Construction Equipment Polska

Volvo CE wprowadza średniej wielkości koparkę EC230 Electric do oferty w Europie

Pierwsza średniej wielkości koparka elektryczna Volvo Construction Equipment (Volvo CE) jest teraz dostępna dla wybranych klientów w Europie. Ta maszyna to sposób na bardziej zrównoważoną, zeroemisyjną i cichą pracę.

EC230 Electric, jedna z nielicznych w branży większych koparek z elektrycznym napędem akumulatorowym, dowiodła już swojej przydatności w różnych zastosowaniach komercyjnych — zarówno w Europie, jak i w Azji. Po debiutach w Chinach w 2021 roku oraz w Norwegii w 2022 roku jest teraz komercyjnie dostępna dla wybranych klientów w Europie.

Koparka EC230 Electric o masie 23 ton ma takie same osiągi, jak jej tradycyjny odpowiednik z silnikiem wysokoprężnym. Oferuje jednak dodatkowe korzyści w postaci zerowych emisji, cichej pracy, niskiego poziomu drgań, lepszej kontroli i mniejszego całkowitego kosztu posiadania. Pracujący na niej operatorzy stwierdzili, że kopie z podobną siłą, jak jej odpowiednik z silnikiem wysokoprężnym – model Volvo EC200E – ale robi to przy jeszcze krótszym czasie cyklu i znacznie mniejszym hałasie.

Z korzyścią dla środowiska i biznesu

Ograniczenie szkodliwych emisji i natężenia hałasu jest korzystne dla pracowników na terenie robót i osób, które mieszkają i pracują w pobliżu. Jednocześnie może przyczynić się do osiągnięcia przez klienta celów w zakresie redukcji CO2. W istocie koparka EC230 Electric jest tak efektywna, że — nawet po uwzględnieniu energii potrzebnej do wyprodukowania akumulatorów — całkowita emisja w całym cyklu życia tej maszyny jest mniejsza w porównaniu z modelem wysokoprężnym. 

Te korzyści były wyraźnie widoczne podczas pomyślnej eksploatacji maszyny w ramach dużych projektów, takich jak przebudowa dzielnicy Slakthusområde, która jest największą w Szwecji inwestycją budowlaną realizowaną bez paliw kopalnych, a także Zielona budowa przyszłości w Danii, gdzie koparkę zaprzęgnięto do budowy biurowca i ogólnodostępnych przestrzeni miejskich.

Richard Sjöblom, operator koparki zatrudniony przez firmę Skanska na budowie Slakthusområde, który miał okazję wypróbować nową maszynę w różnych zastosowaniach, szczególnie pozytywnie wypowiada się o jej osiągach i łatwości ładowania. Mówi: „Gdybym miał do wyboru maszynę elektryczną lub dieslowską w tej klasie wielkości, wybrałbym model elektryczny, ponieważ pod wieloma względami ma przewagę. Gdy maszyna została dostarczona na budowę, wiele osób wyrażało wątpliwość, czy wystarczy jej energii na cały dzień pracy. Okazało się, że sceptycy nie mieli racji!”.

Energia na długo

Maszyna jest zasilana z akumulatorów litowo-jonowych i została zaprojektowana tak, by mogła pracować przez całą ośmiogodzinną zmianę z szybkim ładowaniem dużą mocą podczas przerwy obiadowej. Jako sprzęt wielozadaniowy sprawdzi się w różnych zastosowaniach, takich jak wydobycie, prace ziemne i równanie terenu robót budowlanych, a także przenoszenie odpadów i złomu w sektorze recyklingu i gospodarki odpadami. 

Jest to pierwsza koparka Volvo CE średniej wielkości z napędem elektrycznym, a niedawno do oferty elektrycznej dołączyła 20-tonowa ładowarka kołowa L120H Electric Conversion. Obie maszyny idą w ślad udanych kompaktowych maszyn elektrycznych tego samego producenta, czyli koparki ECR25 Electric i ładowarki kołowej L25 Electric, które świetnie radzą sobie na rynku. Od tamtej pory do oferty wprowadzono także koparki kompaktowe ECR18 Electric i EC18 Electric oraz ładowarkę kołową L20 Electric.

Wszechstronnie połączona

Koparka EC230 Electric jest wyposażona w standardowe złącze CCS2 używane w większości krajów europejskich, dzięki czemu klienci mogą zasilać i eksploatować tę maszynę niemal wszędzie, korzystając ze wszystkich ładowarek dostępnych na rynku. 

Zaopatrzono ją także w przewód ładujący o obciążalności 22 kW, który umożliwia ładowanie akumulatora przez gniazdo CEE, a jako opcja dostępny jest mobilny power bank, zaprojektowany specjalnie z myślą o wymaganiach modelu EC230 Electric. Oferując tak szeroką gamę rozwiązań do ładowania, Volvo CE zapewnia klientom potrzebną w pracy elastyczność — charakteryzuje ona nie tylko samą maszynę, lecz także elementy infrastruktury ułatwiające jej eksploatację. 

Konsekwentna innowacyjność

Spostrzeżenia poczynione podczas eksploatacji maszyn EC230 Electric zostaną wykorzystane przez Volvo CE przy projektowaniu kolejnych rozwiązań elektrycznych, które pomogą budować lepszy świat. Analiza eksploatacji może dostarczyć danych dotyczących produktywności, kosztu i skalowalności, przydatnych przy projektowaniu kolejnych modeli elektrycznych, przynosząc również korzyści partnerom oraz klientom Volvo CE, którzy realizują własne ambicje w dziedzinie ochrony klimatu.

Obie maszyny, zarówno EC230 Electric, jak i L120H Electric Conversion, powstały w ramach unikalnego modelu partnerskiej współpracy, który pozwala na szybkie wprowadzanie nowych modeli na rynek. W przypadku EC230 Electric współpracujemy z klientami przy doskonaleniu naszych własnych zaawansowanych technologii, a w przypadku L120H Electric Conversion zwróciliśmy się do ekspertów, takich jak specjaliści z firmy CE Engineering Solutions, którzy — kierując się wizją podobną do naszej — pomagają nam szybko wdrażać rozwiązania elektryczne na skalę komercyjną w różnych segmentach i zastosowaniach. To dwutorowe działanie jest niezbędne, jeśli mamy osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych do roku 2040 — a istotne redukcje już w roku 2030 — w ramach inicjatywy Science Based Targets. 

Thomas Bitter, dyrektor techniczny Volvo CE, mówi: „Partnerska współpraca z klientami jest istotnym elementem naszej strategii innowacyjności. Poprzez takie ścisłe współdziałanie uzyskujemy cenne informacje zwrotne, które pozwalają nam nieustannie doskonalić ofertę i budować zrównoważone rozwiązania. Koparka EC230 Electric udowodniła swoje możliwości i doskonale sprawdza się na nowoczesnym placu budowy — realizuje wymagające zadania przy minimalnym oddziaływaniu na środowisko”.

Najważniejsze dane techniczne:

Masa robocza kg  23 000 - 26 100
Pojemność łyżki  0,48 - 1,44
Udźwig wzdłuż podwozia kg 7 560
...przy zasięgu/wysokości m 6 / 1,5
Maks. zasięg przy kopaniu mm 9 930
Maks. głębokość kopania mm 6 730
Siła wyrywająca, SAE J1179 (praca normalna) kN 141
Siła wyrywająca, SAE J1179 (Power Boost) kN 149
Siła odspajania, SAE J1179 (praca normalna) kN 104
Siła odspajania, SAE J1179 (Power Boost) kN 110
Szerokość całkowita w stopach i calach mm 2 990
Tylny promień zataczania mm 2 850
Napięcie akumulatora V 600
Pojemność akumulatorów kWh 264
Orientacyjny czas pracy (w zależności od zastosowania) Godziny  Do 4~5

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906