Soutěžící z Rakouska vyhrál evropské finále Klubu operátorů Volvo Construction Equipment - Tiskové zprávy : ASCENDUM STAVEBNÍ STROJE CZECH S.R.O.
9.10.2013

Soutěžící z Rakouska vyhrál evropské finále Klubu operátorů Volvo Construction Equipment

Austrian wins Volvo Construction Equipment Operators Club European Final

Do finále se v tomto roce kvalifikovalo 22 operátorů z 11 zemí z celé Evropy. Dorazili do Achstettenu, přibližně 20 minut jižně od historického města Ulmu v Badensku-Württembergsku, Německo, na nejnáročnější závod v patnáctileté historii Klubu.

V souvislosti se svým vítězstvím Johannes, 29 let, řekl: "Členem Klubu operátorů Volvo CE jsem se stal na veletrhu Bauma v roce 2010. Až v tomto roce jsem se účastnil soutěže a jsem nadšený, že jsem se dostal do finále. Bylo to poprvé, takže jsem nic neočekával a rozhodně jsem si nemyslel, že vyhraji. Stát na stupních vítězů s trofejí je fakt dobré. Byl to skvělý den!!

Johannes, který žije v Münsteru a pracuje jako operátor rýpadla Volvo EC210C pro společnost Gubert General Contracting, doplňuje: "Teď, když jsem vyhrál evropské finále, doufám, že mi v práci dají nové Volvo série D!"

Náročná soutěž s účastí soutěžících z celé Evropy

S finalisty z České republiky, Lucemburska, Dánska, Belgie, Francie, Velké Británie, Německa, Švýcarska, Rakouska, Nizozemí a Itálie se jednalo o dosud nejnáročnější soutěž.

Jenom kvůli stanovení výchozího pořadí museli jednotliví národní finalisté projet kompaktním zhutňovačem Volvo DD22 slalomovou dráhu. Ten, kdo dosáhl nejrychlejší čas, startoval v samotné soutěži jako poslední. Všech 22 finalistů se účastnilo dvou úkolů, přičemž deset nejlepších muselo splnit poslední, třetí úkol. O celkovém vítězi rozhodoval kombinovaný čas z těchto tří úkolů.

Kasper Winther Iversen z Dánska bezpochyby hned šokoval všechny přítomné svou rychlou jízdou se strojem DD22, kdy měl vše pod kontrolou. S časem 34 sekund se dostal do vedení, přičemž prvních třináct soutěžících dokončilo tuto soutěž bez penále (tedy, nedotkli se dopravních kuželů).

V prvním kole soutěže se do vedení dostal jeho kolega z Dánska Jørgen Mortensen. Soutěžící museli vyhloubit otvor o rozměrech minimálně 50 cm x 50 cm s hloubkou přesně 30 cm. K tomu měli k dispozici Volvo ECR88D.

Navíc vytěžený materiál museli navršit přesně za otvor, přičemž materiál, lžíce rýpadla ani operátor se nesměli přiblížit k vodicímu drátu na méně než 40 cm. Penalizován byl dotyk drátu, vyhloubení příliš malé díry resp. odtěžení materiálu do nesprávné hloubky. Proto byla naprosto klíčová koncentrace, přesné hloubení a zkušené oko.

Z 22 finalistů jenom jeden dokončil tento úkol bez penalizace v neuvěřitelném čase pouhých 22 sekund - a podruhé v jednom dni to byl Kasper Winther Iversen z Dánska.

Do druhé soutěže šel Kasper s náskokem přibližně 12 sekund před rakouským nováčkem Johannesem Ungerem. Ale úkol byl extrémně náročný a existovala spousta okamžiků, kdy soutěžící mohl být penalizován. A výhoda proklouzla jako pneumatika na sněhu.

Pneumatika byla přesně to, s čím se potýkali finalisté. Pomocí kolového nakládače Volvo L70G měli zvednout pneumatiku pro nákladní auto z jedné plošiny pomocí speciálního přípravku, který byl zavěšen na řetězu připevněném k vidlicovému přídavnému zařízení. Jakmile pneumatiku nadzvedli, museli couvat přes bránu a potom se přesunout dopředu a umístit pneumatiku na druhou plošinu. Vedle obou plošin byly čtyři sloupy. Na každém z nich byl tenisový míček a za každé posunutí míčku byl soutěžící penalizován.

Jen pět z 22 soutěžících dokázalo dokončit tuto soutěž bez penalizace. Do vedení se zde dostal Johannes Unger, který byl o 27 sekund rychlejší než druhý soutěžící a který nechal za sebou Kasperse se ztrátou neuvěřitelných 59 sekund. V druhé soutěži dopředu rovněž poskočil Ueli Hunziker ze Švýcarska, který se těchto závodů účastnil podeváté. Na Johannese měl přitom ztrátu 25 sekund.

Zástupci šesti států v posledním kole

Do posledního kola soutěže se dostali finalisté ze šesti zemí. Zatímco na čele byli zástupci Rakouska, Německa a Švýcarska, nebylo vůbec jasné, kdo zvítězí. Navíc se stále čekalo, že by podle předchozích výsledků mohl překvapit Kasper. Nevzdával to ani Marc Schiling z Lucemburska a Phil Port z Velké Británie. Navíc, napětí během poslední soutěže průběžně stoupalo a ve hře byli stále všichni soutěžící.

Posledním úkolem bylo postavit na sebe tři tvárnice a vytvořit tak věž. K tomu museli soutěžící použít rýpadlo Volvo ECR145D s krátkým vytočením koncové části. K přesunutí a umístění tvárnic museli použít zuby lžíce. Nakonec nahoru na věž museli umístit kbelík s pískem.

Phil Port z Velké Británie úkol zvládl v čase 03:07. Za chvíli ale tento čas překonal Marc Schiling. V průběhu plnění úkolu Marco Schöneck z Německa dosáhl čas těsně nad 2 minuty a Martin Moser z Rakouska a Ueli Hunziker ze Švýcarska překonali limit dvou minut časem 01:49 a 01:43.

Jako předposlední nastoupila na tento úkol hvězda počátečních kol Kasper Winther Iversen. Tvárnice mu ale spadla a penalizace mu vzaly veškeré naděje. S časem 03:43 se propadl dolů a obsadil celkové deváté místo.

A v této napjaté atmosféře poslední soutěžící Johannes Unger nasedl do stroje ECR145D. Jako nováček měl nárok na nervozitu. Zůstal však chladnokrevný a zcela soustředěný. Díky tomu se časomíra zastavila na čase 02:12.

Poslední okamžiky, kdy porota počítala celkové časy, byly pro soutěžící v první desítce plné napětí. Po kontrole a ověření výpočtů byla oznámena jména soutěžících, kteří se dostali na stupně vítězů.

Viceprezident společnosti Volvo CE pro prodejní region EMEA (Evropa - Střední východ - Afrika) Mike Humphrey říká: "Především bych chtěl poblahopřát všem 22 finalistům. Letos se závodů účastnilo přes 2000 soutěžících z celé Evropy. Takže mohou být velmi hrdí už jenom na to, že se dostali do finále."

"Jsem potěšen, že si Klub operátorů Volvo CE cení operátorů strojů a dává jim příležitost pobýt spolu a zasoutěžit si. Ve společnosti Volvo CE jsme na Klub velmi hrdí a s radostí oznamuji, že se k nám v roce 2014 připojí Rusko a Klub se tedy ještě rozroste".