Construction Equipment Polska

Kompaktowe i zwinne rozściełacze Volvo P2820D ABG i P2870D ABG zostawiają konkurencję daleko w tyle

Maszyny P2820D ABG i P2870D ABG — stworzone do pracy w mieście — to najmniejsze rozściełacze w ofercie Volvo. Idealnie sprawdzają się podczas realizacji drobnych i średnich projektów nawierzchniowych. Zapewniają niskie koszty eksploatacji, bezpieczeństwo i wygodę operatora.

Volvo Tracked and Wheeled Pavers

Dla klientów, którzy poszukują kompaktowego rozściełacza działającego w zakresie 1,5–4,5 m, Volvo oferuje do wyboru nie jedną, ale dwie maszyny. P2870D ABG to zupełnie nowy rozściełacz kołowy, a P2820D ABG to najnowszej generacji maszyna gąsienicowa. Obie dodatkowo wzmacniają i rozszerzają ofertę rozściełaczy Volvo. Wyposażono je w funkcje, które zwykle oferują tylko większe rozściełacze. Gwarantują uzyskanie wysokiej jakości nawierzchni, a także szereg udoskonaleń w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i wygody operatora.

Nacisk na wszechstronność

Podobnie jak inne rozściełacze Volvo maszyny P2820D ABG i P2870D ABG generują niewiele hałasu, dzięki czemu świetnie nadają się realizacji projektów w ścisłym centrum miasta, na przykład budowy ścieżek rowerowych, parkingów czy stref dla pieszych. Nowe maszyny są wysoce wydajne — oszczędnie gospodarują paliwem i emitują niewielką ilość CO2. Silniki Volvo o mocy 55 kW i perfekcyjnie zestrojone układy hydrauliczne sprawiają, że kompaktowe rozściełacze wyróżnia równie znakomity układ napędowy, co stosowany w modelach o większych rozmiarach.

Dzięki kompaktowej konstrukcji maszyny P2820D ABG i P2870D ABG stanowią wyjątkowo elastyczne rozwiązanie. Są wystarczająco silne, żeby pchać przed sobą ciężarówkę. Mogą także być w łatwy sposób napełniane przez inne maszyny, na przykład ładowarkę kołową lub koparkę. Klienci mogą wybierać między bardziej popularnym podwójnym lub pojedynczym podajnikiem zgrzeblowym Volvo — w klasie maszyn tych rozmiarów to drugie rozwiązanie, zapewniające lepsze wyniki w przeliczeniu na roboczogodzinę, oferowane jest tylko przez Volvo. Rozściełacz P2870D ABG zapewnia mniejszy promień skrętu (2 m), ponieważ wykorzystuje wspomaganie układu kierowniczego.

Rozściełacze gąsienicowe i kołowe Volvo

Ich wszechstronność zwiększa dodatkowo szeroka gama opcjonalnych konfiguracji, które pozwalają maszynom kołowym i gąsienicowym na wykonywanie jeszcze bardziej zróżnicowanych zadań. Obejmują one indywidualnie sterowanie skrzydłami kosza zasypowego, pozwalające rozściełać bliżej przeszkód, oraz elektrohydrauliczny dach składany, który pomaga rozściełaczom w dotarciu do miejsc o niewielkiej wysokości przejścia.

Ponadto maszyny P2820D ABG i P2870D ABG są na tyle małych rozmiarów, że można je przewozić jednocześnie razem z walcem na tym samym pojeździe transportowym.

Wygoda pod kontrolą

Dzięki temu, że podest operatora ma wiele wspólnego z tą używaną w większych rozściełaczach Volvo ABG, operatorzy maszyn natychmiast poczują się jak u siebie. W celu zapewnienia maksymalnego poziomu kontroli nad maszyną elektroniczny układ sterowania rozściełaniem (EPM3) od Volvo umożliwia operatorom łatwy dostęp do szerokiej gamy funkcji roboczych. Ergonomiczne rozmieszczenie elementów sterujących i wygodne pokrętło sprawiają, że system EPM3 ułatwia wykonywanie nawet najcięższych drobnych i średnich projektów nawierzchniowych. Z układem EPM3 zintegrowana jest funkcja zarządzania ustawieniami (Settings Manager), która umożliwia zapisywanie i wywoływanie skonfigurowanych parametrów wykorzystywanych we wcześniejszych projektach. Przekłada się to na szybsze uzyskiwanie nawierzchni o lepszej jakości bez względu na miejsce wykonywania prac.

Rozściełacze gąsienicowe i kołowe Volvo

W pełni konfigurowalny podest operatora — zaprojektowana tak, aby zapewniać operatorom duży komfort i sprzyjać produktywnej pracy — pozwala zmieniać pozycję między stojącą a siedzącą w zaledwie kilka sekund. Cały pulpit operatora, wraz z intuicyjnymi w obsłudze elementami sterującymi, można przesuwać z jednej strony rozściełacza na drugą. Ponadto istnieje możliwość przechylania go o 30 stopni we wszystkich kierunkach. Ochronę przed deszczem zapewnia dach, któremu towarzyszą przesuwane przedłużenia osłaniające operatora, nawet gdy fotel jest wysunięty. Ponadto istnieje możliwość dodania powierzchni szklanej po obu stronach platformy, która dodatkowo zabezpiecza przed wiatrem. Aby zapobiec kradzieży akcesoriów, pod dachem i na poziomie stołu umieszczono nowe schowki, które wygodnie zamyka i otwiera kluczyk zapłonu.

Rozściełacze gąsienicowe i kołowe Volvo

Oferta nie do odrzucenia (P2870D ABG)

Maszyny Volvo wyróżnia wysoka jakość i techniczna doskonałość, a kompaktowy rozściełacz P2870D ABG nie pozostaje od tej reguły wyjątkiem. Porusza się z prędkością nawet 16 km/h, dzięki czemu gwarantuje maksymalny komfort pracy podczas wykonywania zadań i przemieszczania się po placu budowy. Ma podwozie 6x4 oraz unikalne w tej klasie maszyn układy poziomowania.

Podnośnik tylnej ramy to nowe i oferowane wyłącznie przez rozściełacze Volvo rozwiązanie. Pozwala unosić tylne koła maszyny poprzez zwiększanie nacisku na stół. Przydaje się to zwłaszcza gdy trzeba zwolnić koła buksujące w grząskim gruncie, a także usprawnia i ułatwia ich naprawę.

Te wszechstronne maszyny są budowane z myślą o różnych zastosowaniach.W dobrą stronę (P2820D ABG)

Rozściełacz P2820D ABG zbudowano na fali powodzenia poprzedniej generacji tej maszyny i wyposażono w szereg rozwiązań, które usprawniają pracę podwozia, m.in. zwiększono jego długość o 150 mm w celu osiągnięcia lepszej równowagi i przyczepności, a także zamontowano specjalne, solidne zgarniacze na gąsienice, pozwalające uzyskać lepsze wyrównanie nawierzchni. W celu uzyskania optymalnej dyspozycyjności i ograniczenia kosztów związanych z eksploatacją podwozie wykorzystuje automatyczny napinacz gąsienic — rozwiązanie unikatowe w maszynach tej klasy, dostępne jedynie w rozściełaczach Volvo. Sworznie umieszczono w łatwo dostępnym miejscu wewnątrz gąsienic, dzięki czemu wymiana samych gąsienic przebiega sprawnie i łatwo.

Rozściełacz P2820D ABG wykorzystuje szereg rozwiązań, które usprawniają pracę podwozia.Wydajność stołu

Maszynę P2820D ABG wyposażono w stoły VB30 Variomatic z ubijakami i układami wibracyjnymi, które wykorzystują stabilną prowadnicę i hydraulicznie regulowaną koronę. Ich szerokość bazową można zwiększyć dwukrotnie (z 1,5 do 3 m). A dzięki przedłużeniom stołu szerokość rozściełania może wynosić jeszcze więcej — maksymalnie 4 m. Z kolei maszyna P2870D ABG, wraz z nowym stołem VB40, zapewnia wysoką jakość rozściełania na szerokości nawet 4,5 m. Dostępne są dwa opcjonalne przedłużenia stołu: o długości 525 mm oraz 275 mm. W przypadku krótszego maszynę można transportować bez demontażu przedłużeń i płyt końcowych.

Stoły VB30 i VB40 nagrzewają się nawet o 3 °C na minutę i są wyposażone w mechaniczne bądź hydrauliczne "łamanie stołu". Ponadto uwalniają od konieczności wykonywania codziennych czynności serwisowych dzięki łożyskom ubijaków i układom wibracji nasmarowanym fabrycznie na cały okres eksploatacji. Co więcej, stół VB40 jest wyposażony w składane stopnie tylne stołu.

Dostępne opcjonalnie płyty końcowe są regulowane hydraulicznie, tak więc ich położenia nie trzeba korygować ręcznie. Dzięki temu rozściełanie przebiega sprawniej, a operatorzy są bezpieczniejsi, ponieważ mogą pozostać w kabinie, nie musząc wychodzić na drogę. Jednocześnie smukła konstrukcja skraca czas niezbędny do uzyskania zadowalającego efektu z każdej strony. Przeprojektowane pulpity boczne stołu można przechylać i obracać we wszystkich kierunkach, dzięki czemu operator łatwo ustawi ją w położeniu odpowiadającym warunkom w miejscu robót i osobistym preferencjom. Zoptymalizowano także układ przycisków, tak aby zapewnić wygodę i komfort obsługi na jeszcze wyższym poziomie.

Maksymalna dyspozycyjność

Aby rutynowy przegląd przebiegał sprawniej i przy minimalnym przestoju, rozściełacze P2820D ABG i P2870D ABG oferują węże spustowe do płynów i wygodny dostęp do akumulatora z panelem zewnętrznym do wspomaganego rozruchu oraz mają zaledwie trzy punkty smarowania. Ponadto przenośnik zgrzebłowy jest wyposażony w bezobsługowe łożyska nasmarowane fabrycznie na cały okres eksploatacji.

Układ oczyszczania spalin składa się wyłącznie z filtra cząstek stałych. Oznacza to brak konieczności kontrolowania układu SCR i płynu Adblue. Nie trzeba więc ani wymieniać płynu do oczyszczania spalin, ani konserwować układu SCR. Pomaga to osiągać maksymalną dyspozycyjność maszyny i obniżać koszty jej bieżącej eksploatacji.

Opracowany przez Volvo system monitorowania maszyn CareTrack zapewnia dostęp do całej gamy raportów telematycznych. Dotyczą one m.in. produktywności, stanu technicznego maszyny czy zużycia paliwa. Samodzielnie lub z pomocą dealera Volvo klienci mogą wykorzystywać dane telematyczne z systemu CareTrack do ograniczania ryzyka nieplanowanych przestojów i zapewnienia maksymalnej wydajności rozściełaczy P2820D ABG i P2870D ABG.

Najważniejsze dane techniczne:

T5 / Stage 5

 

 

P2820D ABG

P2870D ABG

 

Typ silnika

D3,8H

 

Moc silnika

kW

55,4

 

KM (bryt.)

74,3

 

...przy prędkości obrotowej silnika

obr./min

2 200

 

Norma emisji spalin silnika

EU Stage V

 

Szerokość bazowa

m

1,74

1,8

 

stopy

5,7

5,7

 

Maksymalna szerokość rozściełania

m

4,5

 

stopy

14,8

 

Wydajność rozściełania

t/h

300 

 

t amer./h

331

 

Maksymalna grubość warstwy

mm

250

 

cal

9,8

Pojemność kosza zasypowego

t

9

t amer.

9,9

Masa ciągnika

kg

7 950

7 230

7 950

7 230

funty

17.527

15.939

17.527

15.939

*Na rzeczywistą wydajność rozściełania wpływ ma grubość nawierzchni, szerokość rozściełania oraz szybkość rozściełania. Może być różna w zależności od warunków panujących w miejscu wykonywania robót. Pomagamy w obliczeniu wydajności rozściełania podczas realizacji konkretnego projektu.

**Masa w przybliżeniu, bez rozwiązań opcjonalnych. Składa się na nią masa do połowy pełnego zbiornika z olejem napędowym, operatora ważącego 75 kg, standardowego kosza i daszku brezentowego.

***Montaż poszerzeń obniża maksymalną zdolność pokonywania wzniesień.