Construction Equipment Česká republika

Volvo L260H: Zisk v každé lžíci

Novinkou od společnosti Volvo Construction Equipment je kolový nakladač L260H s optimálními parametry, spotřebou paliva nižší až o 10 % a produktivitou vyšší až o 15 %.

Společnost Volvo Construction Equipment byla první společností, která představila na trhu, a to v roce 2011, 35tunový kolový nakládač: L250G. Nyní představuje L260H, poslední přírůstek do řady strojů H. Tento 35tunový stroj reaguje na zvyšující se obchodní poptávku. Je určen pro náročné aplikace, byl modernizován a obsahuje nejnovější technologie.

Víc, víc, víc!

V porovnání s předchůdcem čísla hovoří jasně. L260H má o 15% vyšší produktivitu díky promyšlenému rozvoru kol, který se zvýšil o 50 mm, a díky optimalizovanému rozdělení hmotnosti systému předního rámu a zvedacího ramene. Tyto dvě úpravy umožňují nyní používat větší lžíce.

L260H cílí na vysokou produktivitu - je tedy vybaven silným motorem D13, takže tento stroj má o 6% větší výkon a o 5% vyšší krouticí moment než L250G. Hydraulika se snímáním zátěže nové generace byla navržena tak, aby přídavná zařízení na stroji reagovala lépe. Dále se tím zvýšila rychlost zvedání a spouštění výložníku. K rychlejším pracovním cyklům přispívá nová převodovka HTL310, která pracuje v součinnosti se silným motorem a nápravami. Nový měnič má vyšší krouticí moment, takže stroj funguje lépe. Dále bylo zredukováno odstupňování mezi převody, takže stroj rychleji akceleruje.

Spotřeba paliva klesla díky celé řadě úprav až o 10%. Jelikož se snížil průtok kapaliny při spouštění a vyklápění, hydraulika nové generace šetří výkon hydraulického čerpadla pro ostatní funkce. Nová suchá brzda P eliminuje ztráty vlečením, které vznikaly u vnitřní vícelamelové brzdy v olejové lázni. Kromě modernizované technologie OptiShift je k dispozici funkce Reverse By Braking (RBB), kterou si společnost Volvo nechala patentovat, a nový měnič krouticího momentu s uzávěrkou, který představuje přímý pohon mezi motorem a převodovkou a výrazně snižuje spotřebu paliva.

K dalšímu snížení spotřeby paliva přispívá systém Fully Automatic Power Shift (FAPS) řadicí tak, aby otáčky motoru a rychlost pojezdu odpovídaly optimálnímu převodovému poměru. L260H je vybaven rovněž ekopedálem, což je speciální funkce strojů Volvo. Tento pedál v případě nadměrného používání akcelerátoru mechanickým protitlakem podporuje úspornou jízdu.

Zisk v každé lžíci

L260H je k dispozici se čtyřmi novými lžícemi: lžící Volvo Rock pro horninu, Volvo Sand pro písek a dvěma manipulačními lžícemi Volvo Rehandling. Tyto lžíce jsou dokonale sladěny se strojem. Lžíce byly optimalizovány pro konkrétní využití, takže kolový nakládač pracuje s maximální kapacitou, čímž pomáhá zákazníkům šetřit čas, peníze i úsilí.

Lžíce Volvo Rock má delší dno a vejde se do ní o 11,5 % materiálu více než dříve. Díky tomu stoupne produktivita. Pro výstavbu tunelů nabízí Volvo rovněž lžíce s bočním vyklápěním Side Dump Rock.

Lžíce Volvo Sand s objemem 6,6 m³ byla optimalizována pro manipulaci s pískem a malými fragmenty štěrku a představuje tedy ideální řešení v případě měkkého podkladu. Lžíce má díky dlouhému dnu maximální penetraci, čímž se zvýší trakce. Plochá konstrukce zase pomáhá udržovat čisté a rovné pracoviště.

Manipulační lžíce Volvo Rehandling s objemem 7,3 m³ se snadno plní. Díky novým konvexním stranám se minimalizuje rozsypání materiálu, takže produktivita je až o 5% vyšší. Pokud je stroj L260H vybaven příplatkovým systémem Boom Suspension System, který se zapíná automaticky, aby se snížily výkmity, jedná se o optimální řešení pro nakládání a převoz materiálu. Dále společnost Volvo nabízí širokou výbavu pro manipulaci s materiály.

Se systémem dynamického vážení zátěže, Load Assist, mohou zákazníci spravovat své objednávky a snadno sledovat produktivitu. Load Assist s 10" dotykovou obrazovkou Volvo Co-Pilot monitoruje množství přesunutého materiálu tak, aby zisk byl v každé lžíci.

Větší komfort, lepší parametry

L260H je určen k tomu, aby hodně pracoval. Díky své jedinečné konstrukci nabízí efektivní pracovní prostředí. Výběr jednoduchých nebo multifunkčních pák a nastavení jednoho ze tří hydraulických režimů v závislosti na preferované době reakce umožňuje upravit stroj L260H z hlediska komfortu a produktivity. Dále je zde nová funkce vyrovnání lžíce, která umožní automatické vrácení lžíce zpět do rovné polohy po vyklopení a náklonu, takže operátor se méně unaví. K vyššímu pohodlí přispívá rovněž systém Comfort Drive Control (CDC), který umožňuje řídit stroj pomocí malé páky. Dále lze objednat nové luxusní nastavitelné sedadlo ISRI snižující únavu operátora.

K lepšímu výhledu z kabiny přispívají nová zpětná zrcátka a příplatková zadní kamera, která společně s radarovým systémem operátora vizuálně a zvukově upozorní na objekty v okolí.

Zablokováno a naloženo

Stroj L260H nabízí v náročných aplikacích sílu - byl totiž zkonstruován s důrazem na odolnost a snadné provádění servisu. Osvědčená kinematika Volvo Z-bar se vyznačuje vysokou prolamovací sílou, takže lze plně naložené lžíce zvedat do maximální výšky. Zvedací rameno s dvojitým těsněním na obou čepech zaručuje dlouhou životnost. Silná konstrukce rámu je ideálně sladěna s hnacím ústrojím Volvo. Chladicí ventilátor s hydraulickým pohonem reguluje teplotu komponentů. Otáčky tohoto ventilátoru lze otočit a automaticky tak vyčistit chladicí jednotky. Aby se snížilo opotřebení komponentů, lze naplánovat opožděné vypnutí, které se aktivuje automaticky. Tato nová funkce vypne stroj, jakmile se turbodmychadlo ochladí na vhodnou teplotu.

L260H nabízí snadnou údržbu a jednoduché provádění servisu, což zkracuje prostoje stroje. Kabinu lze naklonit na 30º nebo 70º tak, aby přístup k nejdůležitějším komponentům nebyl nijak omezen. Motor je přístupný přes elektronicky ovládanou kapotu s širokým otevřením. Navíc se zásobníky systému Boom Suspension nyní nacházejí zvenku na předním rámu a P-brzda je externí. Tím se usnadní přístup a prodlouží životnost komponentů. Dále je zábradlí se schůdky nalakováno v oranžové barvě, takže zaměstnanci údržby a operátoři se mohou snáz orientovat kolem stroje.

Volvo nabízí celou řadu služeb zvyšujících efektivitu. Mezi řešení zkracující návratnost investice do stroje L260H patří, mimo jiné, originální náhradní díly Volvo, proaktivní sledování, školení operátorů a Volvo Site Simulation.

Hlavní technické údaje:

L260H

T3

T4f

Statické klopné zatížení při úplném otočení

kg

23 770

23 770

Objem lžíce

m3

5.3-10.2

5.3-10.2

Provozní hmotnost

kg

34 000 - 39 000

34 000 - 39 000

Prolamovací síla

kN

328

328

Motor

Volvo D13E

Volvo D13J

Maximální výkon při

ot/min

1 500

1 500

. . . SAE J1995, celkový výkon

kW

310

310

. . . ISO 9249, SAE J1349, užitečný výkon

kW

309

309

Maximální točivý moment při

ot/min

1 100

1 100

. . . SAE J1995, celkový výkon

Nm

2 343

2 343

. . . ISO 9249, SAE J1349, užitečný výkon

Nm

2 328

2 328

Pneumatiky

29.5 R25, 875/65R29

Pro konfiguraci stroje: Pro lžíci 6,7 m³ / 8,8 yd³ STE BOE P