Construction Equipment Polska

5 porad serwisowych, jak utrzymywać koparki w perfekcyjnym stanie

Właściciele i operatorzy maszyn mogą dbać o ich wysoką dyspozycyjność poprzez regularne przeprowadzanie czynności kontrolnych i stosowanie wyłącznie oryginalnych części Volvo.

1. Codziennie rano opróżniaj odwadniacz

W związku ze spadkiem temperatury nocą w silniku często dochodzi do kondensacji pary wodnej. Dlatego opróżnienie odwadniacza powinno stanowić pierwszą czynność wykonywaną przez operatora rozpoczynającego poranną zmianę. W przeciwnym razie woda może przedostawać się do wtryskiwaczy, w których paruje i prowadzi do korozji. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii koparek jest nieopróżniany odwadniacz.

Kontrola podwozia

2. Raz w tygodniu sprawdzaj naciągnięcie gąsienic

Przy naciąganiu gąsienic należy zawsze zachować nieco luzu. Jeżeli gąsienica jest naciągnięta zbyt mocno, naprężenie może powodować nadmierne zużycie łańcucha i kół napędowych. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku nieprawidłowego zmierzenia odległości między łańcuchem a ramą podwozia. Pomiar zależy od rodzaju materiału, dlatego każda osoba przeprowadzająca kontrolę powinna zawsze zajrzeć do podręcznika operatora.

Koparka Volvo EC140E

3. Nie ruszaj filtra powietrza do czasu zapalenia się kontrolki w kabinie

Manipulowanie przy filtrze powietrza może spowodować przedostawanie się do silnika resztek zawierających szkodzące mu ziarniste cząstki stałe. Kiedy nastąpi czas oczyszczenia (maksymalnie dwa razy) lub wymiany filtra, na desce rozdzielczej w kabinie zapali się kontrolka. Operatorzy lub technicy, którzy chcą sprawdzić status filtra, mogą go monitorować za pomocą systemu CareTrack i oprogramowania MATRIS.

Filtr z zestawu Volvo Care Kit

4. Nowy filtr zawsze kupuj od Volvo

Używanie nieoryginalnych filtrów kiepskiej jakości wiąże się z ryzykiem przedostawania do silnika zanieczyszczeń i skróceniem jego żywotności — a wymiana silnika to już ogromny koszt! Wydatki na olej i filtr stanowią zaledwie niecałe 5% całkowitych kosztów posiadania koparki. Operatorzy powinni traktować maszynę jak własny samochód i kupować oryginalne części Volvo — mają one kluczowe znaczenie.

Płyn chłodzący Volvo

5. Nie mieszaj płynu chłodzącego Volvo z płynami innych marek

Formułę płynu chłodzącego Volvo opracowano starannie z myślą o zapewnianiu maksymalnej wydajności. Po zmieszaniu z innymi płynami chłodzącymi przybierze żelową konsystencję, co spowoduje zapchanie pompy wodnej i zmianę temperatury wrzenia. Płyn chłodzący pełni trzy ważne funkcje — zapewnia smarowanie, chroni przed korozją i schładza silnik. Dlatego tak ważne jest, aby działał skutecznie, zgodnie z przeznaczeniem określonym przez Volvo.