AS Swecon Eesti

Volvo CE täielikult elektrilise väikeekskavaatori prototüüp võidab Intermati innovatsiooniauhinna

Volvo Construction Equipmenti täielikult elektriline väikeekskavaator võitis oma revolutsioonilise konstruktsiooniga Intermati innovatsiooniauhinna. EX2 prototüübil puuduvad heitmed ning on 10 korda suurem efektiivsus, 10 korda väiksem müratase ja väiksemad omamise kogukulud.

Volvo Construction Equipmenti (Volvo CE) 100% elektrilise väikeekskavaatori prototüüp – nimetusega EX2 – võitis prestiižse seadmete ja masinate auhinna Intermati innovatsiooniauhindade pinnase- ja lammutustööde kategoorias. Kontseptsioonmasinat, millel heitmed puuduvad ning millel on võrreldes samalaadsete traditsiooniliste masinatega 10 korda suurem efektiivsus, 10 korda väiksem müratase ja väiksemad omamise kogukulud, tunnustati selle panuse eest ehitustööstuse arengusse. Seda peetakse maailma esimeseks täielikult elektrilise väikeekskavaatori prototüübiks. Praegusel etapil on EX2 veel teadusprojekt ega ole veel turul saadaval.

„Olen väga uhke, et EX2 pälvis selle ülemaailmselt tunnustatud innovatsiooniauhinna,“ ütleb Volvo CE spetsialist elektrisõidukite alal ja EX2 projektijuht Ahcène Nedjimi. „EX2 on revolutsiooniline masin. Ehitusmasinate elektrile üleviimine muudab need masinad puhtamaks, vaiksemaks ja efektiivsemaks – see on meie tegevusala tulevik. Mul on hea meel, et žürii liikmed selle tähtsust tunnustasid.” 

Kontseptsiooni aluseks olev tehnoloogia EX2 võidab Intermati innovatsiooniauhinna

EX2 prototüübi täiesti elektriliseks muutmiseks tuleb sisepõlemismootor asendada kahe liitiumioonakuga kogumahuga 38 KWh, milles salvestatud elektrienergiast piisab masina intensiivseks tööks 8 tunni jooksul, näiteks tiheda pinnase kaevamisel. Hüdrauliline arhitektuur on asendatud ka elektrilise arhitektuuriga, milles elektromehaanilised lineaarsed ajamid aitavad ülekandeahelat optimeerida. Hüdrosüsteemi ja sisepõlemismootori eemaldamine ja jahutamisvajaduste vähendamine on mürataset oluliselt vähendanud.

„Heitmeteta ja kümme korda väiksema müratasemega EX2 oleks hea kasutada tiheda asustusega aladel inimesi häirimata – isegi öösel,“ ütleb Ahcène. „Masina kümme korda suurem efektiivsus koos hooldusvabade süsteemidega tähendab kasutuskulude ja omamise kogukulu olulist vähenemist. Ja kuna EX2 on täielikult elektriline ilma mehaaniliste juhthoobadeta, võib seda kaugelt juhtida mobiiltelefoni või tahvelarvutiga. See suurendab ohutust ohtlikes töökeskkondades. Peale selle on EX2 võimsus ja jõud võrreldavad samasuguse tavapärase masinaga ning kombineeritud liigutustes on sellel suurem kiirus. Kuna seda tüüpi liigutused on selle masina puhul kõige sagedasemad, paraneb selle tootlikkus. Kõik see on saavutatud masina jõudlust ohverdamata, tagades kliendi vajaduste rahuldamise.“

Innovatsioon arenguks

Intermat 2018 innovatsiooniauhindadega austatakse seadmeid, meetodeid, teenuseid, tooteid ja lahendusi, mis annavad oma panuse ehituse ja taristute valdkonna arengusse. Žürii, mille esimees oli Prantsusmaa Riiklike Ehitustööde Üleriigilise Föderatsiooni (FNTP) president, teatas oma otsusest 18. jaanuaril Pariisis toimunud autasustamistseremoonial. Žürii liikmeteks olid tegevusala 13 spetsialisti, kes valisid juhtivate tootjate poolt auhinnale esitatud 90 kandidaadi seast üheksa parimat.

„EX2 on osa Volvo CE pikaajalisest ambitsioonist saavutada säästlikke transpordilahendusi,“ ütleb Volvo CE tehnoloogia valdkonna vanemasepresident Patrik Lundblad. „Selle auhinnaga tunnustatakse Volvo CE töötajate suurt tööd ja nägemust pideval tehnoloogia ja uuendustegevuse piiride nihutamisel ja ettevõtte hoidmisel tehnoloogia arengu esirinnas. Nüüd ootame EX2 prototüübi tutvustamist Intermatil aprillis.” 

EX2 võidab Intermati innovatsiooniauhinna