Construction Equipment Polska

Volvo CE odnotowuje 17-procentowy spadek sprzedaży w pierwszym kwartale

W pierwszym kwartale doszło do gwałtownego spadku popytu wskutek ograniczeń wprowadzonych z powodu pandemii Covid-19. Mimo marcowego odbicia na rynku chińskim sprzedaż w ujęciu kwartalnym spadła o 17%, a wartość realizowanych zamówień o 7%.

Szybki spadek globalnego popytu spowodowany społecznymi obostrzeniami mającymi powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa niekorzystnie odbił się na wynikach finansowych Volvo Construction Equipment (Volvo CE) w pierwszym kwartale 2020 r. W okresie tym spadała sprzedaż i zyskowność, a także wartość dostaw i zamówień.

W pierwszych trzech miesiącach 2020 roku firma Volvo CE odnotowała spadek sprzedaży netto o 17% do poziomu 20 148 mln SEK (wobec 24 155 mln SEK w 1. kwartale 2019 roku). Firma odnotowała także spadek zysku operacyjnego do 2 678 mln SEK z poziomu 3 646 mln SEK w analogicznym okresie roku 2019. Mniejsze wolumeny i niekorzystne kompozycje sprzedawanych typów maszyn przyczyniły się do spadku dochodów. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w wysokości wskaźnika marży operacyjnej, który spadł nieznacznie do 13,3% wobec 15,1% w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W 1. kwartale 2020 roku wartość realizowanych zamówień spadła o 7%, mimo że w Chinach — na największym na świecie rynku maszyn budowlanych — odnotowano wzrost popytu pod koniec kwartału. Wolumen dostaw spadł o 13% do 20 170 maszyn wobec 23 139 maszyn w 1. kwartale 2019 r.

Sytuacja na rynku

W pierwszym kwartale odnotowano spadki na dwóch największych globalnych rynkach maszyn budowlanych — w Europie i Ameryce Północnej — odpowiednio o 1% i 2% w pierwszych dwóch miesiącach roku. W Azji (bez Chin) popyt spadł o 4% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wpływ epidemii Covid-19 był bardziej odczuwalny w Chinach, gdzie w omawianym okresie z uwagi na zakłócenia w funkcjonowaniu gospodarki popyt spadł o 44%. W marcu w Chinach nastąpiło odbicie: popyt był o 2% wyższy niż w tym samym miesiącu 2019 roku, co przypisać można rządowemu programowi stymulacji rozwoju infrastruktury. 

„Ograniczenia mające powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii Covid-19 zaczęły niekorzystnie wpływać na naszą działalność w Chinach już w lutym, a w połowie marca ten wpływ znacznie się pogłębił, gdy doszło do przerwania naszego globalnego łańcucha dostaw i wstrzymania produkcji w większości obszarów naszej działalności”, skomentował prezes Volvo CE, Melker Jernberg. „Nie ulega wątpliwości, że przed nami trudny okres, jako że zarówno przerwy w produkcji, jak i spadki popytu mają niekorzystny wpływ na zyski firmy. Mimo to ze spokojem patrzymy w przyszłość, ponieważ nasi klienci działają w sektorach niezwykle ważnych społecznie, a nasze produkty i usługi są i pozostaną niezbędne do budowy zrównoważonych infrastruktur”.

volvo-ce_april-2020_q1-financial-results
Tabela 1. Volvo Construction Equipment, sprzedaż netto w podziale na rynki zbytu, w milionach koron szwedzkich

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com

Brian O'Sullivan

SE10
London
Tel: +44 77 333 50307
E-mail: osullivan@se10.com