Construction Equipment Polska

Nowa funkcja — Mapy. By jazda wozidłem przebiegała jeszcze sprawniej

W ramach najnowszej aktualizacji zestawu aplikacji dla interfejsu Volvo Co-Pilot system Haul Assist rozbudowano o funkcję śledzenia pojazdów na mapie w czasie rzeczywistym, która usprawnia kierowanie flotą wozideł w miejscu robót, a także zwiększający wydajność pokładowy system ważenia (OBW).

Volvo Haul Assist Map

Mapy nie tylko ułatwiają podróż do celu, ale i zapewniają szereg innych możliwości. Zaktualizowana aplikacja Haul Assist od Volvo oferuje nową funkcję Mapy, która pozwala operatorom monitorować ruch wozideł na placu budowy, a także na bieżąco korygować trasę, adekwatnie do panujących warunków (zwłaszcza w strefach załadunku i wyładunku).

Szersza perspektywa

Funkcją Mapy w systemie Haul Assist steruje się za pomocą zamontowanego w kabinie wyświetlacza Volvo Co-Pilot — wielokrotnie nagradzanego interfejsu z 10-calowym ekranem dotykowym o wysokiej rozdzielczości. Mapy pozwalają operatorom ustalać lokalizację własną i innych wozideł wyposażonych w to rozwiązanie. Informacje te przydają się w miejscach z ograniczoną widocznością. Dzięki nim operatorzy wiedzą, gdzie znajdują się inne wozidła, co znacznie ogranicza ryzyko potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Możliwość monitorowania ruchu pojazdów bez względu na okoliczności pomaga operatorom prawidłowo szacować czas dojazdu do strefy załadunku lub wyładunku. Eliminuje to zatory i skraca czas oczekiwania, jednocześnie przekładając się na wyższą ogólną efektywność pracy.

Volvo Haul Assist Map

Zawsze w kontakcie

Działanie aplikacji opiera się na nadajniku GPS, w który wyposażone jest wozidło. Służy ona do ustalania położenia i komunikacji z innymi maszynami za pomocą interfejsu Volvo Co-Pilot. Ponadto system rejestruje informacje o szybkości, z jaką porusza się wozidło, a za pomocą alertów przypomina operatorowi o zachowaniu bezpiecznej prędkości roboczej.

Funkcja Mapy podpowiada operatorom optymalną trasę przejazdu, uwzględniając zarówno drogi transportowe, jak i te preferowane przez kierujących. Powiadamia o zbliżaniu się wozidła do oznaczonego wcześniej wąskiego lub jednopasmowego odcinka drogi, a nawet wizualizuje miejsca mijania i te, w których jeden z pojazdów musi ustąpić pierwszeństwa drugiemu, nadjeżdżającemu z naprzeciwka. Na mapie widać też punkty odniesienia i najważniejsze obszary na placu robót.

Pokładowy system ważenia

Strefy załadunku i wyładunku mogą być wizualizowane na mapie, a także aktywować niektóre funkcje pomocnicze, takie jak pokładowy system ważenia (OBW). System OBW usprawnia cykl przewozowy tak, aby za każdym razem wozidło transportowało optymalną ilość ładunku. Działający z niezwykłą dokładnością system eliminuje niedoładowanie pojazdów pogarszające produktywność, jak również przeładowanie, które zwiększa zużycie maszyn i paliwa.

Volvo Haul Assist Map

System monitoruje ilość przewożonego materiału i dostarcza cennych danych w postaci widoku poziomu wydajności poszczególnych wozideł w czasie rzeczywistym. Ułatwia to kontrolowanie produkcji pod kątem celów wyznaczonych poszczególnym projektom. Rozszerzenie pokładowego systemu ważenia o funkcję Mapy niesie za sobą jeszcze więcej możliwości. Współrzędne GPS mogą być uwzględniane w raportach, umożliwiając pomiar ilości materiału transportowanego między różnymi lokalizacjami.

Dane jako źródło wiedzy

System Haul Assist pozwala rejestrować i przechowywać szczegółowe informacje o produkcji w pamięci interfejsu Volvo Co-Pilot, co zdecydowanie zwiększa wydajność działania. Dane można wyeksportować bezprzewodowo do portalu w chmurze lub przy użyciu urządzenia pamięci USB, a następnie wykorzystać je do ręcznego lub automatycznego utworzenia raportu dziennego bądź tygodniowego.

Volvo Haul Assist Map

Volvo Co-Pilot — interfejs aplikacjiVolvo Haul Assist Map

Interfejs Volvo Co-Pilot, zbudowany na bazie systemu operacyjnego Android, jest skalowalny dzięki swojej otwartości na przyszłe aktualizacje oprogramowania, dodatkowe funkcje i nowe aplikacje. Po włożeniu karty SIM system obsługuje sieć 3G, dzięki czemu może automatycznie i bezprzewodowo pobierać aktualizacje oprogramowania bez żadnych działań ze strony właściciela lub operatora maszyny.

Oprócz systemu Haul Assist interfejs Volvo Co-Pilot obsługuje szereg innych aplikacji, takich jak system Load Assist (kompleksowy system zarządzania ważeniem ładunku, używany przez ładowarki kołowe Volvo) czy wykorzystujący technologię Intelligent Compaction od Volvo system Compact Assist z funkcją Density Direct™ (pierwsze i jedyne w branży narzędzie do tworzenia mapy gęstości, oferowane wyłącznie przez walce do asfaltu Volvo).