Construction Equipment Polska

5 prostych sposobów na poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy

Maszyny Volvo CE są projektowane z myślą o maksymalnym bezpieczeństwie. Ostatecznie jednak jego poziom zależy zarówno od konstrukcji maszyny, jak i zachowania operatora. Przedstawiamy pięć prostych sposobów, dzięki którym operatorzy i osoby w ich otoczeniu będą się czuli bezpieczniej.

1. Przeprowadzanie codziennych czynności kontrolnych

Przed rozpoczęciem każdej zmiany operatorzy powinni przeprowadzić obchód maszyny, sprawdzając ją pod kątem usterek i wycieków, a także skontrolować stan sworzni i tulei oraz prawidłowe ich nasmarowanie. Powinni też sprawdzić stan i prawidłowe wyregulowanie oświetlenia, wycieraczek przedniej szyby, wyposażenia zwiększającego widoczność, etykiet ostrzegawczych i innych elementów bezpieczeństwa. Operatorzy muszą pamiętać również o usuwaniu z kabiny pyłu i zanieczyszczeń, których obecność niesie za sobą pogorszenie stanu zdrowia operatora.

Przeprowadzanie codziennych czynności kontrolnych

2. Wchodzenie do kabiny i wychodzenie z niej z pomocą trzech punktów podparcia

Potknięcia i upadki to jedne z najczęstszych wypadków, do jakich dochodzi w branży budowlanej.Volvo CE wyposaża swoje maszyny w solidne stopnie antypoślizgowe i poręcze, jednak operatorzy mimo to powinni oczyszczać odzież i obuwie robocze z błota, lodu lub oleju. Wchodząc do kabiny lub wychodząc z niej, należy zawsze stosować zasadę trzech punktów podparcia (dwie stopy i jedna ręka albo dwie ręce i jedna stopa).

Wchodzenie do kabiny i wychodzenie z niej z pomocą trzech punktów podparcia

3. Zapobieganie przeciążeniu maszyny z pomocą sytemu wagowego

Systemy wagowe, takie jak Volvo Load Assist w ładowarkach kołowych czy systemy montowane w wozidłach przegubowych, decydują w równym stopniu o produktywności, co o bezpieczeństwie. Systemy te zapobiegają przypadkowemu przeładowaniu maszyny przez operatora, które grozi zmniejszeniem jej stabilności, a nawet uszkodzeniem.

Zapobieganie przeciążeniu maszyny z pomocą sytemu wagowemu

4. Monitorowanie danych telematycznych pod kątem bezpieczeństwa

Połączenie maszyn z systemem Volvo CareTrack zapewnia właścicielom i menedżerom flot dostęp do wielu informacji na temat sposobu eksploatacji sprzętu w terenie — także o tym, czy jest użytkowany w bezpieczny sposób. Przykładowo, częsta jazda z dużą prędkością może wskazywać na nieprawidłową obsługę maszyny i sygnalizować konieczność dodatkowego przeszkolenia operatora.

Monitorowanie danych telematycznych pod kątem bezpieczeństwa

5. Zapoznanie się z funkcjami bezpieczeństwa maszyny

Większość maszyn musi posiadać kabiny wyposażone w system ROPS (konstrukcję zabezpieczającą przy wywróceniu). Jednak skuteczność takiej ochrony znacznie spada, jeśli na przykład operator nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa. Każda maszyna oferuje inne funkcje bezpieczeństwa, dlatego operatorzy powinni zawsze przeczytać Podręcznik operatora - Dokumentację Techniczno-ruchową i przejść odpowiednie szkolenie. W ten sposób poznają dostępne dla nich rozwiązania i dowiedzą się, dlaczego są one tak ważne w kontekście zapobiegania wypadkom, tak by w pełni i prawidłowo z nich korzystać.

Zapoznanie się z funkcjami bezpieczeństwa maszyny

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com

Hannah Kitchener

SE10
Londyn
Tel.: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com