Construction Equipment Česká republika

Nejvyšší demoliční rýpadlo značky Volvo pomáhá firmě Veidekke zdolat ještě větší výšku

Norský stavební gigant Veidekke nasadil rýpadlo s vysokým dosahem Volvo EC750E HR pro demolici 11podlažního House of Oslo, jedné z nejvyšších budov metropole.

Když byl norský zhotovitel, firma Veidekke, pověřen zakázkou demolice House of Oslo, vysokopodlažního obchodního domu v samém srdci hlavního města, nebylo nejmenších pochyb o tom, že ho čeká náročný úkol.

Nejenže se jednalo o budovu o 55 000 m2, obklopenou pulzujícími uličkami plnými pěších, vozidel a tramvají, ale tato budova navíc čítala 11 podlaží. Její značná výška představovala nesnadný úkol i pro tohoto nejzkušenějšího partnera v oblasti demolic.

Zakázka v tomto rozsahu vyžadovala ještě větší stroj - takový, který by zajistil jak její bezpečný průběh, tak splnění časového harmonogramu.

Řešení pro našeho zákazníka

Protože měla firma Veidekke již v minulosti dobré zkušenosti se sedmi jinými demoličními rýpadly s vysokým dosahem, kontaktoval její zástupce společnost Volvo CE, aby mu dodala stroj, který bude vyhovovat potřebám této zakázky.

Zhotovitel popsal své potřeby, Volvo CE je pozorně vyslechla a v roce 2018 sestrojila na základě požadavků firmy Veidekke a dalších zákazníků z celého světa stroj EC750E HR.

„Požadovali jsme stroj s velkým dosahem, a tento stroj jsme také dostali,“ uvedl Jon Nässelquist, manažer nákupu strojů firmy Veidekke. „To, že zákazník může přijít s vlastními požadavky, a Volvo podle nich vytvoří konkrétní stroj, je unikátní.“

Nový EC750E HR disponuje maximální výškou čepu 36 m při použití pracovního stroje o hmotnosti 3,6 t – to znamená o 4 m vyšší dosah a o 44 % vyšší hmotnost pracovního stroje, než nabízel jeho předchůdce EC700C HR.

Stabilní jako skála

Protože toto rýpadlo bylo sestrojeno pro demolice, stabilita a bezpečnost jsou jádrem celé jeho koncepce.

EC750E HR má zcela nový podvozek, speciálně vyvinutý pro demoliční segment. Je dokonce těžší a širší než větší rýpadlo Volvo EC950E a v porovnání s EC750E je jeho podvozek o 0,5 m delší a o 1 m širší – jeho pásový rozchod dosahuje úctyhodných 4,3 m.

Díky přidanému 4tunovému protizávaží dosahuje EC750E HR celkové hmotnosti 104 tun. Jeho posílená stabilita propůjčuje tomuto stroji robustní základ pro dosahování nepřekonatelného výkonu v dané produktové třídě.

„Šířka a protizávaží tohoto stroje jsou zárukou vysoké stability,“ vysvětluje Nässelquist. „Stroj je stabilní jako skála. I při práci při nejvyšším dosahu poskytuje stroj patřičnou sílu a nekolísá, což je pro tuto práci naprosto zásadní.“

Bezpečnost na prvním místě

EC750E HR je vybaven také několika důležitými bezpečnostními prvky, které při odstraňování 60 - 70 000 tun betonové suti budovy House of Oslo chránily jak pracovníka obsluhy firmy Veidekke, tak samotný stroj.

Kompletní sada ochrany při demolicích zahrnuje robustní na rám montovaný kryt proti padajícím předmětům (FOG), který chrání obsluhu před padajícím materiálem a současně zajišťuje náležitou viditelnost. Pro ještě vyšší bezpečnost je EC750E HR nově vybaven systémem indikátoru celkového zatížení (TMI), který na vyhrazeném displeji umístěném uvnitř kabiny zobrazuje v reálném čase výložník a polohu pracovních strojů a který v případě dosažení nebezpečné polohy stroje zašle obsluze výstrahu.

Plynulost provozu

Stroj byl sestrojen také s ohledem na komfort. Při demolici vysokých budov se obsluha musí soustředit na body umístěné vysoko nad úrovní země. Proto je možné kabinu EC750E HR naklonit o 30 stupňů, což snižuje namáhání šíje a únavu pracovníků obsluhy.

Pracovník obsluhy, Kenneth Ufs, prohlásil, že funkce naklánění kabiny zlepšila jeho pracovní podmínky: „Možnost naklonění kabiny je úchvatná. Po celou pracovní směnu se cítím komfortně a plně se soustředím.“

Stejně tak jako komfort uvnitř kabiny jsou pro nás důležitá také citlivá ovládání hydrauliky stroje. „Hydraulika stroje je velice plynulá a reaguje přesně tak, jak potřebuji. Stroje jsou citlivé a reagují rychle, což je velmi důležité.“ dodává.

Citlivý hydraulický systém umožňuje vyšší kontrolu, bezpečnost a efektivitu práce. Výsledkem jsou výkonnější a spokojenější pracovníci obsluhy.

Úzká spolupráce

Firma Veidekke je již 14 let váženým zákazníkem značky Volvo - její strojový park obsahuje celkem 66 strojů značky Volvo. Tento partner si objednal nový EC750E HR s 36metrovým výložníkem ještě před tím, než byl stroj oficiálně uveden do prodeje, a byl také první společností, která tento stroj získala.

Členové týmu firmy Veidekke dokonce navštívili výrobní závod Volvo CE v Changwonu v Koreji, aby se podívali, jak se stroj vyrábí, a aby získali přehled o tom, jak stroj vypadá, ještě před tím, než jej budou moci získat.

„V oblasti demolic je Volvo skvělý partner,“ prohlásil Erik Nilsen, manažer pro stavby a životní prostředí norské firmy Veidekke. „Stroj EC750E HR pracuje prvotřídně a pomáhá nám udržet vysokou míru produktivity. Jedná se o nejvýkonnější pracovní stroj pro zakázku takovéhoto rozsahu.“