Construction Equipment Polska

Volvo zwiększa zasięg i gamę maszyn przeładunkowych

Volvo CE prezentuje nową maszynę przeładunkową EW200E przeznaczoną przede wszystkim dla przedsiębiorstw zajmujących się transportem odpadów. Natomiast jej większa wersja — EW240E — otrzymała nowy, dłuższy wysięgnik prosty.

Volvo EW200E Material Handler
Maszyna została zaprojektowana i wyprodukowana w Niemczech, w jednym z zakładów Volvo Construction Equipment (Volvo CE). Nasze maszyny przeładunkowe zapewniają maksymalną niezawodność, elastyczność i wydajność podczas realizacji zadań związanych z przewożeniem odpadów i recyklingiem. Nowa maszyna przeładunkowa EW200E waży 22,6 tony i jest napędzana silnikiem Volvo Stage V, który generuje 129 kW (173 KM) mocy. Wyposażona jest w wysięgnik prosty o długości 5,5 lub 6,25 m i ramię typu gęsia szyja mierzące 4 m, a jej zasięg wynosi od 9,3 do 10,0 m.
 
Volvo CE zwiększa też zasięg istniejącego modelu EW240E — przeznaczonego dla sektora recyklingu — wprowadzając nowy wysięgnik prosty o długości 7,25 m, dzięki któremu zasięg maszyny (wraz z dotychczasowym 5-metrowym ramieniem typu gęsia szyja) to aż 12 m.
 

Stworzona do przeładunku odpadów

Maszynę przeładunkową EW200E, opartą na fundamencie wieloletniego doświadczenia inżynieryjnego, zbudowano z myślą o przeładunku odpadów. Dzięki sprawdzonym, bo montowanym w modelu EW240E i koparkach kołowych Volvo, częściom firma Volvo mogła dołożyć wszelkich starań w celu dopracowania nowej konstrukcji tak, by sprostać typowym wyzwaniom związanym z przeładunkiem odpadów. I choć mniejsza maszyna przeładunkowa bazuje na zaufanych rozwiązaniach stosowanych w jej większej wersji, doposażono ją też w zestaw nowych funkcji, które poddano rygorystycznym testom w rzeczywistych warunkach eksploatacji.

Volvo EW200E Material Handler
Maszyna przeładunkowa EW200E ma zapewniać wysoką wydajność i produktywność, dlatego jest wyposażona w specjalnie dostosowany układ hydrauliczny. Od tradycyjnej koparki różni ją także hydraulicznie podnoszona kabina, cztery opcjonalnie montowane stabilizatory (przedni lemiesz i tylna podpora w standardzie), opony wykonane w całości z gumy oraz idealnie dopasowany prosty wysięgnik, który jest na tyle wszechstronny, że można na nim zamontować albo 4-metrowe ramię typu gęsia szyja albo 3,5-metrowe ramię z chwytakiem sortującym. Maszyny przeładunkowe Volvo mogą być fabrycznie pozbawione kolumny kierownicy, dzięki czemu operator będzie sterować całą maszyną wyłącznie przy użyciu dźwigni.
 
Fabrycznie montowane obwody pomocnicze umożliwiają doskonałą współpracę chwytaków sortujących i wieloszczękowych z maszynami Volvo. To osprzęt dostępny dla obu maszyn przeładunkowych, oferowany przez sieć dystrybucji Volvo.

Volvo EW200E Material Handler
Ponadto wydajność zwiększają funkcja pływającego wysięgnika i układ amortyzacji wysięgnika, które redukują wstrząsy i utrzymują chwytak w stabilnej pozycji. Nienaganna współpraca mechanizmu sterowania chwytakiem i systemu miękkiego hamowania obrotnicą, jak również zoptymalizowany układ hydrauliczny natychmiastowo reagujący na polecenia operatora przekładają się na większą dokładność działania.
 

Bezpieczny dystans społeczny

Przestronna kabina Volvo oferuje operatorom komfortowe warunki pracy. Może się ona unieść na wysokość nawet pięciu metrów, zapewniając im doskonałą widoczność z góry. Podczas prac prowadzonych na wysokości wszelkie hałasy i wstrząsy w kabinie są niwelowane przez podwójne amortyzatory gwarantujące stabilność działania. Sterowanie za pomocą dźwigni, po raz pierwszy dostępne w modelu EW240E, umożliwia korzystanie z podpór, lemiesza i funkcji unoszenia kabiny bez konieczności odrywania rąk od dźwigni. Obie maszyny przeładunkowe są wyposażone w ogranicznik wsuwania ramienia, który zapobiega kolizjom między kabiną a chwytakiem. Funkcja ogranicznika wysokości zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo podczas pracy w budynkach. Ponadto wsiadanie do kabiny i wysiadanie z niej jest teraz wyjątkowo proste dzięki poręczom pomalowanym na jaskrawy kolor oraz nowym zamontowanym na podporach drabinkom.

Volvo EW200E Material Handler
Maszynę EW200E można nie tylko szybko dopasować do wymogów zlecenia, ale i rozbudować o dodatkowe komponenty odpowiadające potrzebom operacyjnym. Dzięki dużym szybom kabina Volvo zapewnia znakomitą widoczność we wszystkich kierunkach. Aby dodatkowo zwiększyć poziom bezpieczeństwa, klienci mogą wybrać system Volvo Smart View lub jednoczęściową szybę poliwęglanową. System Comfort Drive Control (CDC) umożliwia sterowanie maszyną przy prędkości do 19 km/h wyłącznie za pomocą rolki na dźwigni, co również przekłada się na większy komfort pracy. Wszystkie te rozwiązania oferuje dostępna w sprzedaży maszyna przeładunkowa EW240E. 

E jak efektywność

Maszyna przeładunkowa EW200E działa w sposób inteligentny i ekonomiczny, jak przystało na sztandarowy model. Funkcja automatycznej pracy na biegu jałowym, która zmniejsza prędkość silnika po upływie ustawionego czasu bezczynności elementów sterujących, oraz funkcja automatycznego wyłączania silnika pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo. Maszyna przeładunkowa EW200E jest wyposażona w szeroką gamę funkcji ograniczających spalanie paliwa i zużycie jej elementów — na przykład włączający się automatycznie tryb ECO. 
 
Ponieważ maszyna przeładunkowa EW200E ma być zawsze sprawna, wyposażono ją w rozwiązania ułatwiające serwisowanie. We wszystkich koparkach kołowych serii E punkty smarowania zostały zgrupowane, a filtry znajdują się za szeroko otwieranymi drzwiczkami silnika dostępnymi z poziomu podłoża. Lepszy dostęp do obszarów takich jak komora pomp ułatwia konserwację, a opcjonalny pakiet rozwiązań dla sektora przewożenia odpadów obejmuje szyby ochronne i wentylator o zmiennym kierunku obrotów pomagający utrzymać czystość w układzie chłodzenia.
 
Podobnie jak w przypadku pozostałych maszyn Volvo CE klienci mają dostęp do szerokiej oferty Volvo Services gwarantującej maksymalny zwrot z inwestycji. Od osprzętu i części po serwisantów i systemy monitorowania maszyn — wszystko można znaleźć w jednym miejscu.

Volvo Material Handler EW200E MH

Najważniejsze dane techniczne:

Silnik -> EPA Tier 4 final/ EU Stage V Volvo D6J
Wysokość robocza
Wysięgnik prosty 5,5 m z ramieniem do sortowania 3,5 m, FOPS
Podwójne opony Solideal 10,00-20, podpory z przodu i z tyłu
Kinshofer S60 D20 H P 100 (450 l/1135 kg)
kg 22 850
Ciężar roboczy
Wysięgnik prosty 5,5 m z ramieniem typu gęsia szyja 4 m, FOPS
Podwójne opony Solideal 10.00-20, Lemiesz z przodu i podpory z tyłu
Kinshofer OP-GR P22V-450-5-W (450 l/1046 kg)
kg 22 100
Moc brutto kW 129
...przy prędkości obrotowej silnika
obr./min 1 800
Zasięg maksymalny m 9,3 - 10,0
Prędkość maksymalna km/godz. 19 lub 20

 

Ramię typu gęsia szyja

Wysięgnik prosty (m) Ramię typu gęsia szyja (m) Zasięg (m)
5,50 4 9,3
6,25 4
10,1
6,50 5 11,2
7,25 5 12

 

Ramię do sortowania

Wysięgnik prosty (m) Ramię do sortowania (m) Zasięg (m)
5,50 3,5 9

WIĘCEJ INFORMACJI

Tiffany Cheng

Director, External Communications
Volvo Construction Equipment
Tel: +32 499 56 68 47
E-mail: tiffany.cheng@volvo.com

Brian O'Sullivan

SE10
London
Tel: +44 77 333 50307
E-mail: osullivan@se10.com