Construction Equipment Polska

Testy zdalnie sterowanych ładowarek kołowych dzięki odebraniu przez Volvo CE pierwszej w Szwecji sieci 5G do zastosowań przemysłowych

Firmy Telia, Ericsson i Volvo Construction Equipment (Volvo CE) uruchomiły dziś pierwszą w Szwecji sieć 5G do użytku przemysłowego w zakładzie Volvo CE w Eskilstunie. Volvo CE staje się w ten sposób pierwszą firmą na świecie, która będzie używać technologii 5G do testowania maszyn sterowanych zdalnie i rozwiązań autonomicznych.

Sieć 5G będzie używana w ośrodku badawczo-rozwojowym Volvo CE w Eskilstunie do dalszego rozwijania narzędzi do zdalnego sterowania sprzętem budowlanym i rozwiązań w pełni zautomatyzowanych. Pozwoli ona również na lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób inteligentnie komunikujące się ze sobą maszyny mogą generować wartość dodaną dla klienta. 

— Automatyzacja ma charakter wielopoziomowy, dlatego technologia 5G to ważne wsparcie techniczne, które pozwala nam na dalszy rozwój w tym obszarze. W Eskilstunie będą przeprowadzane między innymi testy zdalnego sterowania konwencjonalnymi ładowarkami kołowymi, a także dalsze testy nad koncepcyjnym wozidłem HX2 — wyjaśnia Melker Jernberg, Prezes Volvo CE.

— Zauważamy znaczące zainteresowanie branży technologią 5G. Automatyzacja całego przepływu zadań pozwoli na wdrożenie nowych metod pracy, a także większe zyski w zakresie efektywności. Do skomunikowania pojazdów i maszyn o newralgicznym dla działalności znaczeniu potrzebne jest jednak rozwiązanie, które umożliwia również obsługę ogromnych ilości danych, gwarantując przy tym stabilną łączność. To właśnie zapewnia nam technologia 5G. To dla nas powód do dumy, że razem z naszymi partnerami jesteśmy pionierami rozwoju sieci 5G w Szwecji — mówi Anders Olsson, Dyrektor generalny firmy Telia Sweden. 

Nawet w wypadku w pełni zautomatyzowanych systemów sterowanie wymaga okazjonalnej ingerencji człowieka. Obecnie technologia zdalnego sterowania charakteryzuje się opóźnieniem, które utrudnia sterowanie przy dużych prędkościach lub z dokładną precyzją. Za sprawą technologii 5G zdalne sterowanie stanie się prostsze i bezpieczniejsze.

— Dzięki niesamowicie krótkiemu czasowi odpowiedzi, dużej przepustowości i wysokiej dostępności sieci telefonii komórkowej komercyjna i zestandaryzowana technologia 5G może być wykorzystywana w takich zastosowaniach, jak na przykład zdalne sterowanie ciężkimi maszynami. Otwiera to nowe możliwości w zakresie zwiększania efektywności, obniżania kosztów i ograniczania ryzyka w warunkach niebezpiecznych. Z technologią 5G możemy tworzyć społeczność, która jest bezpieczniejsza, wydajniejsza i bardziej ekologiczna. W Eskilstunie razem z firmami Telia i Volvo CE przekuwamy teorię w praktykę. Technologia 5G jest już gotowa, by świat zaczął z niej korzystać — twierdzi Magnus Frodigh, Dyrektor ds. badań w firmie Ericsson.

Firmy Volvo CE, Telia i Ericsson współpracowały ze sobą już wcześniej nad implementacją najnowszych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i efektywność w sektorze górniczym, a od lata 2018 roku Volvo CE uczestniczy w partnerskim programie prac nad technologią 5G, którym kieruje Telia. Firma Volvo CE spodziewa się, że wnioski z testów przeprowadzanych w Eskilstunie będzie mogła wykorzystać w swojej globalnej działalności. 

— Testy przeprowadzamy lokalnie w Eskilstunie, ale działalność prowadzimy w skali globalnej. Inteligentnie komunikujące się maszyny i rozwiązania autonomiczne to przyszłość. Zapewniają one klientom bardziej efektywną produkcję, sprawniejszą logistykę, większą elastyczność i bezpieczniejszą pracę. Minimalizując potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa i przestoje typowe dla takich sektorów, jak górnictwo, zbliżamy się do naszego celu, którym jest zerowa emisja zanieczyszczeń, zerowa liczba wypadków i zerowa liczba nieplanowanych przestojów. Możliwość przyglądania się, jak daleko pozwoli nam zajść technologia 5G, jest niezwykle ekscytująca — podsumowuje Melker Jernberg.

Co to jest 5G

To sieć telefonii komórkowej piątej generacji. W porównaniu do technologii 4G sieć 5G jest szybsza, charakteryzuje się mniejszym opóźnieniem i większą dostępnością, a ponadto może obsługiwać więcej inteligentnie komunikujących się urządzeń jednocześnie. Może być ona wykorzystywana w zupełnie nowych zastosowaniach przemysłowych, pełnić ważne funkcje społeczne i ułatwiać nasze codzienne życie.