Construction Equipment Polska

Najdłuższy tunel drogowy na świecie — budowany pod ziemią

Remont nadbrzeżnej autostrady E39 to nie tylko największy projekt infrastrukturalny w historii Norwegii — stanowiący jego część tunel Rogfast będzie najdłuższą i najniżej położoną autostradą biegnącą pod wodą. Ten pionierski projekt jest realizowany na głębokości sięgającej nawet 392 metrów pod poziomem morza. Poświęcono mu ósmą część niesamowitej serii „Megaproject Listing” przygotowanej przez Volvo Construction Equipment (Volvo CE).

Nowe techniki budowania mostów i tuneli oraz dążenie do skrócenia czasu podróży o połowę sprawiają, że remont generalny biegnącej wzdłuż zachodniego wybrzeża Norwegii trasy E39 stanowi główny temat zaprezentowanej dziś nowej serii filmów. Pierwszoplanowe role przypadły ludziom i maszynom stojącym za tym innowacyjnym projektem.
 
Norwegia słynie z zapierającej dech linii wybrzeża, ukształtowanej przez wysokie góry i monumentalne fiordy. Ten spektakularny krajobraz ma jednak swoje minusy. Obecnie przejazd nadbrzeżną autostradą E39 między położonym na południu miastem Kristiansand a zlokalizowanym na północy Trondheim zajmuje około 21 godzin. Mimo to około jedna trzecia z 5,3 miliona Norwegów zamieszkuje obszary położone wzdłuż tej autostrady, stanowiącej także ważny szlak handlowy dla norweskich przedsiębiorstw — a to dlatego, że produkcja aż 60% towarów eksportowych ma miejsce na zachodnim wybrzeżu. Ponadto po opuszczeniu granic Norwegii droga E39 biegnie dalej przez Danię, stanowi więc ważny punkt łączności z pozostałą częścią Europy. 
 
A jeśli — jak w przypadku Håvarda Langåkera, kierowcy ciężarówki w firmie Vassbakk & Stol — Wasza praca polega na pokonywaniu tak znacznego odcinka wzdłuż wybrzeża, sprawy nieco się komplikują. „Zabieram z placów budów kruszywa i kamień, a następnie wiozę je tam, gdzie jest zapotrzebowanie na taki materiał”, wyjaśnia Langåker. „W trasie muszę czekać na promy, ustawiać się do nich w kolejkach, szukać wyjścia w przypadku odwołania kursu i uważać na ciasnych drogach. Wzdłuż wybrzeża biegną drogi położone na wyspach i fiordach. To najdłuższa trasa, a nie najkrótsza, więc jej pokonanie zajmuje sporo czasu”. Wkrótce się to zmieni.

 

Ten pionierski projekt realizowany wzdłuż norweskiego wybrzeża ma skrócić czas przejazdu o połowę.

Nadbrzeżna autostrada E39 po przebudowie — kosztującej 39 miliardów dolarów — skróci czas podróży między Trondheim a Kristiansand z 20 do zaledwie 11 godzin. W znacznej mierze przyczyni się do tego tunel Rogfast, którego ukończenie zaplanowano na 2026 rok. W założeniu będzie to najdłuższy i położony najniżej pod wodą tunel drogowy na świecie, liczący 27 kilometrów długości, a w najniższym miejscu znajdujący się 392 metry pod poziomem morza.

Jednak budowa tuneli na tak dużej głębokości stanowi wyzwanie. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom drogi, projekt przewiduje budowę dwóch oddzielnych tuneli, po jednym dla każdego kierunku ruchu. Ponadto co 250 metrów będą znajdować się korytarze łączące oba tunele i umożliwiające ich szybkie i łatwe opuszczenie w sytuacjach awaryjnych.

W najnowszej części znakomitej serii „Megaproject Listing” Volvo CE wyjaśni, w jaki sposób współuczestniczy w realizacji tego innowacyjnego projektu. Tiffany Cheng, dyrektor generalna ds. komunikacji zewnętrznej w spółce Volvo CE, mówi, że „gotowy tunel ułatwi życie osobom mieszkającym i pracującym w Norwegii, ale nie tylko. Jesteśmy dumni z tego, że Volvo CE bierze udział w urzeczywistnianiu tego niezwykłego projektu i przyczynia się do usprawniania komunikacji w tym przepięknym zakątku świata”.

Więcej informacji można znaleźć w magazynie Spirit.

Ilustracja nr 1: Tunel Rogfast zostanie zbudowany na głębokości sięgającej nawet 392 metrów pod poziomem morza.
Ilustracja nr 2: Ten pionierski projekt realizowany wzdłuż norweskiego wybrzeża ma skrócić czas przejazdu o połowę.