Construction Equipment Polska

Centrum Obsługi Klienta Volvo CE przeszło na biopaliwo

Centrum Obsługi Klienta Volvo CE w Eskilstunie w Szwecji wyznacza drogę zrównoważonego rozwoju, stosując do swoich maszyn demonstracyjnych odnawialne paliwo HVO.

Biodiesel HVO jest obecnie paliwem stosowanym we wszystkich maszynach w Centrum Obsługi Klienta Volvo CE w szwedzkiej Eskilstunie. HVO to rodzaj odnawialnego syntetycznego oleju napędowego, a skrót ten oznacza „uwodorniony olej roślinny”. Jako jeden z małych elementów polityki zrównoważonego rozwoju firmy, paliwo HVO nie pozostawia prawie żadnego śladu węglowego związanego z emisją CO2. Jest to czyste paliwo, które jednocześnie oferuje parametry porównywalne z olejem napędowym.

W odróżnieniu od innych biopaliw, olej HVO nie jest szczególnie wrażliwy na niskie lub wysokie temperatury, ani na działanie światła słonecznego. Ponadto, dzięki zastosowaniu wodoru w procesie produkcyjnym, HVO oferuje w porównaniu do innych rodzajów biodiesla imponująco długi okres przechowywania.

Stosowanie HVO pozwoliło firmie Volvo znacznie obniżyć emisję CO2 w Centrum Obsługi Klienta, a oprócz tego gościom można zademonstrować, jak dobrze paliwo to sprawdza się w praktyce.

Rozmowa z Karlem Sernebergiem, dyrektorem ds. marketingu w Volvo CE, rzuciła światło na powody tej ekologicznej decyzji podjętej przez Volvo. „Zastosowane przez nas paliwo nie tylko pozostawia mały ślad węglowy. Przyjrzeliśmy się olejowi HVO także z perspektywy całego łańcucha dostaw i postanowiliśmy zamawiać go u jak najbliższego producenta, dzięki czemu całkowite oddziaływanie na środowisko jest jeszcze mniejsze” – powiedział.

Podaż i popyt

Głównym powodem tego, że paliwo HVO nie zostało wdrożone wcześniej, jest jego dostępność. HVO to stosunkowo nowe paliwo, które do niedawna nie było powszechnie dostępne, więc przed jego wdrożeniem na pełną skalę istotne było zagwarantowanie ciągłości dostaw.

„Volvo CE dopuszcza stosowanie HVO we wszystkich swoich maszynach. Nie są wymagane żadne specjalne modyfikacje silnika, który na paliwie HVO działa równie wydajnie jak na zwykłym oleju napędowym” – skomentował Karl Serneberg.

„Paliwo HVO stosujemy w Centrum Obsługi Klienta od ubiegłego lata. Zanim mogliśmy do tego przystąpić, trzeba było rozwiązać pewne kwestie praktyczne, na przykład związane z czyszczeniem zbiorników oleju. Potem, pod koniec sierpnia, odebraliśmy pierwszą dostawę HVO i od tej pory maszyny w naszym Centrum z powodzeniem pracują na tym paliwie.”

Zamawianie paliwa HVO jest obecnie łatwiejsze dla klientów, a różnica w cenie w porównaniu ze zwykłym olejem napędowym ciągle się zmniejsza. Do HVO wykorzystywane są tego samego rodzaju zbiorniki i pompy, dzięki czemu przejście na ten rodzaj paliwa jest niemal niezauważalne dla klienta.

Przyszłość HVO w Volvo

Przejście na paliwo HVO w Centrum Obsługi Klienta to dla Volvo CE więcej niż tylko „ekologiczny eksperyment”. Demonstracje maszyn będą nadal prowadzone wyłącznie w oparciu o olej HVO, a jego stosowanie będzie podkreślane w prezentacjach. W ten sposób klienci będą zachęcani do bardziej ekologicznej eksploatacji maszyn.

„Volvo dąży do stworzenia bardziej zrównoważonego świata” – stwierdził Karl Serneberg. „Wszystko to jest elementem szerzej zakrojonych działań, dzięki którym Volvo CE zmierza ku czystszej przyszłości i bierze udział w budowaniu takiego świata, w jakim chcielibyśmy żyć.”

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com

Hannah Kitchener

SE10
Londyn
Tel.: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com