Darbas dideliame gylyje statant ilgiausią pasaulyje autotransporto tunelį

Pakrantės greitkelio E39 rekonstrukcija – tai ne tik didžiausias kada nors vykdytas infrastruktūros projektas Norvegijoje: jam priklausantis Rogfast tunelis bus ilgiausias ir giliausiai po vandeniu esantis greitkelis pasaulyje. Šis novatoriškas projektas, kurio gylis siekia iki 392 metrų žemiau jūros lygio, yra jau aštuntas įspūdingas elementas „Volvo Construction Equipment“ („Volvo CE“) didžiųjų projektų sąraše.

Visa E39 kelio, besidriekiančio palei vakarinę Norvegijos pakrantę, rekonstrukcija, kuriai pasitelkti nauji tiltų ir tunelių statybos metodai bei kuri sumažins kelionės laiką perpus, nuo šiandien bus rodoma filmų serijoje, kurios dėmesio centre atsidurs šiame novatoriškame projekte dirbantys žmonės ir mašinos.
 
Norvegija garsėja savo kvapą gniaužiančia pakrante, kurioje yra ir aukštų kalnų, ir gilių fjordų. Bet šis fantastiškas kraštovaizdis turi ir neigiamą pusę. Šiuo metu kelionė pakrantės greitkeliu E39 nuo Kristiansando pietuose iki Trondheimo šiaurėje trunka maždaug 21 valandą. Tačiau šalia šio greitkelio gyvena maždaug trečdalis iš 5,3 milijono Norvegijos gyventojų, be to, tai yra svarbus prekybos maršrutas Norvegijos verslui, nes maždaug 60 % šalies eksporto prekių pagaminama vakarinėje pakrantėje. Kartu E39 neapsiriboja Norvegija ir driekiasi iki Danijos, todėl tai svarbus kelias važiuojantiems į likusią Europos dalį. 
 
Ir jei, kaip Håvardui Langåkeriui, sunkvežimio vairuotojui iš „Vassbakk & Stol“, jūsų darbas yra važiuoti šia pakrantės atkarpa, ji teiks jums mažai malonumo. „Aš važiuoju paimti uolienos iš statybos vietos, o tada į kitas statybos aikšteles, kuriose šios medžiagos trūksta“, – pasakoja Langåkeris. „Šios kelionės metu tenka laukti keltų, stovėti eilėse, kartais keltai negali išplaukti. Be to, tenka važiuoti siaurais keliais. Turime salų ir fjordų, o keliai nutiesti palei kranto liniją. Tenka važiuoti ilgiausiu keliu, o ne trumpiausiu, todėl kelionė trunka daug laiko.“ Bet visa tai greitai pasikeis.

 

Šis novatoriškas Norvegijos pakrantėje vykdomas projektas turi sumažinti kelionės trukmę perpus.

39 milijardus JAV dolerių kainuosianti pakrantės greitkelio E39 rekonstrukcija sumažins kelionės tarp Trondheimo ir Kristiansando trukmę nuo 20 valandų iki vos 11. Svarbi jos dalis yra Rogfast tunelis, kuris turėtų būti baigtas 2026 metais. Tai bus ilgiausias ir giliausiai po jūra pastatytas transporto priemonių tunelis pasaulyje: jo ilgis sieks 27 kilometrus, o gylis giliausiame taške bus 392 metrai žemiau jūros lygio. 

Tunelių statyba tokiame gylyje kelia iššūkių. Kad kelionė būtų kuo saugesnė, eismo srautams paskirstyti bus statomi du atskiri tuneliai. Be to, kas 250 metrų bus įrengti abu tunelius jungiantys pravažiavimai, kad kritiniu atveju būtų galima greitai ir lengvai iš jų išvažiuoti.

„Volvo CE“ pristatys savo vaidmenį šiame novatoriškame projekte įtraukdama jį į savo apdovanojimų pelniusį „didžiųjų projektų sąrašą“. Tiffany Cheng, „Volvo CE“ ryšių su išorinėmis šalimis visame pasaulyje direktorė, pasakoja: „Baigus šį tunelį, jis neabejotinai supaprastins Norvegijoje ir už jos ribų gyvenančių bei dirbančių žmonių gyvenimą. „Volvo CE“ išties labai didžiuojasi galėdama dalyvauti šiame išskirtiniame projekte ir padėdama lengviau pasiekti šį nuostabų pasaulio kampelį.“

Jei norite sužinoti daugiau, skaitykite „Spirit Magazine“.

1 iliustracija. Rogast tunelio gylis sieks net 392 metrus žemiau jūros lygio.
2 iliustracija. Šis novatoriškas Norvegijos pakrantėje vykdomas projektas turi sumažinti kelionės trukmę perpus.