Construction Equipment Polska

5 najczęstszych błędów skutkujących spadkiem dyspozycyjności maszyn

Utrzymywanie wysokiej dyspozycyjności — i rentowności — maszyn to jeden z priorytetów firmy Volvo CE i jej dealerów. Przedstawiamy pięć najczęstszych problemów związanych z eksploatacją maszyn i wyjaśniamy, jak ich unikać.

1. Nieczytanie podręcznika operatora

Maszyny Volvo wyposażono w szeroką gamę funkcji, które zwiększają ich wydajność i łatwość obsługi. A ponieważ aktualizujemy je wraz z każdą nową generacją maszyn, nawet najbardziej doświadczony operator nie będzie z nimi zaznajomiony, jeśli nie przeczyta podręcznika. Przykładowo, gdy operator wozidła przegubowego nie wie o istnieniu przycisku zwalniacza i zamiast niego do utrzymywania stabilnej prędkości podczas zjazdu ze wzniesienia używa hamulców, te mogą się nadmiernie zużywać. Prowadzi to do zbędnych przestojów i generuje koszty wymiany części, których można było uniknąć.

Nieczytanie podręcznika operatora

2. Wstępne napełnianie filtrów paliwa

Biorąc pod uwagę czasochłonność wymiany filtrów paliwa, niektórzy technicy serwisowi idą na skróty i decydują się na ich wstępne napełnianie. Problem w tym, że podczas korzystania z kanistra i lejka niemal zawsze dochodzi do zanieczyszczenia nowego filtra. Nawet najmniejsza ilość ciał obcych może doprowadzić do uszkodzenia wtryskiwaczy, co wiąże się z bardzo drogimi naprawami. Volvo CE zaleca montaż suchych filtrów i ich wstępne zalewanie w celu uniknięcia zanieczyszczeń. Zdecydowanie warto poświęcić czas na zrobienie tego prawidłowo.

Wstępne napełnianie filtrów paliwa

3. Używanie osprzętu nieadekwatnego do zadania

Volvo CE oferuje szeroki wachlarz osprzętu, jednak korzystanie ze zbyt dużej łyżki spowolni pracę maszyny, nadmiernie obciąży układ hydrauliczny i doprowadzi do poważnego spadku produktywności. Problemy spowoduje również używanie osprzętu na potrzeby zadań, do których nie był on przeznaczony. Przykładowo, młot hydrauliczny powinien pracować wyłącznie prostopadle do podłoża lub pod ściśle określonym kątem. Używanie go do prowadzenia wykopów czy podnoszenia i obracania masywnych kawałków betonu lub skał sprawia, że narzędzie jest przeciążone, czemu towarzyszą nadmierne zużywanie się tulei, pęknięcia i wycieki.

Używanie osprzętu nieadekwatnego do zadania

4. Praca w pośpiechu

Podczas obsługi maszyn budowlanych pośpiech jest złym doradcą. Zdecydowanie lepiej stawiać na spokój i opanowanie. Gwałtowne ruchy, zatrzymania i skręty powodują wysypywanie się materiału z łyżki na ziemię. Podobnie doprowadzenie do buksowania kół ładowarki podczas jazdy na nasypie przyczynia się do powstawania kolein, w których maszyna nie zachowuje się stabilnie. Koleiny trzeba wyrównywać, a zgubiony materiał zebrać.

Praca w pośpiechu

5. Brak połączenia maszyn z systemem CareTrack

Dzięki połączeniu maszyn z systemem telematyki CareTrack od Volvo CE właściciele i dealerzy mogą proaktywnie monitorować ich stan, diagnozować wszelkie usterki i podejmować działania zapobiegawcze. Raporty informują o nieprawidłowej eksploatacji maszyny, czemu mogą zaradzić skierowane do operatorów szkolenia. Ponadto raporty wskazują części potencjalnie wymagające wymiany lub naprawy. Pozwala to właścicielom planować serwis w dogodnym momencie i unikać niespodziewanych przestojów.

Brak połączenia maszyn z systemem CareTrack

WIĘCEJ INFORMACJI

Anne Bast

Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906

Hannah Kitchener

SE10
Londyn
Tel.: +44 207 923 5863
E-mail: hannah.kitchener@se10.com