Construction Equipment Česká republika

Elektrický stroj značky Volvo zazářil při konstrukci vítězné zahrady na RHS Chelsea Flower Show

Vítězná zahrada Morgan Stanley Garden byla vystavěna s pomocí elektricky poháněného rýpadla Volvo ECR25 Electric. Jak se nové elektricky poháněné stroje vypořádaly s tak rozsáhlou plochou?

Zahradnický veletrh RHS Chelsea Flower Show se proslavil svým překrásným a jedinečným designem, zdobnými plastikami a hosty z královské rodiny. Skrytou tváří této události jsou týdny tvrdé, tvůrčí a manuální práce, jejichž výsledkem je tato úchvatná přehlídka zahradnické tvorby. Za Morgan Stanley Garden stojí celý tým, který sestavil britský designér Chris Beardshaw. Ten se nedávno stal vítězem Best Show Garden na světově nejznámější zahradnické přehlídce v samém srdci Londýna. Tým přijel s ambiciózním plánem - vytvořit krásnou zahradu s co nejmenší environmentální stopou. Součástí projektu se proto stal elektricky poháněný stroj Volvo ECR25 Electric, a tento projekt současně představoval první příležitost využití tohoto stroje od jeho dubnového uvedení na trh na veletrhu Bauma v Mnichově. 

Ahcène Nedjimi, specialista na elektromobilitu Volvo Construction Equipment (Volvo CE), prohlásil: „Na vývoji tohoto stroje jsem pracoval opravdu dlouho a projekt, jako je tento, vám dodá pocit, že se podílíte na něčem jedinečném a že se elektromobilita stává realitou. Díky účasti na tomto projektu vysíláme světu důležitou a jednoznačnou zprávu - že na životním prostředí opravdu záleží. Jedná se o významný milník na cestě Volvo CE směrem k vytváření trvale udržitelné budoucnosti.“

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_02

Elektricky poháněný kompaktní stroj se během celé události osvědčil jako velice dobrý společník. Ať už futuristický experiment městského zahradničení autora Toma Dixona, nebo lesní rodinné sídlo, na jehož designu se podílela také Její královská Výsost vévodkyně z Cambridge, expozice přilákaly k návštěvě odhadem 157 000 hostů.

Na netrpělivě očekávanou hlavní zahradnickou show si Chris Beardshaw připravil tolik ekologických novinek, kolik jen bylo možné. Ty zahrnovaly také trvale udržitelné stavební materiály a nástroje, beton s ultra nízkým obsahem karbonu, lepené laminované dřevo a nízkoenergetická osvětlení. Chybět nemohlo samozřejmě ani elektricky poháněné kompaktní rýpadlo ECR25 Electric - absolutně první elektricky poháněný stroj, který byl použit při konstrukci zahrad na RHS Chelsea Flower Show.

Stroj produkuje nulové emise částic, nulové emise oxidu uhličitého a nižší emise hluku. Zahrada byla filmovým štábem BBC označena za nejtišší zahradnický projekt. Další výhodu pro krajinářské projekty, jako byl i tento, představuje skutečnost, že stroj neprodukuje žádné emise, které by mohly ohrozit vzácné stromy nebo lemové záhony s trvalkami. Jedná se o jeden z nejčistších možných způsobů provedení veškerých stavebních zahradnických prací tohoto rozsahu. Může však dosáhnout stejné úrovně produktivity jako jeho protějšky se vznětovými motory?

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_03 Ahcène je přesvědčen, že ano. Nejenže s nižší potřebou údržby poskytuje stejný výkon při hloubení jako jeho běžné protějšky, ale navíc nevyžaduje žádné zvláštní bezpečnostní certifikace. „Toto prostředí,“ prohlásil, „je tak rušné, v samém srdci Londýna. Tento prostor byl skutečně vynikající příležitostí, jak předvést jeho jedinečné vlastnosti a schopnosti pro práci v městském prostředí.“

Stroj byl v plném stavebním provozu přes týden, zajistil jak kompletní vybagrování terénu, vyhloubení základů pro hlavní konstrukci a brázdy pro zasazení stromů a vytvoření centrální vodní instalace. Na konci každého pracovního dne bylo zajištěno dobíjení stroje přímo na místě z běžné domácí elektrické zásuvky. V případě potřeby rychlého nabití během dne použil pracovník obsluhy palubní dobíječku.

2019_May_Volvo_Electric_machine_lights_up_award_winning_garden_at_the_RHS_Chelsea_Flower_Show_04 Pracovník obsluhy, Peter Holmberg, si pochvaloval, že rýpadlo nejenže zajistilo stejný rozsah prací jako běžné stroje se vznětovými motory, ale také to, že hloubení bylo příjemnější a přesnější. Stroj také přispěl k vytvoření tiššího pracoviště, poskytl nižší míru vibrací uvnitř kabiny, vyšší kvalitě vzduchu a k tišší atmosféře, která přispívala k lepší komunikaci mezi jednotlivými členy týmu.


Po tomto okázalém debutu se nyní budou elektricky poháněné stroje i nadále podílet na pilotních zákaznických projektech po vzoru RHS Chelsea Flower Show. 

„Nulové emise a nižší hluk přináší zcela nové možnosti práce,“ dodává Ahcène. „Současnou výzvou je najít nejlepší způsob, jak zajistit jejich co nejrychlejší dobíjení. Právě na tom v současné době pracujeme.“

Uvedení elektricky poháněného ECR25 Electric na trh je významným milníkem v historii průmyslu. Města na celém světě usilují o co nejnižší emise uhlíku a o snížení dopadu globálního oteplování, a proto stále více vyžaduji čistší stavební řešení. V kontextu klimatických změn a stavebnictví přispívá tento stroj alespoň svým podílem k řešení této problematiky.

„Otázka již nezní kdy, nebo zda vůbec začneme přecházet na elektromobilitu. Nyní již pouze čekáme, jak rychle se tato změna odehraje.“ uzavírá Ahcène. „Nyní nastal skutečný bod zlomu, ze kterého již není cesty zpět. Potřebujeme nižší emise, nižší znečištění a začít vytvářet svět, v jakém budeme chtít žít.“

Obrázek 1: Pracovník obsluhy, Peter Holmberg, s elektricky poháněným ECR25 Electric během tvorby Morgan Stanley Garden na RHS Chelsea Flower Show.
Obrázek 2: Návštěvníci obdivující dokončenou Morgan Stanley Garden, navrženou Chrisem Beardshawem.
Obrázek 3: Ahcène Nedjimi, specialista elektromobility Volvo CE, s elektricky poháněným ECR25 Electric.
Obrázek 4: Elektricky poháněné rýpadlo hloubí základy hlavní struktury zahrady.