Volvo elektrimasin valgustab auhinna võitnud aeda lillenäitusel RHS Chelsea Flower Show

Kuldmedali võitnud Morgan Stanley Garden ehitati masina Volvo ECR25 Electric abil. Kuid kuidas sai uus elektrimasin töötada nii suurel ülemaailmsel platvormil?

RHS Chelsea Flower Show on tuntud oma kauni tippaiadisaini, rikkalike skulptuuride ja kuninglike külaliste poolest. Millest aga vähem räägitakse, on kaks nädalat rasket loomingulist ja füüsilist tööd, mida läheb vaja nende elegantsete väljapanekute jaoks. Londoni südames asuva maailma kõige kuulsama lillenäituse asukoha Morgan Stanley Gardeni taga seisnud meeskond saabus ambitsioonika eesmärgiga rajada väiksema ökoloogilise jalajäljega kaunis aed. Selle kujundas Suurbritannia disainer Chris Beardshaw. Eelmisel nädalal kuulutati see aed parimaks näitusaiaks. Selle üheks osaks oli Volvo ECR25 Electric, mida esimest korda näidati Müncheni messil aprillikuus.

Ettevõtte Volvo Construction Equipment (Volvo CE) elektriautonduse spetsialist Ahcène Nedjimi ütleb: "Olen juba kaua töötanud ideemasinatega, kuid selle projektiga tekib tõepoolest tunne, et töötad millegi ainulaadsega, et elektriautondusest on saamas reaalsus ja me saadame välja võimalikult selge sõnumi, et keskkond on meile oluline. See on Volvo CE teekonnal oluline moment säästlikuma tuleviku poole liikudes."

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_02

Elektriline kompaktmasin oli üritusel heas seltskonnas. Alates disaineri Tom Dixoni futuristlikust aiaeksperimendist kuni kuningliku kõrguse Cambridge'i hertsoginna kaastööna valminud pere pelgupaigani metsas, oli aias paljugi, mis inspireerisid ligikaudu 157 000 külastajat.

Pikisilmi oodatud näituseaia jaoks planeeris Chris Beardshaw nii palju keskkonnahoidlikkuse näitajaid kui võimalik. See sisaldas säästvaid ehitusmaterjale ja töövahendeid, väga vähese CO2-heitkogusega betooni, liimpuitu ja madala energiatarbega valgustust. Ja loomulikult kompaktekskavaator ECR25 Electric – kõige esimene elektrimasin, mis oli kaasatud RHS Chelsea Flower Show aedade rajamisse.

Masin ei tooda ühtegi tahket osa, ei tekita süsinikdioksiidi heitmeid ja sellel on väiksem müratase, mille tulemusena BBC filmimeeskond nimetas kõige vaiksemaks ehitusobjektiks aias. Selliste haljastusprojektide lisaeeliseks on see, et ei teki saasteaineid, mis võiksid kahjustada hinnalisi puid või rohuga kaetud piirdeid. See on üks puhtamaid viise sellist tüüpi aia ehitustöödeks. Kuid kas see suudab vastu panna oma diislikütusel töötavate ametivendade jõudlustasemele?

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_03 Ahcène arvab nii. See mitte üksnes ei paku sama kaevamisjõudlust väiksema hooldusvajadusega nagu tema tavalised ametivennad, vaid see ei vaja ka mingeid erilisi ohutussertifikaate. “See on nii intensiivne tööala," ütleb ta, " otse Londoni südames ja seega pakkus töö ideaalse areeni masina ainulaadsete omaduste tutvustamiseks südalinna keskkonnas."

Masin töötas poolteist nädalat selle laiaulatusliku ehitusprotsessi jooksul, kus selle tööks oli objekti väljakaevamine, põhikonstruktsiooni vundamendi kaevamine, kraavide kaevamine puudele ja kesksele veerajatisele. Iga tööpäeva lõpus pandi masin laadima näituse tavalisse majapidamispistikusse. Kui päeva jooksul oli vaja kiirlaadida, kasutas juht masina pardal olevat laadijat.

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_04 Masinajuht Peter Holmberg andis tagasisidet, et ekskavaator tegi ära kõik tööd, mis tema tavaliselt diislijõul töötavad ametivennad ja kaevamine oli palju meeldivam ja täpsem. Samuti pakkus masin rahulikumat töökeskkonda, kui kabiinis oli vähem vibratsiooni, õhukvaliteet oli parem ja atmosfäär vaiksem ning seetõttu said töötajad omavahel paremini suhelda.


Pärast seda erilist debüüti viiakse elektrimasin osalema kliendi pilootprojektidesse kus RHS Chelsea Flower Showl õpitut arendatakse edaspidigi.

“Heitmevaba töötamine ja madalam müratase on murranguline muutus,” ütleb Ahcène. “Praeguseks väljakutseks on leida parim viis nende kiiremaks laadimiseks. Sellega me hetkel töötamegi.”

Masin ECR25 Electric toodi turule selle valdkonna jaoks märkimisväärsel ajal. Linnad kogu maailmas nõuavad puhtamaid ehituslahendusi, sest nad püüavad vähendada süsinikdioksiidi heitmeid ja vähendada ülemaailmse temperatuuritõusu kiirust. Ning selle masina ehitamine võib olla vähemalt üheks lahenduseks.

“Küsimus pole enam millal või kas liigume elektriautonduse poole, vaid kui kiiresti see toimub," võtab kõik kokku Ahcène. “Oleme jõudnud murdepunkti, kust tagasiteed enam pole. Heitkogused, saastatus peavad vähenema ja peame üles ehitama maailma, kus me tahame elada.”

Pilt 1: Masina ECR25 Electric juht Peter Holmberg RHS Chelsea Flower Show Morgan Stanley Gardeni objektil.
Pilt 2: külalised valminud Morgan Stanley Gardenis, mille kujundas Chris Beardshaw.
Pilt 3: Volvo CE elektriautonduse spetsialist Ahcène Nedjimi masinaga ECR25 Electric.
Pilt 4: Elektriekskavaator kaevab aia põhikonstruktsiooni vundamenti.