Construction Equipment Polska

Wozidła przegubowe Volvo: mocne półwieczem historii

Po 54 latach od wprowadzenia na rynek pierwszego wozidła przegubowego firma Volvo CE wciąż wyznacza kierunek rozwoju tych wyjątkowych pojazdów. Nawet model LEGO® Technic™ wozidła 6X6 Volvo A60H, opracowany wspólnie z firmą LEGO, jest prawdziwym cudem techniki — sterowanym z aplikacji i wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów.

Żwirowy Charlie, Volvo A60H, model Lego A60H

Firma Volvo Construction Equipment (Volvo CE) spopularyzowała koncepcję wozidła przegubowego w roku 1966, kiedy to narodził się model DR631 o ładowności 10 ton, znany pod pieszczotliwym przezwiskiem „Żwirowy Charlie”. Minęły 54 lata, a firma wciąż specjalizuje się w pojazdach do transportu ziemi, żwiru i przeróżnych innych materiałów po terenie nierównym, błotnistym, śliskim, stromym lub z innych powodów niemal nieprzejezdnym. Volvo CE pozostaje liderem rynku i nadal wprowadza do oferty innowacyjne rozwiązania, obecnie w ramach swojej serii H, do której należy największe produkowane seryjnie wozidło przegubowe A60H o ładowności 60 ton. 

Jak prawdziwe

Pod realistycznym odwzorowaniem wyglądu pojazdu model LEGO® Technic™ wozidła 6X6 Volvo A60H skrywa imponujące pokłady myśli technicznej. Wielkie pudło zawiera 2193 elementy, w tym sześć dużych opon i mocne silniki przeznaczone do intensywnego użytkowania. Replika pojazdu, podobnie jak oryginał, jest popisem możliwości współczesnej techniki, na przykład daje się sterować za pomocą aplikacji i jest wyposażona w całkowicie automatyczną przekładnię — jako pierwszy model z serii LEGO Technic.

Wozidło A60H (to prawdziwe) o ładowności 55 ton (klasa 60 ton) jest przeznaczone do ciężkich prac w trudnych warunkach terenowych, takich jak kamieniołomy, kopalnie odkrywkowe i place robót ziemnych. Inżynierowie LEGO Technic i Volvo CE postarali się, aby nowy model odzwierciedlał jakość, niezawodność i wytrzymałość prawdziwej maszyny. Model jest niewątpliwie duży — mierzy 200 mm (7 cali) wysokości, 200 mm (7 cali) szerokości i aż 600 mm (23 cale) długości. Jest również pełen dobrze pomyślanych rozwiązań, wśród których uwagę przykuwa skomplikowana wewnętrzna przekładnia — w pełni automatyczna i napędzana przez silnik, tak samo jak w prawdziwym pojeździe.

Silniki są dobrze zintegrowane z całym modelem i ukryte pod nadwoziem, w tym kabiną, wozidła. Pomysłowo rozwiązano włączanie interfejsu Bluetooth centralki sterowania — należy w tym celu obrócić lampę ostrzegawczą na dachu kabiny. Podobnie jak prawdziwe maszyny, model jest wyposażony w elektroniczny moduł sterujący, zwany tutaj Technic Control+. Do zarządzania nim służy aplikacja o tej samej nazwie, która pozwala na jazdę w przód i w tył, skręcanie oraz podnoszenie i opuszczanie skrzyni wyładowczej. Na tym jednak nie koniec, ponieważ Control+ zaprasza użytkownika do aktywnej zabawy, stawiając przed nim szereg wyzwań eksponujących możliwości maszyny, takich jak podjazd pod wzniesienie, wykorzystanie pełnej gamy przełożeń czy rozładunek.

Model jest wyraźnie inspirowany przełomowymi cechami i innowacjami, jakie znajdujemy w prawdziwym wozidle A60H. Niezrównane parametry jazdy są pochodną zastosowania doskonale dobranego układu jezdnego z automatyczną kontrolą trakcji, w tym 100-procentowych blokad mechanizmów różnicowych, wózka przystosowanego do jazdy w każdych warunkach oraz hydromechanicznego układu kierowniczego i aktywnego zawieszenia. Maszyna A60H (ta prawdziwa) jest wyposażona w aktywne hydrauliczne zawieszenie przednie, może więc rozwijać wyższe prędkości w najbardziej niesprzyjających warunkach. Zapewnia operatorowi wysoki poziom komfortu i stabilność podczas jazdy, by mógł ekonomicznie przewieźć więcej ładunku w krótszym czasie.

Zabawa nie kończy się po zbudowaniu modelu

„Odkąd ponad 50 lat temu pokazaliśmy światu, co potrafi wozidło przegubowe, nieustannie, innowacyjnie rozwijamy tę koncepcję pojazdu” — mówi Mats Bredborg, Volvo CE. „Inżynierowie LEGO Technic i Volvo CE dali prawdziwy popis technicznych umiejętności, tworząc miniaturową replikę A60H. Model nie tylko wygląda tak jak nasze wozidło A60H, lecz również, podobnie jak ono, zaprojektowany jest innowacyjnie i pomysłowo. Aplikacja mobilna Control+ i przekładnia automatyczna są niesamowite. Nawet rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo — priorytetowo traktowane we wszystkich maszynach Volvo — zostały w komplecie prawidłowo przeniesione do modelu”. 

„Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych zestawów LEGO Technic ostatnich lat”, mówi Niels Henrik Horsted, dyrektor ds. rozwoju produktów i marketingu w LEGO Group. „Pomysłowa konstrukcja maszyny jest ciekawym wyzwaniem dla osoby budującej model, a nowa aplikacja LEGO Technic Control+ umożliwia zdalne sterowanie funkcjami maszyny. Zabawa nie kończy się wraz z ukończeniem modelu, bo także aplikacja przynosi interesujące zadania i wyzwania”.

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com

Brian O'Sullivan

SE10
Londyn
Tel.: +44 77 333 50307
E-mail: osullivan@se10.com