Construction Equipment Slovensko

Jednoduchý hybridný systém Volvo zvýši palivovú účinnosť až o 17%

Výložník pripravovaného modelu rýpadla EC300E Hybrid nabíja pri pohybe nadol akumulátory na uskladnenie energie, ktoré sa používajú na pohon hydraulického čerpadla.

Často sú najlepšie nápady zároveň tie najjednoduchšie. Spoločnosť Volvo CE si toto motto vzala k srdcu a vytvorila dômyselný nový stroj EC300E Hybrid, ktorý práve vstupuje do fázy testovania. Na rozdiel od iných systémov, ktoré uchovávajú kývnu energiu nadstavby rýpadla, ktorá vo forme elektriny pomáha motoru, nový hydraulický hybrid Volvo zhromažďuje „voľnú“ energiu generovanú výložníkom rýpadla pri pohybe nadol a využíva ju na nabíjanie hydraulického systému. 

Výkonné a pravidelné pohyby výložníka smerom nadol nabíjajú 20-litrové hydraulické akumulátory, ktoré dodávajú energiu hnacím pomocným motorom hydrauliky, ktorá pomáha s pohonom hydraulických čerpadiel. Majú rovnaké úrovne ovládateľnosti a výkonu ako u štandardného modelu EC300E vrátane súčasného fungovania v ECO režime a v hybridnom režime.

VOLVO-BAUMA-MUNICH-EC300E-02-1920x1400

Rýchla návratnosť pri výkopových a vysypávacích prácach

Celý tento jednoduchý a nekomplikovaný systém odbremeňuje motor od záťaže a súčasne zabezpečuje 10 až 12% nižšiu spotrebu paliva, až 12% menej emisií CO2, a to všetko bez straty výkonu. Ak sa používa pri výkopových a vysypávacích prácach (napríklad pri prácach s 90° otáčaním), návratnosť tohto jednoduchého systému môže byť o čosi viac ako jeden rok. Stroj poskytuje rovnakú úroveň ovládateľnosti a výkonu, aké by ste očakávali od ekvivalentného konvenčného stroja a až o 17% vyššiu palivovú účinnosť v závislosti od použitia.

Okrem toho, že je tento nápad jednoduchý, je tiež komponentný – pozostáva len z niekoľkých prídavných komponentov, ktoré sa jednoducho udržiavajú.

VOLVO-BAUMA-MUNICH-EC300E-03-1920x1400

Aj keď modely EC300E Hybrid zatiaľ nie sú komerčne dostupné, momentálne absolvujú testy v teréne na pracoviskách zákazníkov, aby sa technológia preverila v skutočných podmienkach.

Technológie, ako táto, sú ďalším príkladom toho, že si spoločnosť Volvo VE plní záväzok vytvárať inovácie a vyvíjať pre zákazníkov udržateľnejšie a nákladovo efektívnejšie riešenia. 

Ďalšie informácie nájdete na adrese https://www.volvoce.com/global/en/this-is-volvo-ce/what-we-believe-in/innovation/ec300e-hybrid

Obrázok 1: EC300E Hybrid vstupuje do fázy testovania v teréne.
Obrázok 2: Nový hydraulický hybrid značky Volvo zhromažďuje „voľnú“ energiu vytváranú pri pohybe výložníka rýpadla smerom nadol.
Obrázok 3: Táto technológia pomáha odbremeňovať motor od záťaže.