L110G-L120G_loaders_from_volvo - Komunikaty prasowe : Volvo Maszyny Budowlane Polska
2011-10-13 

Niski koszt posiadania i wysoka wydajność pracy operatora to cechy wyróżniające ładowarki L110G-L120G firmy Volvo
L110G-L120G

Modele L110G i L120G to najnowsi przedstawiciele flagowej serii G ładowarek kołowych firmy Volvo – maszyny zaprojektowane specjalnie do wydajnej realizacji wymagających zadań przy budowie infrastruktury, eksploatacji kamieniołomów i recyklingu materiałów. Przy masie 18-21,6 tony te mocne i wszechstronne maszyny spełniają wymagania najnowszych amerykańskich i europejskich przepisów dotyczących emisji szkodliwych substancji, a jednocześnie mogą się pochwalić ulepszeniami w wielu innych ważnych obszarach.

 

Podczas porównania z modelami zastępowanymi przez te maszyny, liczby mówią same za siebie. Modele L110G i L120G mogą pochwalić się o 20% większą siłą podnoszenia, zwiększoną o 5% siłą wyrywania i niższym zużyciem paliwa – nawet do 5% przy przenoszeniu materiałów i załadunku samochodów. Zwiększonej wydajności towarzyszy łatwiejsza obsługa i większa niezawodność, co znacznie obniża całkowity koszt eksploatacji tych maszyn w przeliczeniu na tonę. Należy do tego dodać nowoczesne wzornictwo nadwozia oraz ulepszone otoczenie operatora i poprawioną widoczność.

 

Zaprojektowane i wyprodukowane przez Volvo
Modele L110G i L120G zostały wyposażone w nowe silniki i układy przeniesienia napędu, co pozwoliło zwiększyć ich wydajność, obniżyć poziom emisji, poprawić płynność działania, ułatwić serwis i zwiększyć komfort operatora. Silnikowi spełniającemu wymagania norm Tier 4i/Stage IIIB towarzyszą zaprojektowane i wyprodukowane przez Volvo układy przeniesienia napędu, hydrauliczny i podnoszący, które współpracują ze sobą w doskonały, wydajny, paliwooszczędny i harmonijny sposób. Silnik to przeznaczona do zastosowań terenowych ośmiolitrowa, 6-cylindrowa jednostka wysokoprężna Volvo z turbodoładowaniem wykorzystująca technologię V-ACT (Volvo Advanced Combustion Technology) i wyposażona w chłodzony układ recyrkulacji spalin i filtr cząstek stałych z aktywną regeneracją. Aktywny filtr cząstek stałych (DPF) przetrzymuje przez pewien czas gromadzące się cząstki stałe, a następnie spala je, dodatkowo obniżając poziom emisji. Proces ten odbywa się bez spadku wydajności i ograniczenia funkcji roboczych.

 

Maszyny osiągają moc od 191 do 200 kW (260-272 KM) i charakteryzują się poprawioną reakcją silnika przy niskich prędkościach obrotowych. Oprócz tego, że silnik D8 spełnia wymagania przepisów związane z obniżaniem poziomu emisji, jest także liderem w branży pod względem oszczędnego zużycia paliwa, niezawodności i niskiego poziomu hałasu. Moment obrotowy i moc uzyskiwane przy niskich obrotach silnika, w połączeniu z układem hydraulicznym z funkcją wyczuwania obciążania, eliminują potrzebę wykorzystywania nadmiernej prędkości obrotowej, co z kolei wydłuża żywotność jednostki napędowej oraz obniża zużycie paliwa i znacznie ogranicza poziom hałasu.

 

Turbosprężarka jest wyposażona w przepustnicę do spalin, która pozwala pewnej ilości gazów spalinowych ominąć turbinę, gdy zostanie osiągnięte wymagane ciśnienie powietrza dolotowego. Przyczynia się do to uzyskiwania dobrej charakterystyki reakcji silnika w całym zakresie jego prędkości obrotowej. Sterowany elektronicznie wentylator chłodzący z napędem hydraulicznym pracuje tylko wtedy, gdy jest to konieczne, przyczyniając się do zwiększenia mocy silnika, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu hałasu i zużycia paliwa.

 

Modele L110G i L120G są wyposażone w przystosowane do trudnych zadań mosty, których obudowy dobrze przenoszą obciążenia od masy maszyny i ładunku. Oznacza to, że półosie napędowe przekazują moment obrotowy do zwolnic, zmniejszając w ten sposób naprężenia w wale napędowym i wałkach. Kołyski mostu tylnego są bezobsługowe, a most przedni jest wyposażony w sterowaną hydraulicznie blokadę mechanizmu różnicowego. Pozwala to przenieść 100% mocy na koła oraz ograniczyć ich buksowanie, zapewniając dobrą przyczepność na miękkim lub śliskim podłożu.

 

Wysokociśnieniowy układ hydrauliczny = większa siła podnoszenia
W układzie zamontowano dwie mocniejsze osiowe pompy wielotłoczkowe o zmiennym wydatku z funkcją wyczuwania obciążenia i przewody giętkie, które pozwalają uzyskać wyższe robocze ciśnienie hydrauliczne i doskonałą kontrolę nad ładunkiem i osprzętem, a także wyższą siłę wyrywania i szybszą realizację funkcji podnoszenia i przechyłu łyżki. Układ hydrauliczny z funkcją wyczuwania obciążenia dostosowuje moc do bieżących potrzeb w celu obniżenia zużycia paliwa i zwiększenia osiągów. Skrzynie przekładniowe są wyposażone w sztywniejszy zmiennik momentu obrotowego oraz opracowaną przez Volvo technologię APS (Automatic Power Shift), która gwarantuje, że ładowarka zawsze pracuje na idealnie dobranym biegu, odpowiednim do obrotów silnika i prędkości jazdy, wykorzystania funkcji szybkiej redukcji biegu, hamowania silnikiem i innych czynników. Technologia APS, która oferuje operatorom do wyboru cztery programy zmiany biegów, pozwala uzyskać wydajniejsze cykle robocze przy niższym zużyciu paliwa i części maszyny.

 

Opatentowany przez Volvo układ kinematyki osprzętu roboczego typu TP łączy w sobie zalety układu typu równoległego oraz układu kinematyki typu Z, zapewniając idealnie równoległe prowadzenie osprzętu i dużą siłę wyrywania nawet w najwyższym położeniu. Układ kinematyki typu TP charakteryzuje się mniejszą liczbą spoin spawanych, co zapewnia mu mocną i trwałą konstrukcję dostosowaną do najtrudniejszych warunków eksploatacji. Geometria układu pozwala operatorowi podjechać bliżej do hałdy materiału i podnieść go szybko płynnym ruchem przy zachowaniu stabilności poziomego położenia osprzętu.

 

Najlepsza w branży kabina typu Care Cab
Montowane w tych ładowarkach najnowszej generacji kabiny Care Cab firmy Volvo potwierdzają swoją legendarną dobrą opinię. Te przestronne kabiny są wyposażone w certyfikowaną konstrukcję ROPS/FOPS i zapewniają doskonałą widoczność obszaru z tyłu maszyny, krawędzi łyżki i umieszczonych centralnie przyrządów. Dzięki wygodnie rozmieszczonym elementom sterowania operator ma zapewnioną wygodę pracy, a wydajny układ klimatyzacji i filtrowania powietrza poprawia warunki w kabinie. Pozwala to wykonywać powierzone mu zadania w komfortowym, czystym, cichym i wolnym od wibracji otoczeniu. Wspomagane elementy sterowania są zamontowane na fotelu operatora i oferują między innymi takie funkcje jak „powrót do kopania”. Ponadto pedał przyspieszenia charakteryzuje się odpowiednim stopniem mechanicznego nacisku wstecznego, co zachęca operatora do płynnej jazdy i stosowania technik roboczych o niskim zużyciu paliwa (tzw. pedał typu Eco).

 

Obsługa techniczna maszyny
Modele L110G i L120G są wyposażone w zaawansowane elektroniczne funkcje monitorowania i diagnostyki, których zadaniem jest wydłużanie żywotności maszyny, zwiększanie jej dyspozycyjności i maksymalizacja wydajności.

Układ Contronics monitoruje poszczególne funkcje w czasie rzeczywistym i ostrzega operatora w przypadku pojawienia się problemów, a system MATRIS gromadzi i analizuje dane dotyczące sposobu prowadzenia i eksploatacji maszyny.

Natomiast CareTrack, system telematyczny firmy Volvo Construction Equipment, umożliwia lokalizację maszyny i bezpieczny dostęp do jej danych roboczych za pośrednictwem Internetu z dowolnego miejsca na świecie, pomagając w szybkim podejmowaniu decyzji związanych z serwisem i naprawami.

 

Obsługa techniczna jest łatwa dzięki temu, że czynności kontrolne wymagane codziennie przed rozpoczęciem pracy można wykonać szybko, a elementy wymagające obsługi planowej zostały w dogodny sposób pogrupowane. Oba modele są wyposażone w pokrywę silnika o nowej konstrukcji, która zapewnia lepszą wentylację przedziału silnikowego. Pokrywa wyposażona w napęd elektryczny otwiera się do tyłu, umożliwiając wygodny, szybki i łatwy dostęp do części wymagających czyszczenia lub serwisowania. Centralny układ smarowania z punktami obsługowymi dostępnymi z poziomu podłoża pozwala skrócić czas potrzebny do przeprowadzenia planowej obsługi technicznej. Ponadto elementy eksploatacyjne, takie jak filtry, są dobrze dostępne i łatwe do wymiany.

 

Modele L110G i L120G mogą współpracować z dużą liczbą różnych rodzajów osprzętu zaprojektowanego przez firmę Volvo odpowiednio do szerokiej gamy zastosowań, w tym z łyżkami do przeładunku i do materiałów lekkich. Wybór nie ogranicza się jedynie do łyżek – dostępnych jest wiele innych rodzajów osprzętu, a także uchwytów, które sprawiają, że wymiana narzędzi odbywa się szybko i łatwo. Wszystkie te elementy zostały zaprojektowane i zatwierdzone przez Volvo, co oznacza, że są doskonale dostosowane do geometrii ramion maszyny, a także do siły wyrywania, uciągu i podnoszenia.

 

                                                             Dane techniczne modeli

 

Model

L110G

L120G

Silnik

D8H-E (Tier 4i)

D8H-F (Stage IIIB)

D8H-E (Tier 4i)

D8H-F (Stage IIIB)

Maks. moc przy

21,7 obr/s (1300 obr/min)

21,7 obr/s (1300 obr/min)

Brutto wg SAE J1995

191 kW (260 KM)

200 kW (268 KM)

ISO 9249, SAE J1349 netto

190 kW (258 KM)

199 kW (267 KM)

 

Siła wyrywająca

174,8 kN

188,0 kN

Statyczne obciążenie wywracające, w pełnym skręcie

11 730 kg

12 580 kg

 

Łyżki

2,7-9,5 m3

3,0-9,5 m3

Chwytak do drewna

1,1-2,4 m2

1,1-2,4 m2

Masa robocza

18,0-20,7 t

18,5-21,6 t

Opony

23.5 R25, 750/65R25

23.5 R25, 750/65R25

Koniec.

 

Marzec 2011

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy odwiedzić: www.volvoce.com/press

Lub prosimy o kontakt:

           

Bill Law            

Director, External Communications

Volvo Construction Equipment

Avenue du Hunderenveld 10

B-1082 Brussels, Belgia

Tel.: int. +32 478 92 43 26

E-mail: bill.law@volvo.com

Brian O'Sullivan
SE10

Londyn

Wielka Brytania

Tel.: int. +44 207 107 2000

E-mail: osullivan@se10.com