Construction Equipment Polska

Jak wybrać łyżkę koparkową idealnie dopasowaną do konkretnych zadań

Koparki to niezwykle wszechstronne maszyny, dlatego nie ma jednej, uniwersalnej łyżki do wszystkich zadań. Ważne, żeby zawsze prawidłowo ją dobrać. Właściwe dopasowanie decyduje o wydajności, zużyciu paliwa i trwałości maszyny.

Wybór odpowiedniego rozmiaru łyżki

· Dane techniczne koparki

Rozmiar łyżki określają przede wszystkim dane techniczne koparki. Przykładowo, w koparce 14-tonowej nie można zamontować tej samej łyżki, co w maszynie 22-tonowej. Obszar poszukiwań zawężają rozmiar, konfiguracja, oczekiwany zasięg i inne cechy charakterystyczne maszyny. W aplikacji Volvo Attachment Selector (Google Play / App Store) można znaleźć wszystkie rozmiary łyżek pasujące do poszczególnych modeli koparek.

· Gęstość materiału

Większa łyżka nie zawsze oznacza większą produktywność. Tam, gdzie wydobywany materiał jest szczególnie gęsty, duże łyżki mogą być nadmiernie obciążone, co tylko wydłuży czas trwania cyklu pracy. Volvo CE zawsze zaleca przenoszenie gęstych materiałów, takich jak odstrzelone urobki czy ubita glina, przy użyciu mniejszych łyżek. Natomiast większe lepiej nadają się do miękkich materiałów, na przykład wierzchniej warstwy gleby czy piasku.

· Pojemność wozidła/ciężarówki

Rozmiar łyżki i moc koparki należy optymalnie dopasować do pojemności towarzyszącego jej wozidła lub ciężarówki, tak aby załadunek materiału trwał możliwie najkrócej i wymagał jak najmniejszej liczby przejazdów. Prawidłowo dobrana łyżka pozwala operatorom zrobić więcej w krótszym czasie, obniża spalanie paliwa i ogranicza zużycie całej maszyny.

Wybór odpowiedniego typu łyżki

· Łyżki ogólnego zastosowania

Łyżki ogólnego zastosowania lub do kopania to najczęściej spotykany na placach budów i w kopalniach typ łyżek koparkowych. Wyposażono je w zęby umożliwiające sprawne wydobywanie materiału i stosowanie większych sił kopania, dzięki czemu świetnie nadają się do wykopów w różnego rodzaju podłożach. Łyżki ogólnego zastosowania bez trudu radzą sobie z wierzchnią warstwą gleby, miękką gliną i piaskiem, a także żwirem i luźnymi kamieniami.

· Łyżki do intensywnej eksploatacji

Łyżki do intensywnej eksploatacji są używane na przykład do załadunku skał z kamieniołomów. Łyżki te, wykonane z wysoce odpornej stali wysokoudarowej, mają kompleksowo wzmocnioną i bardziej wytrzymałą konstrukcję niż wersje do ogólnego zastosowania. Umożliwiają wydajne kopanie w zwartych materiałach, takich jak odstrzelone urobki, ubita glina czy kamienie. Łyżki do intensywnej eksploatacji sprawdzają się też w przypadku przenoszenia żwiru, odłamków bazaltu, granitu strzałowego, piasku kwarcowego, skał o ostrych krawędziach oraz innych gęstych materiałów.

· Łyżki do równania

Łyżki do równania i kopania rowów znajdują zwykle zastosowanie w budowie dróg, kształtowaniu terenu i robotach ogólnobudowlanych. Są szersze od innych łyżek i mają spłaszczoną krawędź tnącą, dzięki czemu idealnie nadają się do wydobywania i przenoszenia miękkiego materiału oraz zasypywania wykopów.

Ponadto w celu osiągnięcia optymalnej wydajności każdą łyżkę można wyposażyć w różnego typu zęby, ostrza boczne czy dodatkowe zabezpieczenia przed zużyciem. Dealerzy Volvo pomogą klientom dokonać wyboru, ułatwiając osiągnięcie maksymalnej dyspozycyjności i wydajności podczas pracy.

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com

Hannah Kitchener

SE10
Londyn
Tel.: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com