Construction Equipment Polska

W ramach nagradzanej filozofii wzornictwa Volvo CE upraszcza nazewnictwo produktów

Krótsze, czytelniejsze nazwy produktów to element znacznie szerszej strategii Volvo Construction Equipment (Volvo CE) — pragnienia, by nie ograniczać się wyłącznie do produktów i na wszystko spoglądać z pełniejszej perspektywy. Nowa filozofia wzornictwa i nowe zasady nazewnictwa mają lepiej przystawać do charakteru marki z segmentu premium. Zdążyły już zaskarbić sobie uznanie, zdobywając nagrodę Red Dot Product Design Award 2020.

Począwszy od tego miesiąca na oznaczenie nowych i udoskonalonych produktów marki Volvo będą się składały wyłącznie informacje o typie produktu i jego rozmiarze. I to wszystko. Wszystkie pozostałe szczegóły, na przykład numer seryjny czy wariant modelu, nadal będzie można znaleźć w danych technicznych, w broszurze czy na tabliczce PIN. Dzięki temu klienci nie odczują różnicy, jeśli chodzi o serwisowanie swoich produktów czy zamawianie do nich części.

W rzeczywistości za zmianą stoi chęć scalenia oznakowań produktów z minimalistyczną, skandynawską tradycją spółki, a także długoletnim marzeniem o klarownym, wyrazistym i ponadindywidualnym wzornictwie, w którego centrum zainteresowania stoi człowiek. 

Funkcjonalność i wzornictwo bez tajemnic

Gustavo Guerra, dyrektor ds. wzornictwa w Volvo CE, mówi: „Zawsze stawiamy na bezpretensjonalne i proste wzornictwo, które przystaje do inteligentnych możliwości naszych produktów. Zauważyliśmy jednak, że oznakowania naszej marki nie do końca odpowiadają praktyczności i nowoczesności oferowanych produktów. Najnowsza decyzja ma wnosić więcej pewności w działania zarówno operatorów, jak i wszystkich pozostałych osób znajdujących się na miejscu pracy — bo tak właśnie rozumiemy ponadindywidualne wzornictwo — a także rozwiewać towarzyszące im ewentualne wątpliwości”.

Na nowoczesnych placach budowy nacisk jest kładziony nie tyle na pojedyncze produkty, co na plac budowy jako swoistą całość. Udoskonalając oznaczenia produktów, Volvo CE pragnie uprościć komunikację między wszystkimi zainteresowanymi stronami — od operatora w miejscu robót aż po pracowników biurowych. Rozwój nowych technologii wymusza także coraz częstsze opracowywanie kolejnych generacji tego samego produktu. Dzięki wyeliminowaniu konieczności zmiany nazwy produktu przy okazji każdej premiery — dużej czy małej — oznakowania pozostają jasne, czytelne i sensowne.

„Znajdujemy się w punkcie zwrotnym, w którym nowe i tradycyjne metody pracy łączą się w całość”, mówi Gustavo. „Kolejne osiągnięcia w dziedzinie elektryfikacji oraz technologii autonomicznych i sieciowych idą w parze z nieprzerwanym zapotrzebowaniem na sprzęt z silnikami Diesla. Z tego powodu już wkrótce liczba aktualizacji produktów zacznie gwałtownie rosnąć. To przełomowy moment w branży, który jednak nie powinien odbić się na naszej strategii nazewnictwa”.

Pierwsze modele z nowymi oznaczeniami

Bez względu na to, czy chodzi o modyfikację kabiny, elementów sterowania, całej ramy bądź jakiejś funkcji, żadnej wprowadzonej na rynek zmianie nie będzie towarzyszyć długa i nieporęczna nazwa modelu. W praktyce oznacza to usunięcie informacji o wersji i szczegółowych danych technicznych z zewnętrznych elementów identyfikacyjnych — pozostaje tylko skrótowa nazwa produktu i informacja o jego wielkości. Wszystkie dane techniczne będą się znajdować, jak zawsze, na tabliczkach PIN i w materiałach reklamowych. Pierwsze modele, w których zastosowanie znajdą nowo obowiązujące zasady nazewnictwa, to dwa debiutanckie modele elektryczne ECR25 i L25 oraz maszyna ECR58 generacji F, za którą niedawno przyznano prestiżową nagrodę Red Dot Award w kategorii wzornictwa. To największe na świecie wyróżnienie, jeśli chodzi o wzornictwo przemysłowe. W uzasadnieniu jury stwierdziło, że było „pod wrażeniem idealnie zrównoważonej konstrukcji — zbudowanej nie tylko wokół kabiny, ale także nadwozia i doświadczeń użytkownika”.

Nowa filozofia wzornictwa w zasadzie nie wpłynie na to, jak klienci kupują produkty, zamawiają części lub przeprowadzają serwis. Podobnie jak dziś, klienci będą mogli sprawdzić dane techniczne na tabliczce PIN. Tam znajdą szczegółowe informacje potrzebne do zamawiania usług posprzedażowych, części zamiennych czy wykonywania napraw.

Zmiany będą dotyczyć wszystkich nowych i udoskonalonych modeli w ramach premier planowanych od tego roku aż do około 2025 r.

„Chodzi o coś więcej niż tylko zmianę nazw”, wyjaśnia Gustavo. „To nasza filozofia wzornictwa — zasady, które kierują nami podczas prac nad nową generacją produktów dla sektora budownictwa. Przede wszystkim pomagamy klientom nadążać za dynamicznie ewoluującym cyfrowym rynkiem. W jasny i otwarty sposób o wszystkim informujemy, tak by lepiej radzili sobie w okresie przemian”.

WIĘCEJ INFORMACJI

Tiffany Cheng

Director, External Communications
Volvo Construction Equipment
Tel: +32 499 56 68 47
E-mail: tiffany.cheng@volvo.com

Brian O'Sullivan

SE10
London
Tel: +44 77 333 50307
E-mail: osullivan@se10.com