Construction Equipment Česká republika

Volvo Dig Assist: Už bych bez něj nechtěl pracovat ani den

Operátor společnosti LMBab Patrika Ekströma se nám svěřil s tím, jak zásadně funkce Volvo Dig Assist pro rýpadla zlepšila jeho pracovní život. Tento nový uživatelsky přívětivý systém, dostupný jen u Volva, pomáhá operátorům rýpadel plnit zadání bezpečně, přesně a za zlomek běžného času.

Už když švédská stavební společnost LMBab loni v létě přikoupila do svého parku strojů značky Volvo nové kolové rýpadlo EWR150E s malým poloměrem otáčení, projevila velký zájem o možnost vyzkoušet si nový systém Volvo Co-Pilot s funkcí Dig Assist. O půl roku později firma rozhodně není zklamána.

Systém Volvo Co-Pilot využívá velmi přesné tlakové a polohové snímače, které dodávají v reálném čase provozní data do kabiny na 10palcový barevný dotykový displej se systémem Android a také do cloudu.

V závislosti na tom, zda zákazník zvolí verzi 2D, In-Field Design nebo 3D, pak funkce Dig Assist umožní operátorovi nastavit cílovou hloubku a sklon, případně i složité trojrozměrné tvary, a monitorovat průběh prací. Po dosažení požadovaných parametrů operátor obdrží upozornění.

Firma LMBab v současné době používá 2D variantu, plánuje však upgrade. „Provádíme výkopy pro vodovodní potrubí a stavbu silnic včetně plánování a Dig Assist je přitom pro nás velkou pomocí,“ říká operátor Patrik Ekström. „Funguje jednoduše a efektivně. Myslím, že co nevidět přejdeme na 3D verzi.“

BEZPEČNĚJŠÍ STAVENIŠTĚ

Dig Assist nepomáhá zlepšovat jen přesnost a produktivitu, ale také bezpečnost. Může operátora zbavit nutnosti opouštět kabinu a ručně kontrolovat sklony a výšky – a dokáže nahradit i geodety při zaměřování výkopů. Systém palubního vážení zároveň zásadně snižuje riziko přetížení stroje.

SNADNÁ SPRÁVA STROJOVÉHO PARKU

Díky odesílání údajů ze stroje do cloudu je funkce Dig Assist stejným přínosem pro správce strojového parku jako pro operátory. Data, jako je celková tonáž přesunutého materiálu za den, hmotnost zatížení lopaty nebo doba nečinnosti, pomáhají správcům strojového parku odhalit rezervy v oblasti efektivity či produktivity a stanovit příslušné cíle.

„Data se zaznamenávají a můžeme je analyzovat tak často, jak potřebujeme,“ vysvětluje Ekström.

Systém Volvo Co-Pilot s funkcí Dig Assist je k dispozici pro pásová rýpadla – EC220E, EC250E a EC300E – i pro kolové modely – EW160E, EWR150E a EWR170E – v hmotnostní kategorii od 15 do 30 t.

Od té doby, co začal obsluhovat EWR150E se systémem Volvo Co-Pilot a funkcí Dig Assist, už by Patrik Ekström rozhodně nestál o návrat ke starému způsobu práce. „Je to vynikající systém a upřímně řečeno už bych bez něj nechtěl pracovat ani den,“ uzavírá.