Construction Equipment Polska

Prototyp całkowicie elektrycznej minikoparki Volvo CE zdobywa nagrodę targów Intermat za innowacyjność

Całkowicie elektryczna minikoparka Volvo Construction Equipment zdobyła nagrodę targów Intermat za swoją innowacyjną konstrukcję. Prototyp EX2 nie wydziela spalin, jest 10-krotnie bardziej wydajny i emituje 10-krotnie mniejszy hałas — wszystko to przy jeszcze niższych całkowitych kosztach posiadania.

Prototyp całkowicie elektrycznej minikoparki autorstwa Volvo Construction Equipment (Volvo CE) — znany pod nazwą EX2 — zdobył prestiżową nagrodę Equipment & Machinery Award w kategorii Roboty ziemne i wyburzeniowe w konkursie Intermat Innovation Awards. Model koncepcyjny minikoparki nie wydziela spalin, jest 10-krotnie bardziej wydajny i emituje 10-krotnie mniejszy hałas niż typowe, konkurencyjne maszyny dostępne na rynku — a to wszystko przy jeszcze niższych całkowitych kosztach posiadania. Wyróżniono go za wkład w rozwój branży budowlanej. To prawdopodobnie pierwszy na świecie prototyp całkowicie elektrycznej minikoparki. Jednak maszyna EX2 jest nadal rozwijana i udoskonalana. Na ten moment jest jeszcze niedostępna w sprzedaży.

„Niezmiernie miło mi, że minikoparkę EX2 wyróżniono międzynarodową nagrodą za innowacyjność”, mówi Ahcène Nedjimi, specjalista ds. elektromobilności i kierownik projektu EX2 w spółce Volvo CE. „EX2 stanowi przełom. Elektryczny sprzęt budowlany to ekologiczne, ciche i bardziej wydajne maszyny — na miarę przyszłości naszej branży. Cieszę się, że znalazły uznanie w oczach jury”.

Technologie kryjące się za pomysłem EX2 zdobywa nagrodę targów Intermat za innowacyjność

Prototyp EX2 jest całkowicie elektryczny, ponieważ silnik spalinowy zastąpiono w nim dwoma akumulatorami litowo-jonowymi o pojemności 38 kWh. Magazynowana ilość energii wystarczy do działania maszyny przez osiem godzin w wymagającym środowisku roboczym, na przykład podczas kopania w twardym gruncie. Dodatkowo architekturę układu hydraulicznego zastąpiono architekturą elektryczną z elektromechanicznymi siłownikami, które optymalizują działanie przekładni łańcuchowej. Rezygnacja z układu hydraulicznego i silnika spalinowego, jak również mniejsze zapotrzebowanie na energię do celów chłodzenia, przyczynia się do znacznego ograniczenia poziomu emitowanego hałasu.

„Dzięki zerowej emisji spalin i dziesięciokrotnie niższemu poziomowi generowanego hałasu EX2 można bez obaw używać w gęsto zaludnionych obszarach, nie przeszkadzając mieszkańcom — nawet w nocy”, mówi Ahcène. „Dziesięciokrotnie większa wydajność i bezobsługowe systemy oznaczają, że koszty eksploatacji i całkowite koszty posiadania są dużo mniejsze. A ponieważ minikoparka EX2 jest całkowicie elektryczna i nie ma w niej żadnych mechanicznych dźwigni, można nią sterować za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu. Przekłada się to na większe bezpieczeństwo operatora podczas pracy w niebezpiecznych warunkach. Ponadto EX2 oferuję taką samą moc i te same możliwości co typowe, konkurencyjne maszyny, a przy tym wyróżnia się większą szybkością w czasie łączonych ruchów. A jako że właśnie takie ruchy minikoparka wykonuje najczęściej, wzrasta produktywność pracy. Wszystko to udało się osiągnąć, nie idąc na kompromisy w kwestii wydajności i dbając o zadowolenie klientów”.

Innowacje w myśl rozwoju

Nagrody Intermat 2018 Innovation Awards są przyznawane za sprzęt, techniki, usługi, produkty i rozwiązania, które przyczyniają się do postępu w branży konstrukcyjnej i budowlanej. Sędziowie, pod przewodnictwem francuskiej organizacji FNTP (Krajowej Federacji ds. Robót Publicznych), ogłosili swoją decyzję podczas gali rozdania nagród 18 stycznia w Paryżu. W skład jury weszło 13 specjalistów branżowych, którzy spośród 90 zgłoszeń wiodących producentów wybrali dziewięć najlepszych, zwycięskich propozycji.

„EX2 to część długofalowych planów Volvo CE, które polegają na tworzeniu zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie transportu”, zdradza Patrik Lundblad, starszy wiceprezes ds. technologii w spółce Volvo CE. „To wyróżnienie za ciężką pracę i wizję pracowników Volvo CE, którzy stale przekraczają kolejne granice możliwości technologicznych i innowacyjności, a także dokładają starań, by nasze przedsiębiorstwo wyznaczało ścieżkę technologicznego rozwoju. Nie możemy się doczekać prezentacji prototypu EX2 na targach Intermat w kwietniu”.

EX2 zdobywa nagrodę targów Intermat za innowacyjność