Construction Equipment Polska

Udoskonalony zestaw aplikacji Dig Assist gwarantuje precyzję podczas prac ziemnych

Zestaw narzędzi Dig Assist od Volvo CE umożliwia prowadzenie wykopów z wymaganą dokładnością w ułamku czasu, jaki normalnie pochłaniają tego typu zadania. System Dig Assist po raz kolejny podnosi poprzeczkę, oferując szereg nowych funkcji, które zwiększają wydajność, efektywność i bezpieczeństwo podczas prac ziemnych.

volvo dig assist

Obsługa maszyny zawsze będzie wymagała wysokich kwalifikacji, co nie zmienia faktu, że warto zwiększać wydajność pracy nawet najlepszych operatorów. System Dig Assist od Volvo Construction Equipment (Volvo CE) pozwala wykorzystywać koparkę w maksymalnie efektywny sposób. Zamontowany w kabinie tablet Volvo Co-Pilot umożliwia operatorom szybkie, łatwe i samodzielne sterowanie wszystkimi realizowanymi działaniami bez względu na to, czy zadanie polega na niwelowaniu terenu, kopaniu rowów, równaniu zboczy czy profilowaniu terenu. Ponadto system Dig Assist zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy, ponieważ eliminuje konieczność ręcznego wyznaczania terenu oraz sprawdzania głębokości i nachyleń.

Sterowanie maszyną pod pełną kontrolą

System Dig Assist jest dostępny z narzędziami 2D, In-Field Design i 3D, dzięki którym operator dysponuje w kabinie szczegółowym planem prac ziemnych.

Klasyczna już aplikacja 2D ułatwia niwelowanie terenu i profilowanie zboczy. W oparciu o dane, które pozyskuje w czasie rzeczywistym, informuje operatora o osiągnięciu wyznaczonej głębokości lub zadanego kąta nachylenia zbocza.

Dig Assist

Rozwiązanie In-Field Design upraszcza czasochłonne zadania, pozwalając operatorom w kilka minut stworzyć cyfrowy model prac ziemnych na podstawie szkicu na papierze. Rozwiązanie wykorzystuje systemy nawigacji GNSS i RTK, dzięki którym różne zadania — takie jak kopanie rowów, budowa podjazdów i basenów czy stawianie fundamentów — można wykonywać z dokładnością rzędu centymetra. Dane dotyczące poszczególnych zleceń można także przechowywać w pamięci tabletu Volvo Co-Pilot, co w razie potrzeby pozwala na bezproblemowe odłożenie zadania i dokończenie go później.

volvo dig assist

Opcja 3D stanowi doskonały wybór w przypadku złożonych i dużych projektów infrastrukturalnych. Przygotowane dla systemu Dig Assist platformy Topcon 3D-MC i Trimble Earthworks oferują pełnoprawne funkcje trójwymiarowe i pozwalają przesyłać projekty bezpośrednio do tabletu Volvo Co-Pilot. Tylko firma Volvo oferuje obie te platformy. Wystarczy zaimportować plik projektu i można rozpoczynać pracę.

volvo dig assist

Volvo Active Control, czyli potęga układu kierowniczego bez mechanicznego połączenia

System Volvo Active Control pozwala każdego dnia wykonywać to samo zadanie z tak samo zadowalającymi rezultatami. To system sterowania maszyną, który zadebiutował w 2019 roku. Pomaga operatorowi zautomatyzować kopanie, zapewniając maksymalne wyniki i umożliwiając o 45% szybszą pracę niż podczas równania metodą tradycyjną. Obsługuje się go w kabinie za pomocą 10-calowego wyświetlacza Volvo Co-Pilot. Volvo Active Control to system wykorzystujący układ kierowniczy bez mechanicznego połączenia („steer-by-wire”) wraz z nowym, elektrohydraulicznym układem sterującym Volvo i platformą oprogramowania Dig Assist.

Volvo Active Control

Volvo Active Control

Półautonomiczne funkcje równania dostępne w aplikacji sprawiają, że równanie nawierzchni jest dużo łatwiejsze. Po wprowadzeniu wymaganych parametrów do systemu koparka automatycznie steruje ruchami wysięgnika i łyżki oraz reguluje kąt nachylenia łyżki i głębokość kopania. W ten sposób umożliwia prowadzenie precyzyjnych wykopów o określonym kształcie. Ponadto pozwala uzyskiwać właściwy kąt nachylenia zbocza, a do tego współpracuje z opcją 3D (Topcon). Operatorzy, którzy korzystają z pakietu Boundary Limit, mogą też zautomatyzować skręt wysięgnika tak, aby obejmował tylko wybrany zakres, co ułatwia prowadzenie wykopów lub załadunek ciężarówki. Z kolei podczas pracy w ciasnych miejscach operatorzy mogą ustawić wysokość wysięgnika i łyżki oraz zakres skrętu, eliminując ryzyko kontaktu z przeszkodami znajdującymi się z boku lub na określonej wysokości.

Nowy pokładowy system ważenia

Gdy chodzi o załadunek optymalnej ilości materiału, nie można polegać na samej intuicji. Dynamiczny pokładowy system ważenia od Volvo CE w czasie rzeczywistym dostarcza informacji o obciążeniu łyżki ładunkiem, pomagając operatorom za każdym razem osiągać wyznaczone cele w zakresie załadunku. System zapobiega przeładowaniu i niedoładowaniu, a także pozwala zyskać pewność, że każda ciężarówka jest załadowana w optymalnym stopniu, a jednocześnie może poruszać się po drogach publicznych. Operatorzy mogą ustawiać cele dotyczące liczby przejazdów czy oczekiwanego obciążenia ciężarówki. Z kolei funkcje takie jak tara, odblokowywanie bieżącego ładunku czy pomijanie ostatniej łyżki ładunku pozwalają pracować z maksymalną dokładnością. Za pomocą selektora obszaru załadunku operatorzy mogą określać położenie obszaru załadunku, dzięki czemu nie przeoczą żadnego ładunku łyżki ani nie przeładują ciężarówki. Ponadto system zlicza wszystkie łyżki rozładowane w zdefiniowanej wcześniej strefie załadunku pojazdów.

Dig Assist

Kolejną ekscytującą nowością, która wkrótce będzie dostępna, są dodane do zestawu Dig Assist zaawansowane funkcje pokładowego systemu ważenia, opracowane z myślą o załadunku ciężarówek. Tryb Truck Mode pozwala operatorowi wstępnie skonfigurować zlecenia robocze odpowiadające projektom lub zadaniom realizowanym przez klienta, stworzyć listę różnych typów materiałów i ustawić cele dla używanych zwykle ciężarówek.

Dig Assist

Przydatne funkcje podstawowe

Tablet Volvo Co-Pilot jest wyposażony w aplikacje, które ułatwiają pracę operatorom. Weather (Pogoda), Calculator (Kalkulator) i Notes (Notatki) to nowe aplikacje działające podobnie do tych, które znamy ze smartfonów. System Dig Assist jest też kompatybilny z szeroką gamą inteligentnych narzędzi, które pomagają w jeszcze lepszym wykorzystaniu koparki. To m.in. system kamer Volvo Smart View, który pozwala operatorowi zobaczyć obraz maszyny widzianej z lotu ptaka i jej otoczenia. Obraz może być pokazywany na tablecie Volvo Co-Pilot albo na wyświetlaczu maszyny. Ponadto system Dig Assist współdziała z różnymi akcesoriami osprzętu, takimi jak rotatory przegubowe, łyżki przechylne czy szybkozłącza — wszystkie można łatwo połączyć z narzędziami.

Dig Assist to w pełni zintegrowany i montowany fabrycznie system Volvo, co oznacza, że wsparcie w zakresie komponentów, sprzętu i oprogramowania zapewniają dealerzy Volvo. To nie wszystko. System Dig Assist można zaktualizować do najnowszej wersji bez konieczności zamawiania wizyty technika serwisowego dealera w zakładzie firmy. Pozwala na to nowa funkcja bezprzewodowego uaktualniania, która działa podobnie do tych w telefonach komórkowych. Nowa wersja systemu umożliwia korzystanie ze zdalnego wsparcia bezpośrednio w kabinie — wystarczy nacisnąć przycisk pomocy na tablecie Volvo Co-Pilot.

Dig Assist

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa/rynek międzynarodowy
E-mail: anne.bast@volvo.com