Construction Equipment Česká republika

Společnost Volvo CE uvádí druhou epizodu ze seriálu „Megaprojekty“: Stěhování města Kiruna

Nová epizoda seriálu „Megaprojekty“ zavede diváky do nejsevernějšího města ve Švédsku – Kiruny, které je nutné celé přemístit. Město Kiruna je nutné přestěhovat o 3 kilometry na východ, aby se předešlo jeho propadnutí do rozšiřujících se dolů, v jejichž blízkosti původně vyrostlo.

„Stěhování města“ vypráví příběh historicky unikátního projektu přemisťování Kiruny i zkoušek, které musí překonávat. Nejsevernější švédské město bylo založeno před více než 100 lety v místě bohatého podzemního naleziště železné rudy. Těžba dodnes představuje jeho hlavní zdroj obživy. Železná ruda je zde vlastně natolik důležitou surovinou, že se vedení Kiruny rozhodlo celé městské centrum přesunout, aby mohly těžební aktivity dále pokračovat a případně se rozšiřovat.

Během následujících 20 let bude nutné přestěhovat přibližně 6000 obyvatel. Při tomto stěhování bude strženo a znovu vystavěno nebo přemístěno na 3000 domů. Celá operace bude stát celkem přibližně 1,3 miliardy eur.

Megaprojekty Volvo: Kiruna

I když Kiruna stojí před obrovskou výzvou, je toto stěhování zároveň i příležitostí, jak vybudovat nové, moderní a udržitelné město pro všechny jeho obyvatele.

„V tomto filmu sledujeme projekt přemisťování města a zároveň i to, jak se na budování nového městského centra a přípravě nových bytů a komerčního zázemí podílejí stroje Volvo. Tato epizoda ukazuje, jak vypadá vize společnosti Volvo CE a co je náplní podobných obřích projektů vůbec: budovat svět, v němž se radost žít,“ říká Tiffany Cheng ze společnosti Volvo CE.

Epizoda Kiruna navazuje na první epizodu Megaprojektů, v níž jsme byli svědky důležité rekonstrukce mezistátní dálnice č. 4 na Floridě. Obří projekty ze seriálu Volvo CE jsou také klíčovými tématy nového časopisu Spirit, který vychází v tištěné podobě a také online a na sociálních sítích.

Tuto druhou epizodu ze série Megaprojekty si lze nyní stáhnout na adrese www.volvoce.com/spirit. Chcete-li zhlédnout film Megaprojekty, klikněte sem.