Construction Equipment Slovensko

Najväčšie rýpadlo Volvo je splneným snom pre špecialistu na demolácie

Špičkový odborník na demolácie, Belgičan Wesley Princen, je prvým zákazníkom, ktorý si kúpil doteraz najväčšie rýpadlo Volvo EC750E HR. Nemôže sa už dočkať, kedy uchopí ovládacie páky.

Wesley Princen, owner and founder of Aannemingsbedrijf Princen NV

Wesley Princen toho niečo o rýpadlách vie. Tento belgický podnikateľ vyrastal v blízkosti strojov na rodičovskej farme v meste Gingelom, západne od Bruselu, a svoje prvé rýpadlo riadil, keď mal 16 rokov. Keď mal 18, založil popri štúdiu inžinierstva spoločnosť Aannemingsbedrijf Princen NV zaoberajúcu sa terénnymi prácami.

Biznis sa rozbehol po dokončení projektu podzemnej kabeláže pre belgického prevádzkovateľa elektrickej rozvodnej siete Elia, ktorý ostal jeho verným klientom ďalších 20 rokov.

„Väčšina trakčných napájacích staníc v Belgicku bola vybudovaná tesne po 2. svetovej vojne, takže nadišiel čas na ich výmenu. Spoločnosť Elia potrebovala ľudí na demoláciu týchto staníc a keďže sme jednou z mála spoločností licencovaných na prácu na vysokonapäťových systémoch, získali sme väčšinu tejto zákazky,“ hovorí Princen

V súčasnosti je považovaný za jedného z najlepších na svete v oblasti demolácie vysokonapäťových systémov a teraz svoju pozornosť upriamuje dokonca na demoláciu jadrových zariadení. Princen bude najnovší prírastok do flotily jeho strojov, demolačné rýpadlo Volvo EC750E HR, používať na demoláciu časti vyradenej elektrárne a továrne na jadrové palivo.

Prvé demolačné rýpadlo Volvo EC750E HR spolu so skupinou výložníkov

Odolné stroje na ťažkú prácu

Princen si prvé rýpadlo Volvo s veľkým dosahom, model EC480D HR, kúpil pred piatimi rokmi. Odvtedy vykonávala jeho spoločnosť stále náročnejšie demolačné práce. Na to potrebovala stroj, ktorý dosiahne vyššie a bude môcť využívať ťažšie nástroje. Predstavujeme model Volvo EC750E HR, ktorý dosiahne do výšky 36 m s 3,6–tonovým nástrojom alebo do výšky 26 m s 5-tonovým nástrojom. Princen bude najčastejšie využívať 26 m výložník.

Nápad na vytvorenie modelu Volvo EC750E HR sa zrodil pred dvoma rokmi a Princen bol súčasťou tohto procesu od úplného začiatku.

„Boli sme už v kontakte s továrňou a globálnymi a regionálnymi odborníkmi na demolačné produkty spoločnosti Volvo, Davidom Arnoldssonom a Petrom Lamom, a začali sme sa rozprávať,“ vysvetľuje. „Mali tiež záujem o nasledovníka EC700C HR a potrebovali spätnú väzbu od zákazníkov, aby vytvorili lepší stroj.“

Princen zadal objednávku na EC750E HR bez toho, aby dokončený stroj videl. „Nevedeli sme vtedy, aký bude výsledok, no s naším prvým demolačným rýpadlom Volvo s veľkým dosahom sme boli veľmi spokojní a verili sme, že tento stroj bude dobrý,“ hovorí.

Wesley Princen predstavuje nový stoj novinárom

Veľké odhalenie

Svoj nový stroj prvýkrát videl v máji tohto roka pri návšteve závodu Volvo na výrobu rýpadiel v kórejskom Changwone. Bol jedným z prvých ľudí mimo továrne, ktorí tento prelomový model videli.

„Bolo veľmi pekné vidieť stroj EC750E HR hotový takmer po dvoch rokoch,“ hovorí. „Pred 20 rokmi by som si nikdy ani len nepomyslel, že raz kúpim 100-tonový stroj. Som veľmi hrdý na to, že vlastníme najväčšie rýpadlo, aké kedy spoločnosť Volvo vyrobila. Už sa neviem dočkať, keď s ním budem pracovať.“

Princen v súčasnosti vlastní jedno z najmenších rýpadiel Volvo s dlhým dosahom, špeciálny model postavený na platforme modelu EC300EL, a taktiež najväčšie. Jeho vozový park má celkovo 25 rýpadiel a posledných šesť, ktoré kúpil, sú značky Volvo.

Bezpečnosť na prvom mieste

Pri práci na nebezpečných projektoch, akým je napríklad demolácie trakčnej napájacej stanice alebo dokonca atómovej elektrárne, je oddanosť spoločnosti Volvo bezpečnosti obzvlášť atraktívna. Hlavnou prioritou pre spoločnosť Volvo je, aby sa Princen a všetci jeho operátori na konci pracovného dňa vrátili domov k svojim rodinám. Volvo je logickým výberom aj vďaka zameraniu na maximalizovanie prevádzkyschopnosti.

„Okrem toho, že rýpadlá Volvo s veľkým dosahom patria medzi najlepšie demolačné rýpadlá, ktoré sú v súčasnosti na trhu, potrebujeme pre ne aj dobrý servis,“ vysvetľuje Princen. „Máme veľmi dobré vzťahy s miestnym predajcom, spoločnosťou SMT Belgium, a účtovným manažérom tejto firmy, Danny Verheyenom. Ak máme nejaký problém, stačí nám zavolať Dannymu, ktorý sa o všetko postará. Tento systém funguje a my sme s ním veľmi spokojní.“

Princenov stroj EC750E HR teraz dorazil do skladu spoločnosti Volvo CE v Holandsku. Avšak skôr než si ho prevezme, vymení sa hydraulický olej za bio verziu, takže ak dôjde náhodou k úniku, nespôsobí žiadne škody životnému prostrediu.

Medzitým sa už nevie dočkať, keď si sadne za ovládacie páky. „Milujem ho,“ hovorí. „Keď ho zbadáte, je to monštrum. Myslím, že s ním budem pracovať každý deň s veľkým úsmevom na tvári. Je to splnený sen.“