Volvo Maszyny Budowlane Polska

Volvo CE prezentuje na targach bauma minikoparkę i kompaktową ładowarkę kołową zasilane elektrycznie

Volvo Construction Equipment prezentuje dwie bezemisyjne maszyny — koparkę ECR25 i ładowarkę kołową L25 — z nowej gamy kompaktowych maszyn z napędem elektrycznym.

Volvo Construction Equipment (Volvo CE), zgodnie z założeniami inicjatywy „Building Tomorrow”, podczas organizowanych w Monachium targów bauma przedstawia debiutanckie, bezemisyjne modele z napędem elektrycznym — minikoparkę i kompaktową ładowarkę kołową. Prezentowane maszyny — pierwsze z nowej gamy elektrycznych minikoparek i kompaktowych ładowarek kołowych marki Volvo — nie emitują żadnych zanieczyszczeń, pracują znacznie ciszej, pozwalają na obniżenie kosztów energii, są bardziej wydajne i mają niższe wymogi względem konserwacji w porównaniu z tradycyjnymi, konkurencyjnymi rozwiązaniami. Od połowy 2020 roku Volvo CE rozpocznie produkcję gamy minikoparek (od EC15 do EC27) i kompaktowych ładowarek kołowych (od L20 do L28) z napędem elektrycznym. W nowych modelach tych maszyn nie znajdziemy już silników Diesla.

Napęd elektryczny

W celu elektryfikacji modeli ECR25 i L25 ich silniki spalinowe zastąpiono akumulatorami litowo-jonowymi. Minikoparkę ECR25 wyposażono w akumulatory litowo-jonowe i jeden silnik elektryczny, który zasila układ hydrauliczny sterujący ruchem maszyny i osprzętu. Zamontowane akumulatory mają na tyle dużą pojemność, że dostarczana energia elektryczna wystarcza na osiem godzin pracy koparki ECR25 podczas typowych zastosowań, na przykład robót ogólnobudowlanych. Ładowarka kołowa L25 ma akumulatory litowo-jonowe umożliwiające wykonywanie standardowych zadań, do których jest przeznaczona, przez osiem godzin — na przykład lekkich prac infrastrukturalnych, przekształcania architektury krajobrazu czy prac rolniczych. Ponadto model L25 wykorzystuje dwa specjalne silniki elektryczne, z których pierwszy zasila układ jezdny, a drugi — hydrauliczny. Rozłączenie tych podsystemów zwiększyło wydajność działania poszczególnych układów i całej maszyny. Minikoparkę ECR25 i ładowarkę L25 wyposażono w zasilanie pokładowe, dzięki któremu można je ładować w nocy ze zwykłego domowego gniazdka. Oferowana będzie także opcja szybkiego ładowania, wymagająca jednak dostępu do zasilania o wyższej mocy.

„ECR25 i L25 to przełomowe maszyny, które znakomicie dowodzą zaangażowania Volvo CE w przyszłościowe rozwiązania techniczne”, mówi Scott Young, dyrektor ds. elektromobilności i automatyki. „W związku z tym, że maszyny mają napęd elektryczny, do środowiska nie są uwalniane cząstki stałe, tlenek azotu ani dwutlenek węgla. Ponadto pracują niezwykle cicho. Idealnie więc sprawdzają się w miastach i gęsto zaludnionych obszarach”.

Od pomysłu po realizację

Premiera maszyn ECR25 i L25 to odpowiedź na falę pozytywnych reakcji na modele koncepcyjne Volvo CE z ostatnich kilku lat. Chodzi przede wszystkim o prototyp minikoparki EX2 z układem napędowym w pełni elektrycznym oraz prototyp kompaktowej ładowarki kołowej LX2, również zasilanej elektrycznie. „Mimo że ECR25 i L25 to zupełnie różne maszyny, wnioski wyciągnięte z obu projektów badawczych pomogły nam zbudować fundamenty dla nowej gamy kompaktowych rozwiązań z napędem elektrycznym”, wyjaśnia Young. „Opracowana przez nas technologia jest teraz wystarczająco zaawansowana, aby — w obliczu nowych preferencji klientów i coraz bardziej wyśrubowanych norm środowiskowych — wprowadzenie na rynek naszych kompaktowych maszyn zasilanych elektrycznie zakończyło się pełnym sukcesem”.

Po premierze pierwszych kompaktowych maszyn z napędem elektrycznym wiele z nich będzie używanych i testowanych przez klientów w ramach projektów pilotażowych. Natomiast rozpoczęcie produkcji zaplanowano na połowę 2020 roku.

Innowacje na rzecz zrównoważonej przyszłości

„Premiery gotowych do produkcji maszyn z napędem elektrycznym wyznaczają ważny moment w dążeniach Volvo CE na rzecz zrównoważonej przyszłości”, mówi Melker Jernberg, prezes Volvo CE. „Grupa Volvo realizuje we wszystkich obszarach biznesowych strategię, w której centralne miejsce zajmuje kwestia elektromobilności. Dlatego staramy się zajmować pozycję lidera w dziedzinie elektromobilności i tworzyć rozwiązania w duchu polityki zrównoważonego rozwoju, które sprzyjają sukcesom klientów. Elektryczny sprzęt budowlany to ekologiczne, ciche i bardziej wydajne maszyny — na miarę przyszłości naszej branży”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.volvoce.com/global/en/this-is-volvo-ce/what-we-believe-in/innovation/electrifying-the-future.

Zdjęcie nr 1: Dwie bezemisyjne maszyny, idealne do prac w mieście.
Zdjęcie nr 2: Prezentacja minikoparki ECR25 z napędem elektrycznym.
Zdjęcie nr 3: Prezentacja kompaktowej ładowarki kołowej L25 z napędem elektrycznym.