Construction Equipment Polska

Volvo P6870D ABG: rozściełanie łatwe jak nigdy

P6870D ABG zapewnia maksymalną wszechstronność rozściełania. Łączy kompaktową konstrukcję, ponadprzeciętną przyczepność oraz funkcje upraszczające obsługę i utrzymanie.

Wielozadaniowość

P6870D ABG to doskonały dowód dokładanych przez Volvo Construction Equipment (Volvo CE) starań, by oferowane rozściełacze kołowe wyróżniały się jeszcze większą łatwością obsługi i wszechstronnością. Ten rozściełacz pozwala osiągać znakomite efekty podczas wykonywania różnych zadań — bez względu na to, czy dotyczą one niedużych zespołów mieszkaniowych, czy też budowy autostrad.

Rozściełacze Volvo CE charakteryzują się doskonałą trakcją, która zapewnia im niezachwianą stabilność oraz precyzję pracy niezależnie od warunków — model P6870D ABG nie jest tu wyjątkiem. Dzięki temu, że konstrukcja ciągnika jest stabilizowana w trzech punktach, specjalny, samopoziomujący się hydrauliczny układ zawieszenia gwarantuje maksymalną przyczepność nawet w trudnym terenie. Pomaga w tym także układ napędowy Volvo zapewniający dużą siłę pociągową. Rozściełacz jest dostępny w konfiguracjach 6x6 lub 6x4, a masywne przednie koła zapewniają dużą siłę napędową. Układ regulacji momentu obrotowego w zależności od obciążenia przekazuje odpowiednią moc na przednie koła napędowe, aby zapobiec ich buksowaniu.

Rozściełacz kołowy Volvo ma także trzy tryby jazdy do wyboru: rozściełania, manewrowy i transportowy. Tryb manewrowy idealnie nadaje się do przestawiania, załadunku i rozładunku maszyny. W tym trybie funkcje rozściełania zostają wyłączone, a maszyna może pokonywać łuki o promieniu wewnętrznym wynoszącym 2,5 m.Tryb transportowy udostępnia pełną prędkość jazdy — 20 km/h — co umożliwia szybkie przemieszczanie maszyny. Natomiast podczas postoju rozściełacz automatycznie załącza bieg jałowy. Ponadto kompaktowe wymiary maszyny P6870D ABG ułatwiają jej transport między miejscami prowadzenia prac.Wszystkie trzy tryby napędu wykorzystują wysokiej klasy silnik Volvo, który utrzymuje wysoki moment obrotowy przy niskiej prędkości obrotowej, a jednocześnie automatycznie dopasowuje moc silnika do specyfiki robót. Znacznie zmniejsza to poziom hałasu, a ponadto ogranicza zużycie paliwa nawet o 30%.

Bezpieczne i łatwe rozściełanie

Dzięki opracowaniu łatwych w obsłudze funkcji, takich jak elektroniczny system sterowania rozściełaniem (EPM3), Volvo CE oddaje w ręce operatorów pełną kontrolę nad maszyną. Wszystkie przyciski sterujące systemu EPM3, umieszczone pod wygodnym do patrzenia kątem, skonsolidowano tak, żeby pozwalać operatorowi w sposób intuicyjny korzystać z poszczególnych funkcji roboczych. Dzięki pokrętłu wyboru są one łatwo dostępne i wygodne w użyciu dla operatorów. Sprawia to, że mają oni większą kontrolę nad maszyną, osiągając tym samym optymalną efektywność. System EPM3 oferuje funkcję zarządzania ustawieniami, Settings Manager, która upraszcza konfigurację maszyny, dzięki czemu operator może od razu brać się do pracy. Funkcja ta pozwala operatorom przechowywać niestandardowe ustawienia, a następnie wywoływać zapisane parametry w celu ponownego wykorzystania przy podobnych pracach nawierzchniowych i uzyskania w nich jednakowych rezultatów. Zapisane parametry można regulować tak, by optymalizować wydajność i produktywność.

Przestronne, komfortowe i ergonomicznie zaprojektowane stanowisko operatora zapewnia operatorowi doskonałą widoczność, co daje mu pełną kontrolę nad całym procesem rozściełania — bezpośrednio widoczne jest wnętrze zarówno zasobnika, jak i przenośnika ślimakowego, podobnie jak obszar roboczy. Ponadto płaski kształt maski silnika umożliwia operatorom sprawdzanie jednym rzutem oka przepływu i ilości materiału. Korzystny wpływ na widoczność mają powierzchnie szklane po obu stronach platformy, lusterka bliskiego zasięgu i regulowane fotele, które można przesunąć na boki poza zewnętrzną krawędź rozściełacza. Równie ważne było zapewnienie komfortu operatorom. Rozściełacz P6870D ABG emituje mniejszy hałas, a do tego jest wyposażony w daszek brezentowy z przesuwanymi przedłużeniami, podnóżki i podłokietniki, nawiew ciepłego powietrza, uchwyt na kubek oraz złącze USB do ładowania. Poziom wygody operatora zwiększa także oświetlenie wewnętrzne, które rozświetla platformę przez trzy minuty po naciśnięciu głównego przełącznika i po zgaszeniu zapłonu. Rękojeść do blokowania kosza jest teraz dostępna bezpośrednio z poziomu platformy, nawet gdy przednia szyba jest zamontowana.

Operatorzy stołu mogą także liczyć na opcjonalny system Pave Assist, który zdecydowanie ułatwi im pracę. System Pave Assist, oparty na mechanizmach Volvo Co-Pilot, oferuje rozbudowany zestaw cyfrowych narzędzi (w skład którego wchodzą m.in. Material Manager, Thermal Profiling i Weather View) stworzonych z myślą o podnoszeniu jakości uzyskiwanej nawierzchni i dokumentowaniu przebiegu rozściełania.

Rozściełanie z pełną mocą

Szerokość rozściełania P6870D ABG wynosi maksymalnie 9 metrów. Maszynę można wyposażyć w stoły różnego typu, przeznaczone do wielu miejsc i materiałów. Stoły Volvo Variomatic mają osiem rur prowadzących, po cztery na każdym przedłużeniu hydraulicznym. Wraz z opcjonalnym urządzeniem napinającym do stołu umożliwiają uzyskiwanie równej, jednolicie zagęszczonej nawierzchni.

Stoły VB79 i VB78 sprawdzą się w tych samych warunkach, jednak stoły VB79 zapewniają większe możliwości, gdy na przykład trzeba uzyskać niestandardowy profil korony drogi lub sprostać określonym wymogom dotyczącym odprowadzania wody. Elementy przedłużające wyposażono w dwie dodatkowe sekcje, których pochylenie można regulować w górę i w dół o 10% (5,7 stopnia), co umożliwia rozściełanie nieregularnych profili łatwiej, przy mniejszym zapotrzebowaniu na materiał i ekonomiczniej.

Dzięki unikatowemu systemowi szybkozłączy Volvo montaż i demontaż przedłużeń stołu jest łatwy i bezpieczny, a ponadto nie wymaga użycia specjalnych narzędzi. Oznacza to, że zmiana osprzętu zajmuje zaledwie 55 minut.

Ponadto dzięki opcjonalnemu hydraulicznemu układowi sterowania bramkami końcowymi — wbudowanemu w panel stołu — operatorzy mogą zapomnieć o konieczności ręcznej regulacji stołu. Pozwala to uzyskiwać zadowalający efekt z każdej strony przy mniejszym wysiłku.

Nieprzerwane rozściełanie

Wszechstronna i łatwa w obsłudze maszyna musi także wyróżniać się niezawodnością. W przeliczeniu na jedną maszynę nieplanowane przestoje mogą kosztować menedżera floty ponad 450 euro dziennie. Volvo CE zdaje sobie z tego sprawę, dlatego model P6870D ABG wyposażono w inteligentne systemy serwisowe. Pozwalają one łatwo zadbać o ciągłość działania rozściełacza.

Rozściełacz P6870D ABG ulepszono pod kątem dyspozycyjności i wydajności. Jednym z głównych usprawnień jest ważący 13 ton kosz i zbiornik paliwa, którego pojemność umożliwia nieprzerwane rozściełanie nawierzchni przez 10 godzin. Dodatkowo maszyna wyposażona została w system zapobiegający kradzieży paliwa. Volvo CE oferuje także szeroką gamę zestawów oświetleniowych, dzięki którym można więcej zobaczyć i zdziałać w niesprzyjających warunkach.

Ponadto Volvo CE ułatwia fizyczny dostęp do kluczowych punktów kontrolnych rozściełacza P6870D ABG, umożliwiając szybsze i bezpieczniejsze serwisowanie maszyny. Punkty centralnego smarowania i najważniejsze punkty serwisowe umieszczono w górnej, łatwo dostępnej części platformy. Natomiast z poziomu gruntu można dotrzeć do zbiornika paliwa, zbiornika na emulsję i szyjki do wlewania płynu AdBlue. Zarządzanie flotą maszyn i ich serwisowanie ułatwia pojedynczy klucz, za pomocą którego można włączać zapłon lub otwierać drzwiczki serwisowe w każdym pojeździe floty.

Z pomocą funkcji zarządzania przeglądami, Service Interval Manager, klienci mogą zautomatyzować obsługę techniczną i osiągnąć maksymalną dyspozycyjność maszyny. To specjalny ekran na panelu kontrolnym systemu EPM3 przypominający operatorowi o wymaganych lub zaplanowanych przeglądach, które są rejestrowane w systemie i zapisywane w historii serwisowej.

Jeśli chodzi o wymianę części, zestaw Care Kit zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy oraz dostęp do najnowszych udoskonaleń technicznych. Zestaw Care Kit oferuje dostęp do wszystkich komponentów w jednym miejscu, eliminując konieczność zgadywania, które z nich wymagają wymiany. Wymiana części, które pozornie „jeszcze tego nie wymagają”, może wydawać się kosztowna, ale często przesądza o należytej kondycji maszyny. Wymiana wyłącznie głównych bądź zużytych w wyraźnym stopniu komponentów z pominięciem pomniejszych może zwiększać obciążenie, jakiemu poddawane są montowane części.

Ponadto klienci mogą wyposażyć rozściełacz P6870D ABG w system telematyczny CareTrack. CareTrack umożliwia kierownikom placu robót przewidywanie niezaplanowanych przestojów i kontrolowanie, czy rozściełacz pracuje w optymalny sposób. Dostęp do raportów zawierających informacje na temat lokalizacji maszyny, jej eksploatacji, produktywności, zużycia paliwa czy stanu technicznego można uzyskiwać zdalnie. Pomaga to identyfikować obszary wymagające usprawnienia w celu optymalizacji działania maszyny.

Nowy rozściełacz kołowy P6870D ABG wyróżnia się przede wszystkim wszechstronnością, łatwością obsługi i niezawodnością. Maszyna jest oferowana w sprzedaży w regionie EMEA, APAC i Ameryki Łacińskiej.

Najważniejsze dane techniczne:

  Typ silnika D6J  D8E
     CHINA IV; EU Stage V  Tier3
Moc silnika kW 129  
  KM (bryt.) 172,9  
...przy prędkości obrotowej silnika obr./min 2 000  
Szerokość bazowa m 2.4  
  stopy 8  
Maksymalna szerokość rozściełania m 9  
  stopy 29,5  
Wydajność rozściełania t/h 700   
  sh tn/h 771,6  
Maksymalna grubość warstwy mm 300   
  cal 11,8  
Pojemność kosza zasypowego t 13  
  sh tn 14,3