Construction Equipment Česká republika

Vyrobeno ve znamení nejlepší značky: výrobce Volvo představuje zbrusu nový nakladač materiálu EW240E

Společnost Volvo Construction Equipment dokonale využila svých zkušeností a know-how, a díky nim vyvinula nejvýkonnější a nejinovativnější nakladač materiálu, jaký byl kdy vyroben – nakladač EW240E.

Materiálový nakladač EW240E je navržen speciálně pro oblast nakládání s odpady a recyklační průmysl. Vyrábí jej společnost Volvo Construction Equipment v závodech Volvo. Jde o výkonného a spolehlivého partnera i do těch nejnáročnějších pracovních podmínek. Díky řadě osvědčených a dokonale prozkoušených prvků a funkcí nabízí tento univerzální stroj maximální produktivitu a flexibilitu použití.

Materiálový nakladač EW240E s hmotností 26 tun je poháněn motorem Volvo Tier 4 Final, který dodává 129 kW (173 k) a dosahuje maximálního točivého momentu 850 Nm při pouhých 1350 ot./min. Stroj je vybaven přímým výložníkem o délce 6,5 metru spolu s pětimetrovým zakřiveným ramenem, takže má impozantní dopředný dosah více než 11 metrů. 

Speciálně vyvinutá konstrukce pro manipulaci s materiálem

Do materiálového nakladače EW240E byly vtěleny desetiletí technického know-how a je zkonstruován speciálně k manipulaci s materiálem. Díky osvědčeným a léty prověřeným komponentám, které jsou společné s dalšími kolovými rypadly Volvo, se mohli inženýři výrobce Volvo detailně zaměřit zejména na vyladění nového stroje tak, aby do puntíku splňoval i nejnáročnější specifické požadavky pro manipulaci s materiálem. Konstrukce tohoto nejnovějšího stroje využívá osvědčenou konstrukci svých předchůdců a doplňuje ji o nové funkce a prvky, které prošly těmi nejpřísnějšími zkouškami v reálných podmínkách.

Materiálový nakladač EW240E je navržen tak, aby umožňoval maximální produktivitu práce s omezením doby prostojů na naprosté minimum, a dále také optimální pracovní dosah a vynikající rozhled. Konstrukce je tvořena speciální nástavbou a zesíleným podvozkem, který je schopen odolávat pracovnímu zatížení při různých aplikacích třídění odpadů. K dalším rozdílům oproti standardnímu rypadlu patří hydraulicky zvedaná kabina, čtyři stabilizátory v základní výbavě, plné gumové pneumatiky a speciální rovný výložník s dostatečnou flexibilitou, na nějž lze namontovat buď pětimetrové zakřivené rameno, nebo čtyřmetrové rameno s nakládacím či třídicím mechanismem.

Rozsah využitelnosti je dále rozšířen o plovoucí funkci výložníku a tlumení válce výložníku, díky čemuž lze minimalizovat vibrace a ukotvit kleštiny s větší stabilitou. Funkce ovládání kleštin a systém měkkého brzdění při otáčivém pohybu spolu harmonicky spolupracují a optimalizovaný hydraulický systém poskytuje okamžitou odezvu – to vše ještě zvýšilo přesnost při manipulaci.

Operátoři pracují z pohodlí prostorné kabiny Volvo, kterou lze zvednout až do výše pěti metrů nad zem, takže pracovní úkony probíhají ve výši očí operátora. Aby veškeré operace ve výšce probíhaly co nejstabilněji, byla kabina dále vybavena protivibračním systémem s dvojitým tlumením, který omezuje hluk a vibrace na minimum. Kvůli bezpečnosti je materiálový nakladač EW240E vybaven ramenem s omezovačem, který zamezuje jakémukoli kontaktu mezi kabinou a kleštinami či drapákem. Pro práci v krytých prostorách nabízí Volvo jako příslušenství přídavnou bezpečnostní funkci omezení výšky. Nastupování obsluhy do kabiny a vystupování z ní bylo ještě více usnadněno pomocí jasně zbarvených zábradlí a nově přidaných schůdků na výsuvných opěrách.

Univerzální svou podstatou

Materiálový nakladač EW240E má univerzální geny – lze jej konfigurovat pro vnitřní i venkovní použití Zákazníci mohou maximalizovat vlastní produktivitu tak, že si stroj upraví speciálně podle dané aplikace. Mohou například zvolit montáž zakřiveného ramena (tzv. husího krku) nebo naopak rovného ramena tak, aby byl vždy zajištěn optimální záběr nakladače. Stroj Volvo lze ve výrobním závodě dovybavit přídavnými okruhy, takže veškeré nabírací komponenty s ním vždy spolupracují v dokonalé harmonii. Volvo nabízí řadu továrně montovaného příslušenství.

Konfiguraci stroje tak lze snadno doladit podle požadované práce – zákazník má k dispozici různé možnosti, jak jej optimálně dovybavit podle konkrétních požadavků. Kabina Volvo s velkými prosklenými plochami vždy nabízí rozhled v plném rozsahu a také maximální úroveň bezpečnosti. Pokud chce zákazník viditelnost ještě rozšířit, může využít funkci Volvo Smart View nebo jednodílné polykarbonátové okno s ochrannou fólií. Míru komfortu dále zvyšuje systém Comfort Drive Control (CDC), který umožňuje operátorovi řídit stroj pomocí válečku na joysticku až do rychlosti 20 km/h. Mezi kolovými rypadly Volvo představuje toto řešení novinku. Materiálové nakladače EW220E a EW240E si lze z výroby objednat ve speciální verzi bez sloupku řízení. To operátorovi umožňuje celý stroj, včetně otočného polohovače a výsuvných opěr ovládat jen pomocí joysticků.

E jako efektivita

Materiálový ovladač EW240E je vybaven inteligentními funkcemi a při práci je maximálně hospodárný co do spotřeby paliva. Spotřebu paliva společně snižují zejména dvě funkce: funkce automatického volnoběhu, která sníží otáčky, jakmile nejsou po určitou předem stanovenou dobu v činnosti ovládací prvky, a také funkce automatického vypínání motoru. Materiálový nakladač EW240E je vybaven funkcemi pro maximální úsporu paliva a minimalizaci opotřebení a je doplněn také o režim ECO, který se zapíná automaticky.

Aby byl nakladač EW240E kdykoli připraven k provozu, byl již při konstrukci kladen důraz na snadné provádění servisu. U všech kolových rýpadel série E jsou mazací místa seskupena do jednoho místa a filtry jsou umístěny za dvířka motoru, která se otevírají doširoka a jsou přístupná z úrovně terénu. Díky snazšímu přístupu např. k chladiči nebo síti je údržba snazší, takže operátoři mohou déle zůstat soustředění, i když jsou neustále v pohybu.

Při používání stroje Volvo kompletně vybaveného z výroby mají zákazníci k dispozici řadu služeb Volvo – navržených s cílem maximalizovat návratnost investic. Ať už jde o originální díly Volvo, servisní techniky Volvo nebo proaktivní monitoring stroje či školení operátorů – to vše lze kdykoli zajistit na jednom místě.

Nakladač materiálu EW240E

Hlavní technické údaje:

Motor  Volvo D6J 
Provozní hmotnost 
Rovný výložník, třídicí rameno 4 m, dvojmontáž s pneumatikami Solideal 10.00-20, třídicí kleštiny s rychlospojkou (1500 kg)
kg  25 900 
lb  57 100 
Provozní hmotnost
Rovný výložník, zakřivené rameno 5 m, dvojmontáž s pneumatikami Solideal 10.00-20, drapák 600 l (1600 kg)
kg 26 000 
lb  57 320 
Celkový výkon kW  129 
hp (brit.) 173 
... při otáčkách motoru ot./min 1 800 
Maximální dosah hloubení mm  11 000 
ft in 36'1" 
Maximální rychlost  km/h  20 
mph 12,4