Construction Equipment Polska

Volvo CE wprowadza do oferty nową generację minikoparek

Nowe minikoparki z serii E firmy Volvo Construction Equipment są gotowe na ciężką pracę w ciasnych miejscach, a jednocześnie charakteryzują się niskim kosztami codziennej eksploatacji.

Minikoparki z serii E firny Volvo Construction Equipment (Volvo CE) zwinnie dotrą do każdego miejsca i wcisną się nawet w najmniejszą przestrzeń. Modele EC15E, EC18E i EC20E to niewielkie, a zarazem wytrzymałe maszyny, które zastępują poprzednią rodzinę D, natomiast model ECR18E o małym promieniu obrotu jest nową maszyną w rodzinie małych koparek Volvo CE.

Wszystkie modele z serii E zbudowano na tej samej, wytrzymałej platformie. Stalowe panele otaczające maszynę są bezpiecznie cofnięte o 10 mm za stosowany wyłącznie przez Volvo wysoki przeciwciężar z żeliwa, który skutecznie chroni maszynę i zapewnia stabilność podczas kopania. Przy całkowitej wysokości tylko nieznacznie przekraczającej 2 m i zdolności do zsunięcia podwozia na szerokość mniejszą niż 1 m nowe modele są w stanie wjechać nawet do bardzo ciasnych miejsc pracy. Po zajęciu docelowej pozycji operator może rozszerzyć podwozie do 1,35 m, aby uzyskać lepszą stabilność. Maszynę zaprojektowano tak, aby prawy narożnik ramy, punkt obrotu i siłownik zawsze pozostawały pomiędzy gąsienicami. W efekcie operator dysponuje jak najlepszą widocznością i łatwiej jest uniknąć uszkodzenia maszyny w trakcie robót w pobliżu przeszkód.

minikoparka volvo

Bezpieczeństwo i łatwość obsługi


Choć ta koparka mieści się w bardzo ciasnych przestrzeniach, operatorzy doceniają przestronność i przejrzysty układ kabiny. Intuicyjnie rozmieszczone elementy sterowania z możliwością obsługi palcami — podobnie jak duże pedały — ułatwiają operowanie maszyną, która płynnie wykonuje kombinacje ruchów.

minikoparka volvoPodobnie jak wszystkie maszyny Volvo, minikoparki z serii E są z natury bezpieczne. Duże wejście i optymalne rozmieszczenie stopnia oraz poręczy ułatwia wsiadanie do kabiny i wysiadanie z niej, a po zajęciu miejsca operator ma dobrą widoczność i jest skutecznie chroniony przez kabinę ROPS/TOPS/OPG1 oraz daszek należący do standardowego wyposażenia maszyny. Do innych funkcji zabezpieczających należy blokowanie elementów sterowania, tak by nie było możliwe ich przemieszczenie, gdy operator nie siedzi stabilnie na swoim miejscu, jasnopomarańczowy pas bezpieczeństwa i zielona lampa sygnalizacyjna, dzięki której kierownik robót może łatwo upewnić się, że operator ma zapięty pas. 

Najmniejsze koparki przemieszczane są znacznie częściej niż większe maszyny ogólnego zastosowania. Konstruktorzy Volvo zadbali o to, by transport koparek z serii E był prosty, bezpieczny i szybki. Te miniaturowe maszyny wyposażone są w automatyczną blokadę obrotu i cztery łatwo dostępne punkty mocowania na górnej ramie. Dzięki niewielkiej masie i systemowi transportu łyżki Volvo maszyny można również bezpiecznie transportować z maksymalnie trzema łyżkami i młotem hydraulicznym na niewielkiej ciężarówce lub przyczepie.

Lekkie maszyny wagi ciężkiej


Minikoparka EC15E powstała jako rozwinięcie konstrukcji poprzedniego modelu — bardzo udanego, sprawdzonego w praktyce i popularnego, zwłaszcza w sektorze maszyn wypożyczanych. Lekka koparka EC15E to najmniejsza taka maszyna w gamie Volvo, zdolna wcisnąć się nawet w najciaśniejsze miejsce. Podczas pracy okazuje się niezwykle pomocna i praktyczna, a przy tym — podobnie jak większe „rodzeństwo” — jest łatwa w użyciu dobrze znosi codzienną, ciężką pracę. Dzięki łatwości konserwacji i napraw można do minimum ograniczyć przestoje, co przekłada się na niskie całkowite koszty użytkowania.

Małe maszyny, DUŻA wydajność


Minikoparki EC18E i EC20E oferują nowy poziom wydajności, co wynika m.in. z 13-procentowego wzrostu siły pociągowej oraz łącznej siły kopania wynoszącej odpowiednio 2130 kgf i 3120 kgf. Udźwig tych maszyn z przodu jest średnio o 22 procent większy w porównaniu z zastępowanymi przez nie koparkami z serii D, a w modelu EC20E dodatkowo także o 7 procent z boku. Wydłużone o 11 procent podwozie modelu EC18E poprawia ogólną stabilność i zwiększa udźwig na całym obwodzie, a głębokość kopania wzrosła w tej maszynie o 140 mm w stosunku do poprzedniej generacji. Aby uzyskać jeszcze większą wszechstronność, przepływy w pomocniczych obwodach hydraulicznych można regulować dla każdego kierunku niezależnie, osiągając optymalną szybkość i dokładność sterowania. Jako opcja dostępna jest także druga linia pomocnicza.

Mały promień obrotu, duży potencjał


ECR18E to całkowicie nowy model koparki o krótkim promieniu obrotu. Maszyna ta może zmieścić się w najciaśniejszych przestrzeniach, a jej wyjątkowo krótki tył sprawia, że ma najkrótszy promień obrotu spośród wszystkich modeli w gamie Volvo. Zachowuje przy tym wysoką stabilność w całym zakresie (360o) obrotu nadwozia, a regulowane podwozie może zsuwać się do zaledwie 995 mm i rozsuwać na szerokość 1352 mm. Nowa koparka ECR18E, idealna do pracy na zatłoczonych placach robót, jest dopełnieniem oferty minikoparek Volvo, która jak dotąd obejmuje siedem modeli o krótkim promieniu obrotu i masie od 1,7 do 9,5 tony.

minikoparka volvo ecr18e

Kompletne, maksymalnie rentowne rozwiązanie


minikoparka volvo Bieżąca obsługa techniczna koparek z serii E nie sprawia najmniejszych problemów, m.in. za sprawą odchylanego zbiornika paliwa (unikalnej konstrukcji Volvo), który zapewnia zaskakująco wygodny dostęp do przedziału silnikowego. Wszystkie punkty codziennej kontroli są łatwe do odnalezienia. 50-godzinne okresy między smarowaniami układów maszyny to jeden z czynników sprawiających, że modele te w swojej klasie należą do najłatwiejszych w serwisowaniu. Silnik może być wyposażony w funkcję automatycznych obrotów jałowych i automatycznego wyłączania, które ograniczają uciążliwość akustyczną, koszty serwisowania i zużycie paliwa, a w efekcie podnoszą wartość maszyny przy odsprzedaży. Podobnie jak wszystkie modele maszyn Volvo, minikoparki z serii E mogą być wyposażone w różne rodzaje osprzętu, np. szybkozłacza, łyżki i młoty, a do ich napraw i serwisowania dostępne są oryginalne części Volvo.

Na stronie volvoce.com dostępne są dodatkowe informacje oraz wyszukiwarka dealerów.

 

Najważniejsze dane techniczne:

     EC15E  ECR18E  EC18E  EC20E
Masa robocza kg  1 640  1 700  1 810  1 965
 Moc silnika (brutto) kW 12 12 12 12
Pojemność łyżki l 36 36 36 63
Wysokość maszyny mm  2 335  2 300  2 335  2 335
 Szerokość maszyny mm  995  995 - 1 352  995 - 1 352  995 - 1 352
 Siła odspajania, ISO daN  1 290 1 290 1 290  1 827
Siła odrywania (ISO) daN  795  795  795  1 229
Maks. głębokość kopania mm  2 434 2 434 2 434  2 579
 Maks. wysokość wysypu mm  2 588  2 588  2 588  2 796

*Niektóre produkty mogą być niedostępne na niektórych rynkach. W związku ze strategią ciągłego udoskonalania zastrzegamy sobie prawo do dokonywania zmian w danych technicznych oraz produktach bez wcześniejszego zawiadomienia. Zamieszczone zdjęcia nie zawsze przedstawiają maszyny w wersji standardowej.