Construction Equipment Polska

Bezkompromisowe osiągi EWR130E zmieniają reguły w klasie maszyn kompaktowych

EWR130E firmy Volvo CE — model o najmniejszym promieniu obrotu i czołowej w swojej klasie stabilności, z wygodną kabiną cenioną przez operatorów — wyznacza nowy standard wśród koparek kołowych w klasie 12–13 ton.

EWR130E Stage V

Powiedzieć o nowej koparce EWR130E, że jest „kompaktowa”, to zdecydowanie za mało. Jej wymiary są tak niewielkie, że tylny promień obrotu wynosi zaledwie 1,55 m (5 stóp i 1 cal), a przedni jedynie 1,81 m (5 stóp i 11 cali), i jest to najniższy (czytaj: najlepszy!) wynik w klasie 12–13 ton. Maszynę o niezwykle zwartej konstrukcji zaprojektowano praktycznie od podstaw, w szerokim zakresie uwzględniając opinie i życzenia klientów, przez co pod wieloma względami jest modelem pionierskim. Wyjątkową łatwość manewrowania udało się połączyć z dużym udźwigiem, siłą kopania, wszechstronnością, łatwością obsługi i widocznością z kabiny operatora. Która, o czym warto wspomnieć, jest przestronna i komfortowa.

Mało miejsca? Żaden problem.

EWR130E Stage VTak skromne gabaryty nowego modelu EWR130E pozwalają na pracę nawet w najciaśniejszych zakątkach miast — i nie tylko. EWR130E to sensowny wybór nie tylko do prac w mieście, lecz także do prac drogowych, w których niezwykle ważne jest bezpieczeństwo ruchu, oraz — ze względu na świetne osiągi i parametry użytkowe — do realizacji większych projektów infrastrukturalnych. A mały ciężar predestynuje tę koparkę nawet do robót przy kształtowaniu terenu. Jednak, nie umniejszając powyższych zalet, największym atutem tego modelu jest zdolność do wciśnięcia się w każdy kąt. W tym kontekście ważny jest także dwuczęściowy wysięgnik i rzędowo ustawione podpory. Nowe podpory ułatwiają ustabilizowanie maszyny nawet w sytuacji, gdy po jej bokach nie można już zająć ani centymetra.

Model EWR130E jest od razu rozpoznawalny jako młodszy, ale całkowicie wolny od kompleksów, brat koparek kołowych EWR150E i EWR170E. Przemyślana kompozycja zalet zdecydowanie wyróżnia go wśród wszystkich maszyn dostępnych na rynku. W istocie jest to koparka o wymiarach maszyny 10-tonowej, a osiągach modeli 13-tonowych i większych.

Rodzina modeli EWR130E, EWR150E, EWR170E Stage VKoparka EWR130E ma środek ciężkości umieszczony znacznie niżej niż konkurencyjne maszyny, dzięki czemu zapewnia najwyższą spośród nich stabilność. Dwuczęściowy, nieprzegubowy wysięgnik umożliwia podnoszenie ładunków o masie do 4,3 t (9 480 funtów) na wysokość do 6 metrów (19,7 stóp). Przemyślana konstrukcja koparki, obejmująca ceniony silnik Volvo D4, osiąga największą w swojej klasie siłę wyrywającą i wysoką siłę odspajania.

EWR130E Stage V

Nowe opcje podnoszące wszechstronność i łatwość manewrowania

Dwie nowe, interesujące opcje dostępne w modelu EWR130E to układ czterech kół skrętnych i dzielone lemiesze. Możliwość skręcania czterech kół dodatkowo ułatwia manewrowanie, zmniejszając promień skrętu. Ten tryb, podobnie jak inne tryby kierowania, wybiera się z kabiny za pomocą pokrętła. Dzielone lemiesze pomagają z kolei w wypoziomowaniu maszyny na nierównym gruncie, przy krawężnikach itp.

EWR130E Stage V

EWR130E jest niezwykle wszechstronną maszyną, do czego przyczynia się także łatwość konfigurowania osprzętu. Operator może samodzielnie, bez interwencji serwisu, zaprogramować ciśnienie i przepływ nawet dla 32 rodzajów osprzętu. Sprzęg automatyczny Steelwrist Auto Connect Coupler pozwala na podłączanie osprzętu hydraulicznego bez wychodzenia z kabiny. Rotatory przegubowe Steelwrist istotnie zwiększają swobodę operowania narzędziem w szerokim zakresie kątów, a fabryczne przygotowanie maszyny do pracy z takim rotatorem przegubowym pozwala na sterowanie nim za pomocą standardowych dźwigni oraz konfigurowanie profili operatora na głównym wyświetlaczu.

Podobnie jak wszystkie koparki kołowe, EWR130E może samodzielnie przejeżdżać z między miejscami robót. Nie jest przy tym wielkim zawalidrogą, bo osiąga prędkość nawet 35 km/h (22 mph), natomiast już po przekroczeniu 5 km/h (3 mph) załącza system zawieszenia wysięgnika, który amortyzuje uderzenia i ogranicza odskoki podczas jazdy po nierównościach. Opcjonalne osłony przeciwbłotne montowane na osiach pomagają utrzymać maszynę w czystości, a funkcja Comfort Drive Control przy szybkościach nieprzekraczających 20 km/h (12 mph) umożliwia kierowanie koparką na terenie robót za pomocą samej tylko dźwigni. Hak holowniczy z atestem a TuV umożliwia ciągniecie koparką EWR130E przyczepy o masie nawet 3 ton (6 600 funtów) lub 8 ton (17 600 funtów) w przypadku zastosowania opcjonalnego hamulca najazdowego.

Gdy przejazd koparką jest niepraktyczny, można ją łatwo przetransportować w inny sposób. EWR130E jest lekka i ma optymalnie rozmieszczone punkty mocowania na dolnej ramie.

EWR130E Stage V

Po dotarciu na teren robót maszyna jest od razu gotowa do działania, a automatyczny hamulec stabilizujący załącza się samoczynnie, gdy prędkość jazdy spadnie do zera. Na pomoc w pracy można liczyć także ze strony technologii cyfrowej. Opcjonalny system sterowania maszyną Dig Assist oferuje aplikacje wspomagające wykopy — 2D, In-Field Design i 3D — oraz nową aplikację do ważenia pokładowego, On-Board Weighing. Wszystkie one działają na 10-calowym tablecie Volvo Co-Pilot i sprawiają, że wykopy wykonuje się dokładniej i szybciej.

EWR130E Stage V

Pokój z (doskonałym) widokiem

Niewielkie wymiary maszyny nie oznaczają, że jej kabina jest ciasna. EWR130E oferuje operatorowi środowisko pracy równie przestronne, jak koparki pełnowymiarowe. Układ elementów sterowania jest ergonomiczny, a komfort i widoczność — na najwyższym poziomie. Wynika to z niewielkiej wysokości nadwozia i konstrukcji przeciwciężaru, pokrywy silnika oraz drzwi, która poprawia widoczność obszaru za maszyną. Widoczność obszaru na prawo od maszyny jest najlepsza w tej klasie, ponieważ żaden element konstrukcji nie zasłania widoku przez prawe okno — co jest unikalną cechą maszyn Volvo. A jeśli potrzebna jest widoczność w pełnym zakresie 360 stopni, można zamówić opcjonalny system Volvo Smart View złożony z trzech kamer zamontowanych na ramie, których obrazy składane są w widok maszyny z lotu ptaka wyświetlany na kolorowym monitorze w kabinie.

EWR130E Stage V

Niemal wszystkimi funkcjami — od kierowania całą maszyną po pracę wycieraczek — można sterować za pomocą dźwigni. Programowalne przyciski umożliwiają błyskawiczne przełączanie między funkcjami. Opcjonalną, perfekcyjną pod względem ergonomicznym dźwignię L8 można ustawiać pod dowolnym kątem dzięki zastosowaniu specjalnego przegubu kulowego.

EWR130E Stage V

Do innych udogodnień należy szuflada na narzędzia, łańcuchy itp. Można ją obciążyć sprzętem o masie 120 kg (265 funtów) i jest wyposażona w przegródki dające się ustawiać w pięciu różnych położeniach, co istotnie ułatwia zachowanie porządku. Koparka ma również doskonale widoczne stopnie i poręcze, a jako opcje dostępne są różne pakiety oświetlenia LED, w tym oświetlenie powitalne, które prowadzi operatora podczas wchodzenia do maszyny i wychodzenia z niej.

Bieżąca obsługa techniczna — dobrze pomyślana

Bieżącą obsługę techniczną maszyny ułatwia pogrupowanie punktów smarowania i dobra dostępność filtrów, a dojście do punktów codziennej kontroli technicznej nie wymaga wspinania się na maszynę. Odchylany skraplacz klimatyzacji jest zaopatrzony w elastyczny zatrzask, co ułatwia dostęp do chłodnic, których czyszczenie jest istotne dla zapewnienia ich trwałości użytkowej.

EWR130E Stage V

Koparka EWR130E jest standardowo wyposażona w system telematyki CareTrack. System CareTrack, z funkcją zdalnego dostępu, przekazuje informacje o maszynie, takie jak jej lokalizacja geograficzna, zużycie paliwa i przypomnienia o przeglądach, co pozwala usprawnić planowanie i eksploatację. Właściciel maszyny może ją monitorować samodzielnie lub w ramach usługi Volvo Active Care zlecić nadzór (w trybie 24/7) jednemu z ośrodków Volvo Uptime Center, który będzie przygotowywał cotygodniowe raporty i powiadamiał o konieczności interwencji serwisowej.

Liczne pomysłowe rozwiązania, które udało się pomieścić w kompaktowej maszynie, czynią z Volvo EWR130E trudny do doścignięcia wzór nowoczesnej koparki.

Najważniejsze dane techniczne EWR130E:

Silnik spełniający normę EPA Tier 4 final! EU Stage V Volvo D4J
Masa robocza
Stały dwuczęściowy wysięgnik o długości 4,85 m z ramieniem 2,1 m, opony pojedyncze Camso 500/45-20 i standardowy tylny lemiesz równoległy
kg 12 900
funty 28 440
Masa robocza
Stały dwuczęściowy wysięgnik o długości 4,85 m z ramieniem 2,4 m, 9-calowe opony podwójne Mitas, lemiesz dzielony z przodu i podpory z tyłu, 4 koła skrętne
kg 14 400
funty 31 750
Moc brutto kW 90
KM (bryt.)
120
. przy prędkości obrotowej silnika obr./min 2000
Maks. zasięg (z ramieniem 2,1–2,4 m) m 8,44 - 8,67
stopy 27,7'–28,5'
Prędkość maksymalna km/godz. 20/30/35
mile/h 12,4/18,6/21.

Koniec.
Listopad 2020 r.

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com

Brian O'Sullivan

SE10
Londyn
Tel.: +44 77 333 50307
E-mail: osullivan@se10.com