Construction Equipment Polska

Przyszłość budownictwa należy do inteligentnych maszyn. Oto prototyp Volvo LX03

W pełni autonomiczny prototyp elektrycznej ładowarki kołowej Volvo Construction Equipment (Volvo CE) to pierwsza faktycznie skonstruowana maszyna, która — zgodnie z założeniami technologii samouczenia — potrafi w inteligentny sposób podejmować decyzje, wykonywać zadania i wchodzić w interakcje z ludźmi. Po raz pierwszy w historii model LEGO® Technic posłużył za punkt wyjścia do budowy prawdziwej maszyny. Prototyp LX03 nie jest przeznaczony do komercyjnej sprzedaży, jednak inżynierowie spodziewają się, że uzyskane z jego pomocą cenne spostrzeżenia znajdą zastosowanie dziś i w przyszłości.

Volvo LX03 stworzono w oparciu o wspólną koncepcję inżynierów i projektantów Volvo CE i LEGO® Technic. Stanowi ogromny krok naprzód i przeciera wiele nowych szlaków w dziedzinie inteligentnych rozwiązań budowlanych. Z jednej strony unaocznia kolejny etap badań Volvo CE w zakresie inteligencji maszyn, a z drugiej — świadczy o usilnym dążeniu do redukcji emisji dwutlenku węgla w branży budowlanej.

„Czas, by z pomocą inteligentnych, bardziej ekologicznych rozwiązań o globalnym zasięgu odmienić branżę budowlaną”, mówi Melker Jernberg, prezes Volvo CE. „Dokładnie to oznacza premiera prototypu LX03 — jednocześnie jest dowodem niesamowitej wiedzy naszych inżynierów i efektem naszego wspólnego dążenia do pozytywnej zmiany. Razem z przedsiębiorstwem LEGO Group przesuwamy granice technologii i wyobraźni, a rezultaty naszej pracy przekraczają najśmielsze oczekiwania”.

Z kolei Lars Stenqvist, dyrektor ds. technologii w Volvo Group, stwierdza: „Jesteśmy liderami branży transportu i infrastruktury, więc to na nas w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i przyspieszanie innowacji, które służą transformacji społeczeństw na całym świecie. Jesteśmy głęboko przekonani o zasadności współpracy z zaangażowanymi i kreatywnymi partnerami, którzy — podobnie jak my — nie ograniczają się do pustych frazesów i wprowadzają innowacje w życie”.

Pionierska współpraca

Ekscytujący projekt, zapoczątkowany przez projektantów i inżynierów obu firm, miał na celu zgłębienie potencjału nowych rozwiązań w kontekście przyszłości budownictwa. Z czasem jednak — i z pomocą grona uzdolnionych dzieci — przerodził się w zestaw LEGO® Technic 42081 Koncepcyjna ładowarka kołowa ZEUX.

„Wieloletnia współpraca naszych przedsiębiorstw przyniosła ogromne korzyści dla obu stron i zaowocowała wieloma modelami LEGO Technic”, mówi Niels Henrik Horsted, dyrektor ds. produktów LEGO Technic w LEGO Group. „Po raz pierwszy jednak budujemy prawdziwą maszynę na podstawie modelu, a nie na odwrót. To właśnie dlatego ten projekt jest tak wyjątkowy”.

Rezultat współpracy

Prototyp LX03 powstał w wyniku współpracy wyspecjalizowanego zespołu inżynierów i programistów z ośrodków Volvo CE w Eskilstunie (Szwecja) i Konz (Niemcy) prowadzonej z zespołem projektantów z Göteborgu (Szwecja). To ważąca 5 ton ładowarka kołowa, którą cechuje modułowa budowa. W procesie produkcji wystarczy wprowadzić zaledwie kilka zmian, by skonstruować jej odpowiednik o większych lub mniejszych gabarytach. Wykorzystuje ten sam układ napędowy co ładowarka L25 Electric. Nie wydziela spalin i pracuje niezwykle cicho, a energii starcza jej nawet na osiem godzin (w zależności od wykonywanego zadania).

To inteligentny i bezpieczny pomocnik wyposażony w swoisty „mózg”, dzięki któremu potrafi dostosowywać się do różnych sytuacji, podejmować decyzje w czasie rzeczywistym i, co najważniejsze, skutecznie współpracować z ludźmi. Klienci mogą zaprogramować tę maszynę tak, by wykonywała ciężkie, powtarzalne lub niebezpieczne zadania, ograniczając w ten sposób konieczność przebywania ludzi w miejscu robót.

Więcej informacji o tym, dlaczego przedstawiona maszyna koncepcyjna stanowi prawdziwą rewolucję, można znaleźć na stronie https://www.volvoce.com/global/en/this-is-volvo-ce/what-we-believe-in/innovation/lx03/.

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906