Construction Equipment Česká republika

Společnost Volvo CE uvádí na trh novou řadu pevných damprů

Nová řada D damprů s tuhým rámem od výrobce Volvo Construction Equipment je zkonstruována podle osvědčené koncepce sklápěcích damprů a je vybavena nejnovější technologií, která optimalizuje spotřebu paliva a vytížitelnost strojů.

Výrobce Volvo Construction Equipment doplnil své portfolio špičkových průmyslových damprů uvedením nové řady damprů s tuhým rámem R45D, R60D a R70D. Užitečná nosnost těchto strojů pokrývá rozmezí 41 až 65 tun (45–72 krátkých tun). Svým zákazníkům snižují provozní náklady (zejména za palivo) a jsou také zárukou bezpečného provozu a snadného používání.

Dampry řady D s tuhým rámem jsou sice prezentovány jako „nové“, nicméně jejich výroba má u nás bohatou historii, sahající víc než 70 let do minulosti – tehdy díky týmu technických expertů a inženýrů spatřil světlo světa ve výrobním závodě Volvo CE ve skotském Motherwellu první offroadový sklápěcí nákladní automobil (dampr) na světě. Pevné dampry řady D se dnes mohou opřít o tradiční know-how v oblasti konstrukce i dílenského zpracování, které zdobí výrobce Volvo CE. Navíc se vyrábějí ve stejném závodě, z nějž vyjíždějí nové dampry s tuhým rámem již po desetiletí. Nejnovější dampry představují kombinaci silné tradice, technického umu a zpracování moderními procesy – díky tomu představují pro zákazníky vysoce kvalitní, spolehlivé a produktivní stroje.

Efektivita a úspornost jako standard


O pohon damprů R45D, R60D a R70D s tuhým rámem se starají prémiové motory, nabízející vysokou účinnost, točivý moment a výkon až 567 kW (760 k) už od nízkých otáček. Kromě toho se pyšní také dlouhými servisními intervaly a nízkou spotřebou paliva, což vše je zárukou mimořádně nízkých provozních nákladů.Motory dokážou díky elektronické integraci motoru s převodovkou dosahovat plynulého a kvalitního řazení rychlostních stupňů, což zajišťuje konstantní hybnost i akceleraci ve všech přepravních aplikacích. Výkon a úsporu paliva vylepšuje integrovaný systém uspořádání převodových stupňů, který obsahuje dvě schémata řazení – Power a Economy –, umožňující na míru dávkovaný výkon pro libovolné přepravní podmínky. Obsluha může předvolit provozní režim převodovky podle aktuální hmotnosti přepravovaného nákladu. Hydraulické systémy současně s tím poskytují potřebný průtok kapaliny v soustavě chlazení a řízení, které zajišťují výkon potřebný při provozu a také krátké doby cyklů a provozní efektivitu.

Stroje, jejichž synonymem je efektivita


Dampry Volvo jsou výkonné a inteligentní a mohou se pyšnit motorem s velmi konkurenceschopným měrným výkonem, efektivním uspořádáním převodových stupňů a také optimálním rozložením hmotnosti, což operátorům umožňuje dosahovat stanovených cílů v oblasti produktivity v nejkratším možném čase. Konstrukce a konfigurace celého pohonného ústrojí generuje imponující tažnou sílu, díky níž jsou pevné dampry R45D, R60D a R70D ideálními stroji pro překonávání strmých svahů, které se tak často na důlních pracovištích nebo v lomech nacházejí. Díky vyššímu točivému momentu na zadní nápravě s nízkým převodem lze celé pohonné ústrojí kalibrovat tak, že poskytuje vysokou tažnou sílu na obvodu kol, a tak nabízí vynikající produktivitu i na špatném podkladu nebo strmých stoupáních.Objemné korby s vysokou odolností proti odírání dobře zadržují materiál. Jsou vyrobeny z oceli se specifikací HARDOX 400 a vybaveny ohřevem výfukovými plyny, což zajišťuje dokonalou výsypku s minimálním ulpíváním materiálu. Aby bylo možné optimalizovat stupeň efektivity a produktivity na pracovišti pro stávající i budoucí projekty, mají zákazníci k dispozici řadu inteligentních systémů, jako je například systém Volvo Site Simulation, který poskytuje informace o strojním vybavení, možnostech flotily a konfiguraci staveniště. Produktivitu operátora zvyšují optimálně reagující prvky a systémy, jako je například řízení nebo ovládací prvky s dokonalou ergonomií. Operátor si může přizpůsobit úroveň komfortu v kabině pomocí výkonného systému HVAC.

Výdrž


Pevné dampry řady D jsou vysoce produktivními stroji nejen z krátkodobého hlediska, ale představují neúnavné pomocníky během celé své dlouhé životnosti – což je zárukou vysoké dostupnosti strojů při nízkých nákladech na provoz a údržbu. Aby tyto odolné stroje vydržely náročné podmínky na pracovištích různých typů, byly přísně testovány v extrémních podmínkách, takže je zajištěna dlouhá životnost zařízení i jejich komponent. Tyto dampry mají poctivou konstrukci s rámovou sestavou, která má dostatečnou pevnostní rezervu nad rámec požadavků jakékoli náročné úlohy na staveništi. Díky vyváženému rozložení hmotnosti, centrálně upevněnému hnacímu ústrojí a nízkému těžišti je působení zatížení rovnoměrně rozloženo na všechny čtyři pneumatiky. Vysokopevnostní podvozek damprů s tuhým rámem dokáže odolávat extrémnímu konstrukčnímu zatížení a pohlcuje rázy a vibrace od vozovky či způsobené nakládkou – což znamená delší životnost konstrukce a nižší provozní náklady díky menším požadavkům na údržbu.

U těchto damprů jsou použity komponenty pro co největší vytížitelnost a jsou navrženy tak, aby dlouhodobě poskytovaly maximální užitnou hodnotu. Životnost primární brzdové soustavy je prodloužena díky retardéru převodovky, což je standardní prvek pro snížení otáček motoru a minimalizaci využití provozních brzd. Vzhledem k tomu, že klíčem k nízkým provozním nákladům je dlouhá životnost komponent, je zajištěna ochrana každé komponenty. Kupříkladu hydraulický systém má několik úrovní filtrace, které jej chrání před kontaminací z níže položených částí, což přispívá k vysoké vytížitelnosti stroje. Stroje jsou také vybaveny bezpečnostním režimem motoru, který operátora upozorní, když se spustí odlehčovací systém pro ochranu motoru. Otáčky motoru a jeho výkon se v závislosti na stupni závažnosti mimořádného stavu postupně sníží, což zabrání poškození motoru. Mezi citlivé parametry motoru patří vysoká teplota chladicí kapaliny, výstupy z pedálu akcelerátoru nebo také nízká hladina chladicí kapaliny.

Bezpečnost máme v genech


Pevné dampry řady D jsou též vybaveny řadou funkcí, díky nimž jsou těžké práce bezpečnější. Z kabiny s certifikací FOPS, chráněné střechou korby s certifikací ROPS, má operátor dokonalý výhled na pracoviště i okolní prostranství. Viditelnost dále vylepšuje sedadlo operátora, umístěné v levé části kabiny, a také inteligentní systém Volvo Smart View, který propojuje čtyři vnější kamery a skládá z nich pohled na prováděnou činnost z ptačí perspektivy na monitoru na palubní desce.

Díky tomu, že u konstrukce každé komponenty byla silně zohledněna bezpečnost, mohou tyto výkonné stroje pojíždět po prudkých svazích nahoru i dolů, přičemž zůstávají pod dokonalou kontrolou – zejména díky retardéru převodovky a brzd a také díky volitelnému zpomalovači při jízdě na volnoběh. Ochrana proti příliš vysokým otáčkám automaticky zpomaluje stroj v rámci limitů bezpečného provozu, zatímco inhibitor pro zvednutou korbu blokuje řazení na vyšší převodové stupně při jízdě s korbou ve zdvižené poloze. Důležitý klid mysli vám dodá řada dalších bezpečnostních funkcí, jako jsou například brzdy se zabezpečením proti poruchám nebo systémy sekundárního řízení.

Usnadní se údržba.


Pravidelné servisní prohlídky umožní zjistit potenciální problémy ještě před tím, než se projeví - tím se zajistí dlouhá životnost a minimální prostoje. Díky schůdkům s protiskluzovou úpravou a bezpečným lávkám je přístup ke stroji snadný a bezpečný. Technici mají bezpečný přístup k šikovně seskupeným kontrolním bodům ze široké plošiny nebo ze země, navíc jen s minimem nástrojů. Centrálně upevněná pohonná jednotka nabízí bezpečný přístup bez nutnosti demontovat jiné komponenty. Na palubní desce v kabině má operátor přístup k diagnostickým datům nejvyšší úrovně, takže může provést rychlou analýzu a potřebná řešení.

Pokud dampr vyžaduje servis v rozsahu překračujícím běžnou údržbu, mohou se zákazníci spolehnout na globální servisní infrastrukturu, zahrnující kvalifikované techniky, servisní dílny a dealery. Díky kombinaci místních znalostí a globálních zkušeností v důlním průmyslu může společnost Volvo nabízet výbornou dostupnost dílů, servisní smlouvy Volvo nebo také telematické hlášení o strojích – tím vším výrobce Volvo naplňuje svůj závazek snižovat provozní náklady zákazníků na minimum.


 

Hlavní technické údaje:

    R45D R60D R70D
Užitečná nosnost kg
lb
41 000
90,389
54 500
120,152
65 000
143,300
Objem nástavby, násyp SAE 2:1 m3
yd3
26
34
35
46
41,5
54
Užitečná hmotnost kg
lb
36 435
80,325
42 048
92,700
49 573
109,290
Celková hmotnost kg
lb
77 435
170,715
96 548
212,852
114 573
252,590
Motor   Cummins QSK19-C525 Cummins QSK19-C700 MTU-2000TA
Emise motoru   Tier 3 / Stage IIIA Tier 3 / Stage IIIA Tier 2 / Stage II 
Maximální celkový výkon motoru kW
hp (britské)
392
526
522
700
567
760
… při otáčkách motoru ot./min 2 000 2 000 2 100
Max. SAE J1349, celkový točivý moment Nm
ft lbf
2 407
1,775
2 981
2,199
3 323
2,451
... při otáčkách motoru ot./min 1500 1500 1350
Maximální rychlost km/h
mil/h
65,0
40.4
57,5
35.7
57,0
35.4

Poznámka: Obrázky v této tiskové zprávě si můžete stáhnout, pokud kliknete sem.