Construction Equipment Polska

L200H High Lift daje więcej możliwości przeładunku kłód

Firma Volvo CE opracowała nową wersję ładowarki kołowej L180H High-Lift, tworząc zupełnie nowy model L200H High Lift —wyróżniający się o 27% większą mocą i chwytakami o większej pojemności.

Volvo Construction Equipment (Volvo CE) bardzo dobrze rozumie potrzeby sektora leśnego. W 1974 roku nastąpiła rewolucja w branży pozyskiwania drewna, gdy Volvo opracowało pierwszą ładowarkę kołową wysokiego podnoszenia i od tego czasu nie ogląda się za siebie —maszyna jest obecnie powszechnie stosowana w składach drewna na całym świecie. 

Model L200H High Lift jest najnowszą ewolucją będącą efektem półwiecza nauki i powstał na bazie wiodącego na rynku modelu L180H High-Lift, który teraz zastępuje. Jednym z najważniejszych usprawnień jest możliwość zamontowania nawet o 13% większych chwytaków za sprawą zwiększenia udźwigu o 27%. To w połączeniu z solidniejszą podstawą oznacza, że model L200H High Lift umożliwia przenoszenie więcej metrów sześciennych drewnana godzinę, zwiększając wydajność i obniżając koszty operacyjne.

Nowy zespół podnoszenia został wyposażony we wzmocnione podzespoły układu ramienia podnoszącego, belkę poprzeczną i zespół rotatora. Ta dodatkowa siła przekłada się na zwiększenie maksymalnego udźwigu z 8,8 tony w modelu L180H High-Lift aż do 11,2tony. Rozmiary chwytaków zostały odpowiednio zwiększone —w poprzednim modelu największy miał przekrój 3,8 m², a w nowym L200H High Lift jest dostępny chwytak o przekroju 4,3 m². Chwytaki są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach dopasowanych do różnych wymagań w miejscu pracy. Nie są to zwykłe chwytaki, lecz zaprojektowane przez Volvo wzmocnione rozwiązania będące ucieleśnieniem wiedzy na temat wysokiego podnoszenia zdobywanej przez pół wieku. Nowa ładowarka jest w standardzie wyposażona w większe opony niskoprofilowe L4 typu 875 przystosowane do większego udźwigu i poprawiające stabilność.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Konstrukcja ramienia Volvo High Lift umożliwia składowanie kłód na wysokości prawie 7 m —o 60% wyżej w porównaniu ze standardową ładowarką kołową —zapewniając efektywne wykorzystanie przestrzeni składu drewna. Ładowarka L200H High Lift wyróżnia się nie tylko dużą wysokością podnoszenia, ale także zręcznością —obrót w 
zakresie 360° i możliwość przechylania ułatwiają sięganie do każdej kłody na stosie. Nowy mocniejszy zespół rotatora nie wymaga konserwacji i jest wyposażony w zintegrowany układ amortyzacji, który poprawia również stabilność.

Układ napędowy zapewniający spokój ducha

Ładowarka L200H High Lift jest także lekka —potrafi szybko przemieszczać się w trudnym terenie, umożliwia wygodną pracę na nieutwardzonym podłożu i wywiera minimalny nacisk na utwardzone nawierzchnie. Jest to możliwe dzięki czterem szerokim oponom w takim samym rozmiarze i przegubowemu układowi kierowniczemu. Przekłada się to na niższe koszty przygotowania i utrzymania miejsca pracy.

W składach drewna hamulce są intensywnie używane, dlatego muszą działać na najwyższym poziomie. Aby zapobiegać nadmiernemu wzrostowi temperatury, w modelu L200H High Lift zastosowano zewnętrzny układ chłodzenia oleju w mostach, który obniża temperaturę mostów i tym samym przedłuża ich okres eksploatacji, a także hamulców. Ponadto zawiera on również filtr oleju pozwalający dłużej zachować czystość oleju w mostach i wydłużający okres między wymianami oleju do 4000 godzin (lub 18 miesięcy).

Strategia zmiany biegów została zoptymalizowana odpowiednio do nowych, większych obciążeń roboczych, by zapewnić szybkie przyspieszenie i płynną pracę. Sprawdzone technologie jak OptiShift ze zintegrowaną funkcją Reverse-By-Braking oraz zmiennik momentu obrotowego z blokadą jeszcze bardziej obniżają zużycie paliwa.

Technologia tam, gdzie jest niezbędna

L200H High Lift to pierwszy wariant do wysokiego podnoszenia kompatybilny z Load Assist —pakietem aplikacji dostępnym z poziomu wyświetlacza Volvo Co-Pilot w kabinie, zaprojektowany z myślą o poprawieniu wydajności i rentowności eksploatacji ładowarki kołowej.

Aplikacja pokładowego systemu ważenia zapewnia wgląd w czasie rzeczywistym w dane dotyczące obciążenia chwytaka, pomagając wyeliminować przeładowanie, niedoładowanie i konieczność ponownego ważenia oraz skrócić czasy oczekiwania. Aplikacja Coaching dla operatora w wersji zaawansowanej pomaga z kolei wykorzystać pełen potencjał ładowarki. Dostarcza operatorom informacje i wskazówki w czasie rzeczywistym, pomagając pracować w sposób gwarantujący optymalną wydajnośći niskie zużycie paliwa, a także mniejsze zużycie maszyny.

W skład oferty Load Assist wchodzi również układ monitorowania ciśnienia powietrza w oponach, który umożliwia wygodne sprawdzanie ciśnienia i temperatury opon napełnianych pneumatycznie i hydraulicznie bez wychodzenia z kabiny.Biorąc pod uwagę, że prawidłowe ciśnienie w oponach może przełożyć się na obniżenie zużycia paliwa w zakresie 2–4% i wydłużyć okres eksploatacji opon o 6–10%, jest to cenne narzędzie obniżające koszty.

Miłe miejsce na spędzenie dnia

Model L200H High Lift zapewnia doskonałe warunki pracy. Jego kabina jest przestronna, ma ergonomiczny układ i doskonałą widoczność —do wyboru są nawet różne fotele. Specjalnie zaprojektowana dźwignia wielofunkcyjna gwarantuje precyzyjne sterowanie elementami hydraulicznymi, a do tego operatorzy mogą spersonalizować ustawienia na swoich smartfonach.

Aby ograniczyć zmęczenie operatora i poprawić wydajność, opcjonalny system Comfort Drive Control pozwala operatorom sterować maszyną za pomocą dźwigni zamiast kierownicy —jest to szczególnie przydatne podczas szybkiego rozładunku samochodu ciężarowego.

Operatorzy muszą przez cały czas mieć oczy dookoła głowy. Mamy jednak na to rozwiązanie: nowa opcjonalna kamera przednia umożliwia monitorowanie obszaru przed maszyną, a nawet na górze stosu na dedykowanym monitorze w kabinie.

Mniej przestojów i prostsza obsługa serwisowa

Długi okres eksploatacji, mniejsze wymagania w zakresie konserwacji, prosty dostęp do punktów serwisowych i szereg usług dodatkowych —wszystko to pomaga obniżyć koszty konserwacji i maksymalnie skrócić czas przestojów. Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, praca ładowarką L200H High Lift jest łatwa —kabinę Volvo można 
przechylać pod kątem 30º lub 70º. W połączeniu z elektrycznie sterowaną pokrywą silnika dostęp do miejsca pracy w maszynie jest prosty.

Dodatkowe poręcze po obu stronach maszyny jeszcze bardziej ułatwiają kontrolowanie i czyszczenie komory silnika. Dzięki okresom międzyobsługowym silnika wynoszącym 1000 godzin nie trzeba zbyt często zaglądać pod maskę. Złącza do szybkiego spuszczania i napełniania znacznie przyspieszają i ułatwiają wymianę oleju hydraulicznego, przekładniowego i silnikowego oraz oleju w przednim moście, pomagając uniknąć wycieków i zanieczyszczenia terenu.

Volvo służy pomocą

Volvo może zdalnie monitorować maszyny za pośrednictwem usługi ActiveCare. Firmowe ośrodki Uptime Center monitorują maszyny przez całą dobę oraz dostarczają cotygodniowe raportyi powiadamiają klientów o konieczności przeprowadzenia konserwacji zapobiegawczej.

L200H High Lift jest najnowszym wcieleniem wieloletniego doświadczenia Volvo w pomaganiu klientom z sektora leśnego w sięganiu wyżej i robieniu więcej przy niższych kosztach oraz rzadszych przestojach. 

Najważniejsze dane techniczne:

 Główne dane techniczne  Jednostka L200H HL Stage V
 Chwytaki do dłużyc  m2  3.4 - 4.3
 Masa robocza  kg  35 000 - 40 000
 Silnik    Volvo D13J
 Moc maksymalna przy  obr./min  1 300 - 1 400
 . . . ECE R120 netto  kW  251
 . . . Netto wg ISO 9249, SAE J1349  kW  250
 Maksymalny moment obrotowy przy  obr./min  1000
 . . . Brutto wg SAE J1995  Nm  2030
 . . . Netto wg ISO 9249, SAE J1349  Nm  2024
 Opony    875/65R29, alternatywnie 775/65 R29

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906