Construction Equipment Polska

Jak przygotować koparkę na zimę

Skrajnie niskie temperatury mogą w znacznym stopniu wpływać na wydajność i bieżącą obsługę koparki. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby zadbać o maksymalną dyspozycyjność i rentowność swojej maszyny w nadchodzącym okresie zimowym.

1. Wymień olej hydrauliczny i silnikowy na zimowy

Syntetyczny olej wielosezonowy zwykle sprawdza się w zakresie temperatur panujących przez cały rok w większości krajów europejskich. Jednak w przypadku regularnej eksploatacji maszyn w temperaturach ujemnych warto rozważyć stosowanie specjalnych, zimowych olejów hydraulicznych i silnikowych. Zachowują one optymalną lepkość sprzyjającą wydajnej pracy mimo śniegu i lodu.

2. Stosuj specjalny, zimowy olej napędowy

Warto też zastanowić się nad wyborem specjalnego, zimowego lub arktycznego oleju napędowego, który charakteryzuje się niższą niż standardowy olej temperaturą zamarzania oraz niższą temperaturą zablokowania zimnego filtra. Ponadto zaleca się napełnianie zbiornika paliwa do poziomu co najmniej 70%, aby ograniczyć powodujące korozję skraplanie pary wodnej.

3. Zwiększ stężenie płynu chłodzącego

Im niższa temperatura, tym wyższe zalecane stężenie płynu chłodzącego. Do -10ºC jego stężenie może wynosić 40%, jednak jeśli pracujesz przy temperaturach sięgających -50ºC, należy je zwiększyć do 50%.

4. Sprawdź akumulatory

W niskich temperaturach otoczenia poziom naładowania akumulatorów może spaść nawet o 50%, a jeśli akumulator koparki nie jest do końca sprawny, istnieje ryzyko, że maszyna się nie uruchomi. Podczas przygotowań do zimy sprawdź napięcie akumulatora za pomocą testera i zwróć uwagę na niepokojące objawy, takie jak utrudniony czy wolny rozruch silnika.

5. Wybierz dodatkowe rozwiązania przeznaczone do niskich temperatur

Volvo CE oferuje szeroką gamę rozwiązań dla koparek pracujących w niskich temperaturach, które zwiększają wydajność pracy, ułatwiają serwis i podnoszą wygodę operatora. To m.in. podgrzewacze bloku silnika rozgrzewające go przed uruchomieniem; zasilane olejem napędowym nagrzewnice płynu chłodzącego ułatwiające rozruch w niskich temperaturach i dodatkowo ogrzewające kabinę; separatory wody z podgrzewaczami, które ograniczają krystalizację parafiny w oleju napędowym; oraz przystosowane do warunków arktycznych przewody wytrzymujące nawet -40ºC.

Wystarczy nieco przygotowań i drobna pomoc ze strony lokalnego dealera Volvo CE, a Twoja koparka będzie gotowa do wydajnej — i rentownej — pracy w całym okresie zimowym.

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com

Hannah Kitchener

SE10
Londyn
Tel.: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com