Construction Equipment Polska

Cztery sposoby, w jakie szkolenia dla operatorów mogą obniżać całkowite koszty posiadania (TCO)

Operatorzy mają olbrzymi wpływ na całkowite koszty posiadania (TCO). Klienci, którzy inwestują w swoją kadrę, ułatwiając jej wykorzystywanie pełni możliwości maszyn, w długofalowej perspektywie mogą spodziewać się znacznych zysków finansowych. Przedstawiamy cztery najważniejsze sposoby, w jakie szkolenia dla operatorów przekładają się na realne korzyści.

1. Mniejsze wydatki na paliwo

Niedoświadczeni operatorzy, którzy zbyt chętnie i często używają pedału gazu i wykonują maszyną gwałtowne ruchy, powodują niebotycznie wysokie spalanie paliwa. Jego koszt nie jest niski, a z czasem narasta w przyprawiającą o zawrót głowy sumę pieniędzy marnowanych na zbędne zużycie paliwa. Szkolenie pozwoli operatorom rozwinąć umiejętność odpowiedniego dawkowania mocy, tak by jednocześnie unikać buksowania kół. Uczestnictwo w kursie wyjdzie na dobre nawet doświadczonym operatorom. Mogą zapisać się na przykład na szkolenie EcoOperator, dzięki któremu nauczą się planować pracę w przemyślany sposób, a także korzystać z maksimum możliwości najnowszych funkcji zwiększających wydajność, dostępnych w nowych maszynach Volvo. Inwestycja szybko się zwróci. A kolejne oszczędności związane z niższym zużyciem paliwa będą się bezpośrednio przekładać na lepsze wyniki finansowe.

2. Niższe koszty utrzymania

Zbyt duże obroty silnika, szarpana praca maszyny lub jej przeciążenie mogą powodować — oprócz zbędnego zużycia paliwa — jej nadmierne zużycie i skrócenie żywotności jej komponentów. Nieprzeszkoleni operatorzy mogą nawet próbować wykonywać niebezpieczne manewry lub zadania, do których maszyna nie jest przeznaczona, skutkujące kosztownymi w naprawie uszkodzeniami. Dzięki szkoleniu operatorzy wiedzą, jak obsługiwać maszynę w delikatny, ostrożny i odpowiedzialny sposób, co w długofalowej perspektywie prowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania.

3. Unikanie kosztownych wypadków

Wypadki to zmora każdego klienta. Nawet jeśli nie powodują zagrożenia dla operatora lub innych osób obecnych w miejscu robót, wiążą się z nieplanowanymi przestojami na czas dochodzenia przyczyny wypadku i naprawy ewentualnych uszkodzeń. Stracony czas produkcyjny i koszty naprawy niwelują zyski jak mało co. Volvo dba o zapewnianie bezpieczeństwa i wyposaża swoje maszyny w szereg funkcji podnoszących bezpieczeństwo, jednak nie jest w stanie zagwarantować ochrony przed nieprawidłową eksploatacją oferowanych rozwiązań. Szkolenie zwiększa świadomość operatorów w zakresie bezpieczeństwa, tak aby zawsze używali maszyny w prawidłowy i odpowiedzialny sposób, a jednocześnie uważali na inne osoby i maszyny obecne na placu budowy. Bezpieczeństwo produkcji równa się jej niezawodności, a w konsekwencji — niższym całkowitym kosztom posiadania (TCO).

4. Większa ogólna wydajność produkcji

Umiejętności operatora mają ogromny wpływ na ilość pracy wykonanej w trakcie zmiany. Operatorzy, którzy skutecznie rozplanowują sobie zadania, precyzyjnie sterują maszyną i biorą poprawkę na optymalny współczynnik załadowania lub wypełnienia, oszczędzają mnóstwo czasu. Podnoszenie kwalifikacji operatorów radykalnie zwiększa ich produktywność — a przecież im więcej produkujesz, tym więcej zarabiasz.

Symulatory Volvo

Maksymalizowanie rentowności