Construction Equipment Slovensko

Volvo CE predstavuje nový rad veľkoobjemových nákladných áut

Nové veľkoobjemové nákladné vozidlá radu D od spoločnosti Volvo Construction Equipment stavajú na osvedčenej koncepcii nákladných vozidiel a sú vybavené najnovšími technológiami, ktoré optimalizujú úsporu paliva a dobu prevádzkyschopnosti.

Uvedením veľkoobjemových nákladných vozidiel R45D, R60D a R70D na trh rozšírila spoločnosť Volvo Construction Equipment svoje špičkové portfólio strojov. Stroje s užitočným zaťažením od 41 do 65 ton (45t – 72t) majú zákazníkom pomôcť znížiť najdôležitejšie prevádzkové náklady v odvetví – čiže palivo – a tiež podporovať bezpečnú prevádzku a jednoduchosť používania.

Veľkoobjemové nákladné vozidlá radu D sú síce nové, ale môžu sa pochváliť bohatou históriou, ktorá siaha viac ako 70 rokov späť, kedy tím technických expertov a inžinierov predstavil v škótskom Motherwelli prvý terénny damper zo závodu Volvo CE. Veľkoobjemové nákladné vozidlá radu D dnes vychádzajú z konštrukčných a výrobných kľúčových hodnôt, avšak montujú sa v rovnakom závode, ktorý vyrába veľkoobjemové nákladné vozidlá už desaťročia. Mix dlhej tradície, technických odborných znalostí a moderných procesov – najnovšie nákladné vozidlá prinášajú zákazníkom vysokú kvalitu, spoľahlivosť a produktivitu.

Efektívnosť ako štandard


Veľkoobjemové nákladné vozidlá R45D, R60D a R70D s prémiovými motormi dosahujú vysoký výkon, krútiaci moment a až 567 kW (760 koní) aj pri nízkych otáčkach motora. Dlhé servisné intervaly a efektívne využívanie paliva navyše zaisťujú výnimočne nízke prevádzkové náklady.Elektronická integrácia medzi motorom a prevodovkou umožňuje strojom plynule radiť rýchlostné stupne pre stálu hybnosť a akceleráciu pri každej preprave. Výkon a úsporu paliva zvyšuje integrovaný systém schémy radenia, ktorý zahŕňa dve schémy radenia prevodovky – Power a Economy – pre prispôsobený výkon vo všetkých prepravných podmienkach. Operátor si môže predvoliť prevádzkový režim prevodovky a prispôsobiť sa tak meniacim sa prepravným zaťaženiam. Hydraulické systémy medzitým zaisťujú potrebný prietok pre chladiaci a ovládací systém, ktorý dáva požadovaný produktívny výkon pre rýchle doby cyklu a výkonnosť.

Produktívne agregáty


Efektívne a inteligentné nákladné vozidlá Volvo sa pýšia konkurencieschopným pomerom výkonu k hmotnosti, efektívnym radením a optimálnym rozložením hmotnosti, ktoré operátorom umožňujú rýchlejšie splniť ciele produktivity. Vďaka pôsobivej ťažnej sile, ktorú vytvára konštrukcia a konfigurácia kompletného hnacieho ústrojenstva, sú veľkoobjemové nákladné vozidlá R45D, R60D a R70D ideálnymi strojmi do prudkých svahov, ktoré sa často nachádzajú v baniach a lomoch. Zvýšením krútiaceho momentu na zadnú nápravu s nízkym prevodom dodáva kompletné hnacie ústrojenstvo vysokú ťažnú silu na obvode kolies. To má za následok vynikajúcu produktivitu na ťažkom teréne a prudších svahoch.Veľkopriestorové oderuvzdorné karosérie s dobrým zachovávaním materiálu sú vyrobené z oceľového plechu HARDOX 400 s ohrievaním výfukovými plynmi s cieľom zaistiť čisté vyklápanie a minimálne spätné prenášanie materiálu. Na optimalizáciu efektívnosti a produktivity staveniska pre súčasné aj budúce projekty majú zákazníci k dispozícii rozličné inteligentné systémy, ako napríklad Volvo Site Simulation, ktorý poskytuje informácie o stroji, voľby strojového parku a konfiguráciu staveniska. Produktivitu operátora zlepšujú citlivo reagujúce funkcie, ako napríklad riadenie, a ovládacie prvky, ktoré ľahko padnú do ruky. Operátor si môže prakticky prispôsobiť svoje pohodlie pomocou vysokokapacitného systému HVAC.

Stvorený, aby vydržal


Nákladné vozidlá radu D nie sú len produktívne stroje z krátkodobého hľadiska, ale pracovať neprestávajú ani dlho po skončení životnosti, čím zaisťujú väčšiu disponibilitu stroja a významné zníženie nákladov na údržbu a opravu. Aby odolné stroje nesklamali na náročných staveniskách, boli dôsledne testované v extrémnych pracovných podmienkach s cieľom dosiahnuť dlhú trvanlivosť stroja a jeho komponentov. Nákladné vozidlá s nekomplikovaným dizajnom sú vybavené rámom šasi, ktorý predstavuje rezervu štruktúrnej pevnosti značne prekračujúcu požiadavky každého náročného staveniska. S vyváženým rozložením hmotnosti vďaka centrálne namontovanej prevodovke a nízkemu ťažisku sa všetky nárazy bremena rovnomerne rozdelia na všetky pneumatiky. Vysoko odolný podvozok veľkoobjemového nákladného vozidla, ktorý dokáže odolať extrémnym štrukturálnym zaťaženiam, pohlcuje nárazy a vibrácie z ciest a procesov nakladania pre dlhšiu štrukturálnu trvanlivosť a nižšie prevádzkové náklady vďaka zníženej údržbe.

Veľkoobjemové nákladné vozidlá sú navrhnuté tak, aby dosahovali špičkovú hodnotu z dlhodobého hľadiska vďaka komponentom s dlhšou dobou bezporuchovosti. Životnosť primárneho brzdového systému predlžuje retardér prevodovky, štandardná funkcia, ktorá znižuje otáčky motora a minimalizuje používanie prevádzkových bŕzd. S trvanlivosťou komponentov, ktorá je kľúčová pre nízkonákladovú prevádzku, je chránený každý komponent. Napríklad hydraulický systém má niekoľko úrovní filtrácie s cieľom chrániť ho pred znečistením po prúde, čo zvyšuje dobu bezporuchovosti stroja. Stroje sú vybavené aj bezpečnostným režimom motora, ktorý operátora upozorní na spustenie systému zníženia ochrany motora. Výkon a otáčky motora sa postupne znížia v závislosti od úrovne závažnosti stavu mimo rozsahu, čo zabráni poškodeniu motora. Medzi parametre motora patrí vysoká teplota chladiacej kvapaliny, výkon plynového pedálu a nízka hladina chladiacej kvapaliny.

Bezpečnosť je súčasťou našej DNA


Nákladné vozidlá radu D sú zostrojené pre ťažkú prácu a tiež nabité funkciami, vďaka ktorým sú náročné úlohy bezpečnejšie. Z kabíny s certifikovanou konštrukciou FOPS vybavenou strieškou karosérie ROPS má operátor vynikajúci výhľad na stavenisko a okolité oblasti. Lepší rozhľad vďaka sedadlu operátora, ktoré sa nachádza na ľavej strane kabíny, a systém Volvo Smart View, ktorý kombinuje štyri vonkajšie kamery vytvárajúce pohľad na prevádzku zhora, zobrazený na palubnom monitore.

S bezpečnosťou integrovanou do každého konštrukčného hľadiska môžu tieto vysoko výkonné stroje vychádzať aj schádzať po prudkých svahoch pri zachovaní úplnej kontroly vďaka retardéru prevodovky a brzdy, ako aj voliteľnému zámku radenia na neutrál. Ochranný prvok proti zvýšeniu otáčok automaticky spomalí stroj na bezpečné prevádzkové limity, zatiaľ čo zámok zdvihnutia karosérie zabráni radeniu nahor pri pojazde s karosériou v zdvihnutej polohe. Dôležité je, aby ste sa cítili skutočne bezpečne. Preto máme pre vás množstvo ďalších bezpečnostných funkcií, ako napríklad bezpečnostný brzdový systém a sekundárne mechanizmy riadenia.

Jednoduché vykonávanie údržby


Na zaručenie dlhej prevádzkovej životnosti a maximálnej doby bezporuchovosti sa vyžadujú pravidelné servisné prehliadky, pri ktorých sa zistia potenciálne problémy skôr, než k nim dôjde. Prístup k stroju je bezpečný a jednoduchý vďaka protišmykovým schodíkom a bezpečným lávkam. Zo širokej plošiny aj úrovne zeme majú technici bezpečný prístup k prakticky zoskupeným kontrolným miestam s potrebou minimálneho počtu náradia. Centrálne namontovaná prevodovka poskytuje jednoduchý prístup bez potreby demontovať iné komponenty. Vnútri kabíny má operátor prístup k špičkovým diagnostickým údajom prostredníctvom prístrojovej dosky pre rýchlu analýzu a riešenia.

Ak by si nákladné vozidlá vyžadovali vyššiu úroveň starostlivosti nad rámec pravidelnej servisnej kontroly, zákazníci sa budú môcť spoľahnúť na celosvetovú servisnú sieť technikov, dielní a predajcov Volvo. Kombináciou miestnych znalostí a celosvetových skúseností v ťažbe ponúka spoločnosť Volvo dobrú disponibilitu náhradných dielov, servisných zmlúv Volvo a telematických správ o stroji, ktoré ďalej podporujú záväzok spoločnosti Volvo znižovať prevádzkové náklady zákazníkov.


 

Hlavné špecifikácie:

    R45D R60D R70D
Užitočné zaťaženie kg
lb
41 000
90,389
54 500
120,152
65 000
143,300
Objem korby, SAE 2:1 sypný m3
yd3
26
34
35
46
41.5
54
Čistá hmotnosť kg
lb
36 435
80,325
42 048
92,700
49 573
109,290
Hrubá hmotnosť kg
lb
77 435
170,715
96 548
212,852
114 573
252,590
Motor   Cummins QSK19-C525 Cummins QSK19-C700 MTU-2000TA
Emisie motora   Tier 3 / Stage IIIA Tier 3 / Stage IIIA Tier 2 / Stage II
Maximálny hrubý výkon motora kW
hp (imp)
392
526
522
700
567
760
… pri otáčkach motora ot./min. 2 000 2 000 2 100
Max. SAE J1349 celk. krút. moment Nm
ft lbf
2 407
1,775
2 981
2,199
3 323
2,451
… pri otáčkach motora ot./min. 1500 1500 1350
Max. rýchlosť km/h
mi/h
65.0
40.4
57.5
35.7
57.0
35.4

Poznámka: obrázky si môžete stiahnuť v tejto tlačovej správe kliknutím sem.