu je operátor chránený pred padajúcimi troskami bez toho, aby mal zhoršený výhľad. Pre ešte väčšiu bezpečnosť bol EC750E HR uvedený na trh s najnovším systémom ukazovateľov celkového momentu (TMI). Tento systém prostredníctvom integrovanej obrazovky v kabíne poskytuje zobrazenie polohy výložníka a nástroja v reálnom čase a poskytuje výstrahy pre operátora pri práci v nebezpečnej polohe.

Hladká prevádzka

Stroj bol zároveň vyrobený tak, aby poskytoval maximálne pohodlie. Demolácia vysokých budov vyžaduje, aby sa operátor sústredil na objekty nachádzajúce sa vysoko nad zemou. Preto kabína EC750E HR, ktorá sa dokáže nakloniť až o 30 stupňov, pomáha redukovať záťaž na krk a znižuje únavu operátorov.

Operátor strojov Kenneth Ufs hovorí, že vyklápacia funkcia podstatne zlepšila jeho pohodlie pri práci: „Funkcia vyklopenia kabíny je skutočne úžasná. Počas dlhého pracovného dňa mi pomáha zachovať pohodlie a lepšie sa sústrediť na prácu.“

Aj keď pohodlie v kabíne je dôležitá vlastnosť, pán Ufs považuje za rovnako dôležité aj citlivé ovládacie prvky hydraulického systému. „Stroj je vybavený plynulými hydraulickými prvkami, ktoré reagujú presne tak, ako chcem. Reagujú v dokonalej súhre s prvkami ovládania a čas reakcie je minimálny, čo je mimoriadne dôležité,“ dodáva.

Hydraulický systém s presnou odozvou umožňuje lepšie ovládanie, zvyšuje bezpečnosť práce i produktivitu. To v konečnom dôsledku znamená vyšší výkon operátorov a ich väčšiu spokojnosť.

Blízky vzťah

Veidekke je dôležitým zákazníkom spoločnosti Volvo už 14 rokov a vlastní strojový park, v ktorom je dohromady 66 strojov značky Volvo. Zmluvný partner odoslal objednávku na nový stroj EC750E HR s 36-metrovým otočným ramenom ešte pred tým, ako bola výroba tohto stroja oficiálne spustená, a stal sa tak prvou firmou, ktorá takýto stroj získala.

Členovia tímu Veidekke dokonca osobne navštívili výrobný podnik v kórejskom Changwone, kde sa tieto rýpadlá vyrábajú, aby sa na vlastné oči oboznámili s výrobným procesom stroja a získali základný prehľad o jeho vlastnostiach pred samotnou dodávkou.

„Spoločnosť Volvo je vynikajúcim partnerom v oblasti demolácie,“ hovorí Erik Nilsen, environmentálny a konštrukčný manažér spoločnosti Veidekke Norway. „EC750E HR funguje špičkovo a veľmi nám pomohol dosiahnuť vyššiu celkovú produktivitu. Je to najvýkonnejšie zariadenie pre práce tohto druhu.“