Construction Equipment Polska

Najwyższa koparka Volvo do prac wyburzeniowych pomaga przedsiębiorstwu Veidekke pracować na wyższym poziomie

Przedsiębiorstwo Veidekke, norweski gigant budowlany, wykorzystało koparkę Volvo EC750E HR do wyburzenia 11-kondygnacyjnego obiektu House of Oslo, jednego z największych budynków stolicy.

Już w chwili otrzymania zlecenia norweski wykonawca Veidekke doskonale zdawał sobie sprawę, że wyburzenie House of Oslo — imponującej wysokości centrum handlowego położonego w samym centrum miasta stołecznego — będzie nie lada wyzwaniem.

Mierzący 55 000 m2 powierzchni budynek otaczały tętniące życiem ulice, na których roiło się od pieszych, samochodów i tramwajów. Do tego liczył aż 11 kondygnacji — to sporo nawet dla doświadczonej firmy wyburzeniowej.

Tak poważne zlecenie wymagało maszyny o jeszcze bardziej poważnych rozmiarach — pozwalającej wykonać je w sposób bezpieczny i w uzgodnionym terminie.

Rozwiązanie na miarę potrzeb klienta

W związku z tym, że siedem innych koparek Volvo do wyburzeń znakomicie sprawdziło się przy okazji poprzednio realizowanych zadań, przedsiębiorstwo Veidekke skontaktowało się ze spółką Volvo CE w sprawie sprzętu odpowiadającego nowym potrzebom.

Przedstawiciele Volvo CE uważnie wysłuchali oczekiwań przedstawionych przez wykonawcę. Informacje zwrotne otrzymane od Veidekke i innych klientów z całego świata sprawiły, że w 2018 roku światło dzienne ujrzała maszyna EC750E HR.

„Potrzebowaliśmy maszyny o dużym zasięgu, i właśnie taką otrzymaliśmy”, mówi Jon Nässelquist, menedżer ds. zakupu maszyn w firmie Veidekke. „To w branży wręcz niespotykane — klient stawia wymagania, a Volvo buduje dokładnie to, czego klient oczekuje”.

Nowa koparka EC750E HR ma ramię o maksymalnej wysokości (sworznia) wynoszącej 36 m, dźwigające osprzęt o masie 3,6 tony — oznacza to zasięg większy o 4 m i narzędzie cięższe o 44% w porównaniu do jej poprzedniczki, modelu EC700C HR.

Niezachwiana stabilność

Koparkę zbudowano z myślą o pracach wyburzeniowych, dlatego podczas jej projektowania położono nacisk na stabilność i bezpieczeństwo.

EC750E HR ma zupełnie nowe podwozie, stworzone specjalnie na potrzeby sektora robót rozbiórkowych. Jest cięższe i szersze niż podwozie większej koparki Volvo EC950E, a w porównaniu do modelu EC750E zostało wydłużone o 0,5 m i poszerzone o 1 m. Z kolei rozstaw gąsienic liczy aż 4,3 m.

Dodatkowa 4-tonowa przeciwwaga zwiększa masę EC750E HR do 104 ton. Dzięki podwyższonej stabilności maszyna zapewnia najlepsze w swojej klasie osiągi.

„O stabilności tej maszyny decyduje jej szerokość i ciężar”, wyjaśnia Nässelquist. „Jest stabilna niczym skała. Nawet przy całkowicie wysuniętym wysięgniku maszyna stoi niewzruszenie i nie chwieje się, co jest absolutnie kluczowe”.

Bezpieczeństwo kwestią zasadniczą

Koparkę EC750E HR wyposażono też w szereg niezwykle istotnych funkcji bezpieczeństwa, które podczas usuwania 60–70 tysięcy ton gruzu betonowego z placu rozbiórki House of Oslo chronią zarówno operatora firmy Veidekke, jak i samą maszynę.

Obejmują one kompleksowy pakiet rozwiązań ochronnych przeznaczonych do prac wyburzeniowych, takich jak zamontowana na ramie osłona zabezpieczająca przed spadającymi przedmiotami, chroniąca operatora przed gruzem w sposób nieograniczający widoczności. W celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa maszyna EC750E HR wykorzystuje nowy system wskaźnika całkowitego momentu (TMI). Na osobnym ekranie w kabinie wyświetla w czasie rzeczywistym położenie wysięgnika i osprzętu, a jeśli ich pozycja stwarza ryzyko, system ostrzega o tym operatora.

Bezproblemowa obsługa

Maszyna wyróżnia się także znakomitym komfortem obsługi. Rozbiórki wysokich budynków wymagają od operatorów koncentracji na punktach znajdujących się wysoko nad ziemią, dlatego kabina koparki EC750E HR, która może odchylać się nawet o 30 stopni, odciąża ich szyje i zmniejsza zmęczenie.

Operator maszyny Kenneth Ufs stwierdza, że w jego przypadku funkcja odchylania znacznie poprawiła ergonomię pracy: „Możliwość odchylania kabiny to świetna sprawa. W trakcie długich dni roboczych nie odczuwam dyskomfortu i łatwiej mi się skupić”.

Wygodna kabina to jedno, ale dla Ufsa równie istotny jest niezwykle czuły układ sterowania hydrauliką. „Maszyna ma płynnie działający układ hydrauliczny, który zachowuje się dokładnie tak, jak chcę. Co ważne, sprawnie i szybko reaguje na moje decyzje”, dodaje.

Czuły układ hydrauliczny przekłada się na wyższy poziom kontroli, bezpieczeństwa i wydajności, dzięki czemu operatorzy pracują produktywniej i z większą satysfakcją.

Ścisła współpraca

Przedsiębiorstwo Veidekke to cenny klient Volvo już od 14 lat, dysponujący flotą liczącą łącznie 66 maszyn Volvo. Wykonawca złożył zamówienie na nową koparkę EC750E HR z wysięgnikiem o długości 36 m, jeszcze zanim maszyna miała oficjalną premierę. To pierwsza firma, do której trafił jej egzemplarz.

Członkowie zespołu Veidekke zdecydowali się nawet odwiedzić fabrykę koparek Volvo CE w Changwon w Korei Południowej, żeby zobaczyć miejsce, w którym powstawała maszyna, i zapoznać się z nią, zanim do nich dotarła.

„Volvo to znakomity partner w zakresie robót wyburzeniowych”, przyznaje Erik Nilsen, kierownik budowy i menedżer ds. kwestii środowiskowych w Veidekke Norway. „EC750E HR działa niesamowicie wydajnie i pomaga nam utrzymywać produktywność na wysokim poziomie. To najefektywniejsze narzędzie do tego typu zadania”.