Sügavale minek maailma pikima tunneli ehitamiseks

Rannikuäärse maantee Route E39 rekonstrueerimine pole üksnes Norra siiani suurim taristuprojekt, vaid Rogfasti tunnelist, mille osa maantee on, saab maailma pikim ja sügavaim veealune maantee. See 392 m allpool merepinda asuv teedrajav projekt on ettevõtte Volvo Construction Equipment (Volvo CE) megaprojektide loendis kaheksas põnev rajatis.

Uute silla- ja tunneliehitustehnikate kasutamine ja sõiduaja vähendamine poole võrra, maantee E39 täielik rekonstrueerimine piki Norra läänerannikut on täna väljalastava uue filmiseeria kese, kus rambivalguses on selle uuendusliku projekti inimesed ja seadmed.
 
Norra on tuntud oma maagilise rannajoone poolest, mida ääristavad kõrged mäed ja sügavad fjordid. Kuid sellel võrratul maastikul on ka oma varjukülg. Praegu kestab teekond piki rannikuäärset maanteed Route E39 lõunas asuva Kristiansandi ja põhjas asuva Trondheimi vahel 21 tundi. Kuid samas elab ligi kolmandik 5,3-miljonilisest Norra elanikkonnast just selle maantee ääres, mis on ka oluline kaubatee Norra ettevõtetele, kuna 60% riigi eksporttoodetest toodetakse läänekaldal. Lisaks, kui E39 lõppeb Norras, jätkub see Taanis ja seega on see maantee oluline sisenemispunkt ülejäänud Euroopasse. 
 
Ja kui sarnaselt ettevõtte Vassbakk & Stol veokijuhile Håvard Langåkerile tähendaks teie töö sõitmist piki seda rannajoont, siis võivad asjad keeruliseks muutuda. "Sõidan ja võtan ehituselt kivid peale ning siis vean neid muudele objektidele, kus neid vajatakse," selgitab Langåker. "Teel olles pean ootama parvlaeva, seisma parvlaevajärjekorras ja tegelema tühistatud ülesõitude ning kitsaste teedega. Meil on saar ja teedega fjordid, mis järgivad rannajoont. Ning see on pikim, mitte lühem tee ja seetõttu üsna aeganõudev." Kuid kõik see muutub.

 

Teedrajav projekt piki Norra rannikut vähendab sõiduaega poole võrra.

39 miljardit USA dollarit maksev rekonstrueeritud rannikuäärne maantee Route E39 vähendab sõiduaega Trondheimi ja Kristainsandi vahel 20 tunnilt 11 tunnile. Ja 2026. aastaks valmiv Rogfasti tunnel on suur osa sellest edusammust. Maailma pikimaks ja sügavaimaks merealuseks maanteetunneliks saav rajatis tuleb 27 km pikk ja asub 392 meetrit allpool merepinda oma kõige sügavamas kohas.

Tunneli ehitamine selles sügavuses on tõeline väljakutse. Et teekasutajate teekond oleks võimalikult ohutu, tuleb liiklusvoo jaoks ehitada kaks eraldi tunnelit. Lisaks ehitatakse iga 250 m järel kahte tunnelit ühendavad läbipääsud, mis hädaolukorras võimaldavad kiire ja hõlpsa väljumise.

Volvo CE tutvustab oma rolli selles uuenduslikus projektis osana oma auhinnatud megaprojektide loendi kõige uuemast rajatisest. Tiffany Cheng, Volvo CE pressiteenistuse ülemaailmne direktor ütleb: “Kui projekt on lõpule viidud, muudab see tunnel Norras ja mujal elavate ja töötavate inimeste elu palju lihtsamaks. Oleme ettevõttes Volvo CE tõeliselt uhked, et saame olla osalised selles erakordses projektis ja meil on roll läbipääsu arendamisel selles kaunis maailmanurgas.”

Lisateabe saamiseks lugege ajakirja Spirit Magazine.

Pilt 1: Rogasti tunnel ehitatakse nii sügavale nagu 392 meetrit allapoole merepinda.
Pilt 2: teedrajav projekt piki Norra rannikut vähendab sõiduaega poole võrra.