Construction Equipment Polska

Volvo udoskonala i rozszerza gamę koparek hybrydowych

Volvo udoskonala swoją innowacyjną koparkę EC300E Hybrid o nowatorski napęd, który w porównaniu z konwencjonalnymi maszynami zapewnia o 17% mniejsze zużycie paliwa. Najnowsze rozwiązanie techniczne znajdzie też zastosowanie w dwóch nowych modelach — 25- i 35-tonowym.

Bazując na nowej maszynie podstawowej, której zużycie paliwa jest o 10% mniejsze niż w zastępowanym przez nią modelu, Volvo Construction Equipment (Volvo CE) wprowadza trzy nowe koparki hybrydowe dodatkowo ograniczające spalanie paliwa nawet o 17% w porównaniu z konwencjonalnymi maszynami. Nowa gama obejmuje udoskonaloną, 30-tonową koparkę EC300E Hybrid oraz dwie nowe maszyny, w których zastosowano najnowsze rozwiązania techniczne — 25-tonowy model EC250E Hybrid i 35-tonowy model EC350E Hybrid.

Odzysk energii z ruchów wysięgnika w dół

Wszystkie trzy maszyny wykorzystują nowatorski napęd hydrauliczno-hybrydowy Volvo, który magazynuje „wolną” energię generowaną przez ruch wysięgnika skierowany w dół. Wykonywane z dużą mocą i regularnością ruchy wysięgnika do dołu powodują ładowanie akumulatorów hydraulicznych, które następnie magazynują i w razie potrzeby przekazują energię do układów wspomagania hydraulicznego, zapewniających układowi silnika dodatkową moc. Modele Hybrid nie idą na żadne ustępstwa w zakresie produktywności. Koparki oferują ten sam poziom kontroli i wydajności, co klasyczne modele, w tym możliwość jednoczesnej pracy w trybie ECO i trybie hybrydowym.

Napęd hydrauliczno-hybrydowy

W odróżnieniu od innych rozwiązań hybrydowych konstrukcja tych maszyn jest stosunkowo prosta i obejmuje zaledwie kilka dodatkowych, łatwych w serwisowaniu komponentów. Dodatkowy zastrzyk energii zapewniany przez układ hybrydowy sprawia, że silnik jest znacznie odciążony. W trakcie pracy zużycie paliwa jest mniejsze nawet o 17%, a emisja CO2 obniżona nawet o 15%. Ma to duże znaczenie przede wszystkim podczas pracy w obszarach miejskich. Podczas kopania i ładowania (zwłaszcza przy kącie obrotu nadwozia wynoszącym 90o) to proste rozwiązanie bardzo szybko się zwraca.

Szczegółowe informacje o koparce EC300E Hybrid

Maszyny EC250E Hybrid i EC350E Hybrid to zupełnie nowe modele, podczas gdy koparka EC300E Hybrid została gruntownie udoskonalona. Nowe rozwiązania obejmują:

  • Zmniejszenie zużycia paliwa o 10% dzięki inteligentnemu układowi elektrohydraulicznemu i nowemu silnikowi Volvo D8M, który przy prędkości obrotowej zredukowanej z 1800 do 1600 obr./min generuje o 5% większą moc.
  • O 700 kg cięższy przeciwciężar, który przekłada się na większą stabilność i 5-procentowy wzrost udźwigu poprzecznego.
  • Nowe funkcje wyboru priorytetów — operator może zdecydować o tym, by jedna z funkcji, skręt wysięgnika albo ruch prostoliniowy wysięgnika, miała priorytet.
  • Nowa możliwość sterowania prędkością opuszczania wysięgnika — niezwykle przydatna podczas prac precyzyjnych.
  • Krótsze czasy reakcji dzięki elektrycznej dźwigni sterowania i w pełni elektrycznym pedałom sterowania jazdą.

EC250E Hybrid

Kolejne udoskonalenia zwiększające komfort pracy operatora to m.in. układ redukcji odskoków wysięgnika i ramienia, który ogranicza przenoszenie wstrząsów na maszynę, oraz opcjonalny system Comfort Drive Control odciążający operatorów poprzez umożliwienie im sterowania maszyną przy użyciu rolek na dźwigni zamiast pedałów. Jeśli chodzi o prace konserwacyjne, to operator może bezpiecznie wspiąć się na górną część nadwozia, korzystając z nowego wejścia po prawej stronie maszyny z 3 punktami podparcia. Ponadto nowa osłona przeciwrozbryzgowa ułatwi wymianę płynu AdBlue, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko jego rozlania. Z kolei interwały wymiany oleju silnikowego i filtrów zostały wydłużone dwukrotnie i wynoszą 1000 godzin.

Nowe koparki EC250E Hybrid, EC300E Hybrid i EC350E Hybrid wykorzystują nowoczesne rozwiązania techniczne, które zmniejszają zużycie paliwa i emisję spalin, a jednocześnie zwiększają rentowność pracy.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com