„Volvo“ elektrinė mašina padeda įrengti sodą-laimėtoją RHS Čelsio gėlių parodoje

Aukso medaliu apdovanotas „Morgan Stanley“ sodas buvo sukurtas pasitelkus „Volvo ECR25 Electric“. Bet kaip naujoji elektrinė mašina dirbo tokioje didžiulėje globalioje platformoje?

Karališkosios sodininkystės draugijos (RHS) rengiama Čelsio gėlių paroda garsėja nuostabiais šiuolaikiškais sodo dizaino sprendimais, puošniomis skulptūromis ir karališkais svečiais. Gerokai mažiau kalbama apie savaites sunkaus darbo, kūrybingumą ir žmones, kurių reikia šiai įmantriai parodai surengti. „Morgan Stanley“ sodo komanda, suburta JK dizainerio Chriso Beardshaw – ir praėjusią savaitę pelniusi apdovanojimą už geriausią sodą garsiausioje pasaulyje gėlių parodoje pačioje Londone širdyje, – atvyko turėdama ambicingą tikslą: sukurti nuostabų sodą kuo mažiau kenkiant aplinkos ekologijai. Šiai komanda priklausė ir „Volvo ECR25 Electric“, kuriam tai buvo pirmoji išvyka nuo pristatymo „bauma Munich“ mugėje balandį.

Ahcène Nedjimi, elektromobilumo specialistas iš „Volvo Construction Equipment“ („Volvo CE“), pasakojo: „Aš jau kurį laiką dirbau su koncepcinėmis mašinomis, bet šiame projekte išties pajutau, kad darome kažką unikalaus, kad elektromobilumas tampa tikrove ir kad siunčiame aiškiausią įmanomą žinutę, jog aplinka yra svarbi. Tai svarbi akimirka „Volvo CE“ kelionėje tvaresnės ateities kūrimo link.“

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_02

Ši kompaktiška elektrinė mašina nesijautė svetima renginyje. Nuo dizainerio Tomo Dixono futuristinio miesto sodininkystės eksperimento iki šeimos namų miško prieglobstyje, prie kurių kūrimo prisidėjo Jos Karališkoji Didenybė Kembridžo kunigaikštienė, – parodoje buvo gausų dalykų, galinčių įkvėpti 157 000 jos lankytojų.

Nekantriai lauktame pagrindiniame parodos sode Chrisas Beardshaw suplanavo kiek įmanoma daugiau ekologiškų ypatybių. Tarp jų buvo ekologiškos statybos medžiagos ir įrankiai, ypač mažo anglies kiekio betonas, klijuota sluoksniuota mediena ir mažai energijos naudojantys šviestuvai. Ir, žinoma, kompaktiškas ekskavatorius „ECR25 Electric“ – pirmoji elektrinė mašina, panaudota įrengiant sodą RHS Čelsio gėlių parodoje.

Ši mašina neišmetė į aplinką nė trupučio kietųjų dalelių ir anglies dioksido bei skleidė mažiau triukšmo – todėl BBC televizijos komanda praminė šį sodą „tyliausiu parodoje“. Tokiuose kraštovaizdžio projektuose kaip šis labai svarbu, kad į aplinką nebūtų išmesta jokių teršalų, galinčių pakenkti vertingiems medžiams ar gėlių apvadams. Tai vienas švariausių būdų atlikti visiems statybos darbams, reikalingiems tokio rango soduose. Bet ar elektrinė mašina savo našumu gali prilygti dyzelinėms?

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_03 Ahcène mano, kad taip. Ji ne tik pasiekė tokį patį našumą kaip tradicinės mašinos reikalaudama mažiau priežiūros – jai nereikia jokio specialaus saugos sertifikavimo. „Tai labai intensyvių darbų zona“, – sakė jis, – „pačioje Londono širdyje, taigi tai buvo tobula vieta unikalioms šios mašinos galimybėms pristatyti miesto centro aplinkoje.“ 

Mašina buvo įdarbinta maždaug pusantros savaitės, kai buvo atliekami įvairūs statybos darbai. Ji naudota aikštelei tvarkyti, pagrindinės konstrukcijos pamatams ir medžių sodinimo duobėms kasti, taip pat centriniam vandens telkiniui įrengti. Kiekvienos darbo dienos pabaigoje ji buvo paliekama parodos teritorijoje įkrauti naudojant įprastą buitinį elektros lizdą. Jei reikėdavo greitai įkrauti akumuliatorių dienos metu, operatorius naudojo mašinoje integruotą įkroviklį.

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_04 Operatorius Peteris Holmbergas pasakojo, kad šis ekskavatorius ne tik pajėgė atlikti tokius pačius darbus kaip labiau įprasta dyzelinu varoma versija, bet ir dirbti juo buvo galima maloniau bei tiksliau. Kartu jis suteikė ramesnę darbo aplinką – mažesnė vibracija kabinoje, geresnė oro kokybė ir tylesnė aplinka, kurioje darbuotojams buvo lengviau bendrauti.


Po šio išskirtinio debiuto elektrinė mašina bus naudojama bandomuosiuose klientų projektuose, kurių metu bus remiamasi RHS Čelsio gėlių parodoje išmoktomis pamokomis.

„Nulinė išmetamoji tarša ir mažesnis triukšmas – šie veiksniai tikrai keičia žaidimo taisykles“, – teigia Ahcène. „Dabar tereikia rasti geriausią būdą greičiau įkrauti šias mašinas. Būtent su tuo dabar ir dirbame.“

„ECR25 Electric“ buvo pristatytas svarbiu šiai pramonei metu. Miestai visame pasaulyje reikalauja švaresnių statybos sprendimų, nes norima sumažinti išmetamus anglies dioksido kiekius ir sulėtinti pasaulinį klimato atšilimą. O kadangi statybos sektorius yra viena pagrindinių klimato kaitos priežasčių, ši mašina siūlo bent dalį sprendimo.

„Dabar nebeklausiama, ar bus pereita prie elektromobilumo ir kada tai įvyks, dabar klausiama, ar greitai to pasieksime“, – baigė Ahcène. „Mes beveik pasiekėme proveržį, kuriam įvykus viskas pasikeis. Turime mažinti išmetamąją ir kitokią taršą bei statyti pasaulį, kuriame norime gyventi.“

1 iliustracija. Operatorius Peteris Holmbergas su „ECR25 Electric“ „Morgan Stanley“ sode RHS Čelsio gėlių parodoje.
2 iliustracija. Lankytojai įrengtame „Morgan Stanley“ sode, kurį sukūrė Chrisas Beardshaw.
3 iliustracija. Ahcène Nedjimi, „Volvo CE“ elektromobilumo specialistas, su „ECR25 Electric“.
4 iliustracija. Elektrinis ekskavatorius kasa pamatus pagrindinei sodo konstrukcijai.