Construction Equipment Polska

Szkoła Mistrzów Volvo radzi: Jak przygotować koparkę na wiosnę

Wraz z nastaniem wiosny rozpoczyna się sezon aktywności dla wszystkich firm budowlanych i oczywiście dla maszyn. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak przed nadchodzącym sezonem zadbać o nienaganny stan techniczny koparki.  

Szkoła Mistrzów radzi

· Płyny, filtry i smarowanie

Sprawdź poziomy oleju hydraulicznego, a także oleju w przekładniach obrotu i napędu. Uzupełnij olej do prawidłowego poziomu. Uzupełnij smar w zbiorniku automatycznego smarowania lub dobrze przesmaruj wszystkie punkty smarownicze. Sprawdź poziom oleju i płynu chłodniczego w silniku.

· Uszczelki

Skontroluj maszynę pod kątem jakichkolwiek przecieków, zniszczonych lub uszkodzonych uszczelnień, przewodów hydraulicznych, w razie potrzeby je wymień. Nigdy nie używaj ich ponownie.

· Podwozie

Umyj podwozie, tak aby było wolne od zanieczyszczeń, a następnie wyreguluj naciąg gąsienic. Sprawdź, czy klepki gąsienic nie są powyginane i czy są dobrze przykręcone, w razie potrzeby je napraw. Upewnij się, że z górnych i dolnych rolek nie wycieka olej. Sprawdź czy nie są nadmiernie zużyte lub zablokowane, skontroluj również stan kół napędowych i napinających.

· Wysięgnik i ramię

Sprawdź luzy na osprzęcie roboczym w szczególności zwracając uwagę na wszystkie elementy na końcu ramienia tuż przy łyżce, sprawdź też stan samej łyżki i zębów, w razie potrzeby skontaktuj się z naszym najbliższym Serwisem.

· Silnik

Skontroluj stan chłodnic w razie potrzeby wyczyść je wszystkie. Sprawdź filtry powietrza dolotowego zarówno te dodatkowe jak i główne papierowe. Opróżnij odstojnik wody w separatorze filtra paliwa. Sprawdź, czy nie ma wycieków paliwa. Jeśli jakieś zauważysz, poproś o pomoc swój lokalny Serwis.

· Akumulator

Nawet jeśli na czas zimy akumulatory zostały wymontowane, sprawdź klemy i końcówki akumulatorów. W razie potrzeby je oczyść. Podłącz akumulatory do urządzenia ładującego, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej kolejności podłączeń.

· Kabina

Dokładnie posprzątaj wnętrze kabiny, umyj wszystkie szyby wewnątrz i na zewnątrz. Wymień filtry powietrza układu wentylacji, pomoże to ochronić układy elektroniczne maszyny, a jednocześnie pozwoli zapewnić operatorowi przyjemniejsze i wygodniejsze warunki pracy.

· Dodatkowe funkcje

Sprawdź prawidłowe działanie oświetlenia, wycieraczek, podgrzewania i układu klimatyzacji. W razie potrzeby przeprowadź wymagane wymiany i naprawy.


W branży budowlanej pracuję ponad 20 lat. Sprzedawałem maszyny, poznałem specyfikę pracy klientów, a ostatnio doradzałem optymalne rozwiązania w różnych zakładach w całym kraju – od zakładów przeróbki drewna, przez przedsiębiorstwa zajmujące się sergegacją odpadów komunalnych po kopalnie kruszyw. Obecnie w ramach „Szkoły Mistrzów” dzielę się naszą wiedzą z użytkownikami maszyn.

Paweł Chmielewski

Doradca Eksploatacyjny

Szkoła Mistrzów Volvo