Construction Equipment Česká republika

Finišery řady Volvo D umožňují dokonale řízenou a účinnou pokládku povrchů vozovek pomocí technologie rozhrnovací lišty

Finišery P6820D ABG a P7820D ABG od výrobce Volvo Construction Equipment se vyznačují ideální kombinací vlastností, jako je vysoký výkon, snadné ovládání, nízká spotřeba, variabilní pracovní šířka a dlouhá životnost – to vše zajišťuje vynikající produktivitu při pokládce vozovky.

Výrobce Volvo má s konstrukcí strojů pro pokládku povrchů silnic více než padesátileté zkušenosti. Není tedy divu, že modely finišerů nové generace P6820D ABG a P7820D ABG jsou téměř synonymem dokonalosti.

Jako příklad lze uvést nový elektronický systém pro řízení úpravy vozovek EPM 3 (Electronic Paver Management 3), který je jedním z nejpokrokovějších vývojových prvků finišerů řady D. Systém EPM 3 ještě vylepšuje ovládání stroje a optimalizuje jeho schopnosti pro speciální aplikace. Sjednocuje ovládací prvky v uspořádání podle ptačí perspektivy, takže obsluha pracovních funkcí je naprosto intuitivní. Jednotlivé funkce lze rychle vybrat a řídit pomocí ergonomicky rozmístěných ovládacích tlačítek a otočných ovladačů.

Ve správci nastavení (Settings Manager) systému EPM 3 si lze ukládat upravená nastavení pro konkrétní projekty, takže operátor si může při podobných projektech později znovu vyvolat uložené parametry. Tato funkce zjednodušuje spouštění a počáteční nastavení stroje. Operátor může dolaďovat jednotlivé parametry za chodu, při pokládce vozovkového povrchu, což umožňuje optimalizovat produktivitu a maximalizovat kvalitu práce podle konkrétního úkolu.

Z platformy operátora má obsluha dokonalý výhled v rozsahu 360 stupňů: na finišer, násypný zásobník, šnekový dopravník i rozhrnovací lištu, takže jediným pohledem může zkontrolovat přísun materiálu i jeho plynulost. Ještě lepší viditelnost zajišťuje nová prosklená plocha po obou stranách platformy, což optimalizuje celkovou produktivitu práce a bezpečnost na pracovišti. Díky nejmodernějším pracovním LED světlům a speciálnímu balónovému osvětlení dokáže obsluha pracovat přesně i za snížené viditelnosti. Aby byla zajištěna maximální bezpečnost, je platforma obsluhy osvětlena světly pod střechou kabiny, která zůstávají rozsvícená po dobu 3 minut od zapnutí hlavního vypínače i po vypnutí zapalování. Pro rychlejší přípravu pokládky nebo přepravu lze zvednout nebo naopak snížit ochrannou střechu stroje pouhým stisknutím tlačítka. 

Kvůli většímu komfortu při práci je ochranná střecha zvukově izolována a vibrace jsou omezeny díky systému automatického napínání pásů, což vše přispívá k hladkému a plynulému provozu.

Výkon pro práci

Kromě dokonalého ovládání a špičkového komfortu pro obsluhu se finišery Volvo P6820D ABG a P7820D ABG pyšní i dalšími komponentami nejvyšší kvality: stačí zmínit například na prémiový motor Volvo. Motor Volvo je speciálně vyladěn pro použití s hydraulickým systémem – nabízí optimální kombinaci vysokého točivého momentu při nízkých otáčkách, což je zárukou špičkového výkonu, produktivity a úspornosti. Systém nabízí adaptivní režim ECO, který optimálně přizpůsobuje výkon motoru momentálním požadavkům na pracovišti. Tato standardní funkce může omezit spotřebu paliva až o 30 %, což prospívá nejen peněžence zákazníka, ale i životnímu prostředí – což byly klíčové zřetele při vývoji finišerů řady D.

Stroje P6820D ABG a P7820D ABG pracují stejně jako ostatní finišery Volvo velmi tiše, což potěší nejen asfaltéry pracující v jejich blízkosti, ale i obyvatele v okolí.

Díky důvtipně navrženému motorovému prostoru a kapotě je k dispozici dostatek prostoru pro nepřetržité proudění vzduchu i v horkých letních dnech. O cirkulaci vzduchu a účinné chlazení motoru i hydrauliky se stará adaptivní chladicí ventilátor. Bez ohledu na podmínky či náročnost pracovního úkolu produkují finišery řady D dokonale hladký a vyrovnaný matný povrch vozovky, zejména díky optimální kombinaci několika klíčových funkcí a parametrů, jako je velká kapacita násypného zásobníku, automatické napínání pásů nebo systém Soft Dock.

Tyto pokročilé technologie spolu s volitelným systémem Pave Assist znamenají, že pokládka prvotřídních vozovkových povrchů nebyla nikdy snadnější. Systém Pave Assist využívá technologie Volvo Co-Pilot a má další vylepšené funkce. Obsluhujícím pracovníkům nabízí v reálném čase dokonalý přehled o kvalitě a produktivitě pokládky. Toto vysoce inovativní řešení, vyvinuté interně výrobcem Volvo, nabízí operátorům ještě snadnější řízení chodu pokládky a větší nezávislost. Systém Pave Assist nabízí nástroj Material Manager pro správu materiálu, Thermal Profiling pro tepelnou úpravu profilu a Weather View pro povětrnostní vlivy.

Špičkové rozhrnovací lišty

Rozhrnovací lišty Volvo jsou navrženy tak, aby zajistily prémiovou kvalitu, konzistenci a hladkost pokládky. Volvo P6820D ABG a P7820D ABG jsou univerzální a výkonné finišery pro pokládku s maximální šířkou 11 metrů, vybavené špičkovou rozhrnovací lištou, díky níž dokážou pracovat s širokou paletou materiálů.Volvo tracked paver P6820D T3 T4 F

Pěchovací tyče, speciálně navržené konstruktéry Volvo a plně vytvrzené pro dlouhou životnost, zajišťují požadovanou hustotu materiálu po celé pracovní šířce. V závislosti na použití a podmínkách si mohou zákazníci značky Volvo vybrat z řady lišt s jednoduchým nebo dvojitým pěchem, které vždy zajistí hladký povrch. Technologie Volvo ABG s dvojitým pěchem zajišťuje maximální předběžné zhutnění za rozhrnovací lištou, což je klíčové zejména při pokládce tlustých asfaltových vrstev nebo vrstev z betonového materiálu CTB.

Aby byl zajištěn hladký a plynulý pohyb hydraulických nástavců rozhrnovací lišty, je vodicí systém pro stabilitu lišty na stranách finišeru opatřen dvěma speciálními vodicími válci. Pevné tubusy společně eliminují torzi nástavců rozhrnovací lišty při velkém zatížení, což ve výsledku zaručuje konzistentní a rovnoměrně zhutněný povrch.

Tým asfaltérů může navíc jednoduše během několika minut namontovat nebo demontovat nástavce bez nutnosti speciálního nářadí – pouze pomocí systému rychlospojek Volvo. Díky tomu může snadno vyhovět různým požadavkům. Úroveň bezpečnosti a kvality je ještě zvýšena díky novým hydraulicky ovládaným koncovým lištám, což obsluze finišeru umožňuje rychlejší manipulaci se strojem a čisté zpracování po stranách.

K pokládce speciálních korunových profilů na vozovkových površích jsou ideálním pomocníkem rozhrnovací lišty VB 79/89 a VDT-V 79/89. Rozšiřitelné rozhrnovací lišty jsou vybaveny dvěma přídavnými kloubovými segmenty a lze je nastavit výše nebo níže o 10 % (5,7°), což nabízí možnost pokládky nepravidelných profilů – například pro speciální požadavky na odvod vody. Všeho lze dosáhnout snadněji, při menší spotřebě materiálu a nižších nákladech.

Optimální provozuschopnost bez prostojů

Maximální doba provozuschopnosti strojů Volvo a jejich optimální životnost je zajištěna díky rychlé a snadné údržbě. Stroje jsou navíc vybaveny mnoha prvky a jsou pro ně k dispozici různé služby pro maximalizaci životnosti a provozuschopnosti bez prostojů. 

Díky snadnému přístupu ke klíčovým kontrolním a servisním místům se mohou zákazníci u finišerů Volvo řady D spolehnout na minimální prostoje kvůli údržbě i provozní náklady. Náklady šetří také sada Volvo Care Kit, díky níž lze optimalizovat údržbu a maximálně využít životnost všech spotřebních dílů. Volvo Care Kit usnadňuje identifikaci výměnných a spotřebních dílů a zákazníci mají po ruce všechny tyto díly pěkně pohromadě.

Kromě toho jsou k dispozici také technologicky vyspělé funkce jako například správce servisních intervalů Service Interval Manager, díky němuž mají zákazníci dokonalý přehled o požadavcích na servis. Systém upozorňuje obsluhu stroje na nutné či plánované úkony údržby a servisu a kromě toho také udržuje záznam servisní historie v rámci systému EPM 3. Pokud zákazníci chtějí sledovat své stroje na dálku, mohou využít systém CareTrack®. Systém telematiky generuje podrobné zprávy o místě nasazení stroje, jeho využití, produktivitě provozu, spotřebě paliva a dalších parametrech. K analýze provozních dat strojů mohou dealeři Volvo využívat diagnostický software MATRIS. Tento systém sleduje jednotlivé aktivity a identifikuje oblasti s možností zlepšení, což napomáhá k lepší hospodárnosti provozu a snížení opotřebení stroje.

Tyto inteligentní systémy, které jsou s dalšími službami k dispozici u dealerů Volvo, maximálně usnadňují plynulý provoz a plné vytížení finišerů P6820D ABG a P7820D ABG.

  P7820D ABG P6820D ABG
Emise motoru Emisní limit EU Stage 4 / EPA Tier 4f Emisní limit EU Stage 3a / EPA Tier 3 Emisní limit EU Stage 4 / EPA Tier 4f Emisní limit EU Stage 3a / EPA Tier 3
Typ motoru D8J D7E GEE3 D6J D6E GAE3
Výkon motoru kW
hp (britské)
175
235
170
228
140
188
140
188
... při otáčkách motoru ot./min 1 800 1 800 2 000 2 000
Základní šířka m
ft
2,548
8,36
2,548
8,36
2,548
8,36
2,548
8,36
Maximální šířka pokládky m
ft
11
36,1
11
36,1
10
32,8
10
32,8
Kapacita pokládky t/hod
sht/hod
900
992
900
992
700
772
700
772
Maximální tloušťka pokládky mm
in
300
11,8
300
11,8
300
11,8
300
11,8
Kapacita násypky t
sht
13,5
14,9
13,5
14,9
13,5
14,9
13,5
14,9
Hmotnost tahače kg
lb
14 900
32 849
14 650
32 298
14 350
31 636
14 200
31 306